Terörizmin finansmanıyla mücadelede Rusya ile işbirliği yapılacak

  • Yazı boyutu
Terörizmin finansmanıyla mücadelede Rusya ile işbirliği yapılacak

Terörizmin finansmanıyla mücadelede Rusya ile işbirliği yapılacak

Türkiye, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadele alanında Rusya ile işbirliği yapacak.
     Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Rusya Federasyonu Federal Finansal Gözetim İdaresi arasında-Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Mutabakat muhtırası uyarınca taraflar, suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı ve bunlarla bağlantılı suç faaliyeti ile ilgili olduğundan şüphelenilen parasal fonlar ve diğer malvarlıklarına ilişkin işlemler ve yanı sıra bu tür işlemlere karışan gerçek ve tüzel kişilerin faaliyetlerine ilişkin sahip oldukları bilgileri bir araya getirmek, geliştirmek ve analiz etmek amacıyla özellikle bilgi değişimi hususunda işbirliği yapacak.
     Bilgi talebi, talepte bulunulan devletin egemenliğini, güvenliğini, kamu düzenini ya da diğer asli menfaatlerini etkilemesi ya da ulusal mevzuatına veya uluslararası yükümlülüklerine aykırı olması ya da ülkesinde adli tahkikatın başlatılmış olması halinde tamamen ya da kısmen reddedilebilecek.
     Mutabakat Muhtırası uyarınca elde edilen bilgiler gizli tutulacak.
     Alınan bilgiler, bilgiyi veren tarafın önceden yazılı rızası alınmaksızın, herhangi üçüncü bir tarafa verilmeyecek, idari, kovuşturma ya da adli amaçlar için kullanılmayacak.
     Mutabakat Muhtırası herhangi bir süre ile kayıtlı olmaksızın uygulanacak.
     Taraflar bu mutabakat muhtırasının onaylandığını yazılı nota değişimi ile bildirecekler ve mutabakat muhtırası son bildirim tarihinde yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir