TEPAV İstihdam İzleme Bülteni: -"Memur, esnaf sayısı artıyor, çiftçi azalıyor" -"Memur sayısının…

  • Yazı boyutu
TEPAV İstihdam İzleme Bülteni:
  -"Memur, esnaf sayısı artıyor, çiftçi azalıyor"
  -"Memur sayısının…

TEPAV İstihdam İzleme Bülteni: -"Memur, esnaf sayısı artıyor, çiftçi azalıyor" -"Memur sayısının en fazla arttığı il yüzde 33,4'le Şanlıurfa"

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'na (TEPAV) göre, kamu çalışanı ve kayıtlı esnaf sayısı artarken, çiftçi sayısı azaldı.
     TEPAV İstihdam İzleme Bülteni'nin 9'uncu sayısı yayımlandı. Bültene göre, kayıtlı istihdam, Nisan 2012'de son bir yılda yüzde 7,7 oranında, 1 milyon 230 bin artarak 17 milyon 150 bin oldu.
     Bültende, işverenleri kamu sektörü olan kayıtlı istihdamdan işçi statüsünde "4/a" olmayan kamu personelinin, "4/c" başlığında kayıt altında oldukları hatırlatılarak, toplam sayılarının 2,5 milyona ulaştığı kaydedildi.
     Bu sayının toplam kayıtlı istihdamın yüzde 15'ine yaklaştığı ifade edilen bültende, çoğu "memur" statüsündeki kamu personeli sayısının, "mali disiplin" uygulaması çerçevesinde fazla artırılmadığı, özellikle 2009-2010 döneminde, kriz öncesine göre sayılarının azaldığı, ancak 2011'in ikinci yarısından itibaren sayılarının artmaya başladığının gözlendiği bildirildi.
     Sağlık, eğitim ve savunma hizmetlerini kapsayan alanların kamu personelindeki artışla, Ekim 2008'e göre kamu istihdamının yüzde 7'ye yakın artmış olduğunun görüldüğüne dikkat çekildi.
     "4/c" statüsündeki kamu çalışanı sayısının Nisan 2011-2012 döneminde yüzde 11,5 dolayında artarak 2 milyon 570 bine yaklaştığı belirtilerek, bunun da 1 yıl içinde önemli bir sıçrama sayılması gerektiği vurgulandı.
    
     -Van'daki kamu çalışanı sayısı son 1 yılda yüzde 28 arttı-
    
     Bültende, kamu personelinin illere göre dağılımına bakıldığında Ankara'nın yüzde 14,5'le ilk sırayı aldığı ve son 12 ayda 22 bin artışla kamu personel sayısının yüzde 6'nın üstüne çıktığı ifade edildi.
     Türkiye nüfusunun yüzde 18'ine sahip ve milli gelirinin yüzde 30'una yakınını üreten İstanbul'un ise kamu personeli toplamından yüzde 11,5 pay aldığına dikkat çekilen bültende, ilde kamu çalışanı sayısının Nisan 2012'de 296 bin olarak belirlendiği bildirildi.
     İzmir'in 136 bin ile kamu personeli toplamının yüzde 5,3'üne sahip olduğu belirtilerek, kamu personelinin yoğunlaştığı diğer illerin yüzde 2,6'yla Bursa ve yüzde 2,5'le Konya olarak belirlendiğinin altı çizildi.
     Son bir yıllık artışa bakıldığında ise sayısı en fazla artan 15 il arasında, yüzde 33,4'le Şanlıurfa, yüzde 27,8'le Van, yüzde 24,9'la Mardin, yüzde 17,7'yle Gaziantep ve yüzde 17,4'le Diyarbakır'ın en yüksek kamu çalışanı artış oranını yakalayan ilk beş il olarak öne çıktığı kaydedildi.
    
     -Kayıtlı esnaf sayısı 1 milyon 912 bin-
    
     Kamu çalışanı sayısındaki artışın yanı sıra kayıtlı istihdam içinde yüzde 18 dolayında payı olan esnaf sayısının, kriz öncesi dönemdeki rakamlara yaklaştığı bildirildi.
     Nisan 2012'de kayıtlı esnaf istihdamının 12 ay öncesine göre arttığı belirtilerek, mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerin yaklaşık 37 binlik bir artış ile kayıtlı esnaf sayısını Nisan 2012 için 1 milyon 912 bin olarak gösterdiği ifade edildi.
     Toplam kayıtlı istihdam içinde yüzde 6 dolayında payı olan "kendi hesabına çalışan tarım istihdamı" olarak tanımlanan güvenceli çiftçi nüfusunun ise sektörün seyrine ve mevsimlere göre dalgalanmalar gösterdiği belirtilerek, Nisan 2012 itibariyle sayıları 1 milyon 121 bin olarak saptanan kayıtlı çiftçi sayısının, 12 ay öncesine göre yüzde 6,2 oranında, yaklaşık 75 bin dolayında azaldığı vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir