TEPAV'ın tarım araştırma enstitüsünün açılışı -ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, TEPAV'ın…

  • Yazı boyutu
TEPAV'ın tarım araştırma enstitüsünün açılışı
  -ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, TEPAV'ın…

TEPAV'ın tarım araştırma enstitüsünün açılışı -ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, TEPAV'ın kurduğu Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitisü'nün açılışı nedeniyle bir resepsiyon verdi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, TEPAV'ın tarım politikası tasarım süreçlerine bilgi sağlamak amacıyla kurduğu Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitisü'nün açılışı nedeniyle bir resepsiyon verdi.
     Amerikan Büyükelçiliği Rezidansında düzenlenen resepsiyonda konuşan Ricciardone, Türkiye ile Amerika arasındaki tarım alanındaki bilimsel işbirliğinin yeni olmadığını söyledi.
     İki ülke arasında tarım alanında devam etmekte olan 20 araştırma projesi olduğuna işaret eden Ricciardone, "bunlar bilimsel alanda, eğitim alanında tarıma ilgilendiren projeler, bu projeleri devam ettiriyoruz çünkü her iki tarafında bundan çok yararlanacağını düşünüyoruz" dedi.
     Açılışı kutlanan Enstitü'nün yüzde 100 Türk girişimi olduğunu belirten Ricciardone, ancak bunun tarım alanında yeni bir girişim olmasına rağmen temelinin Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün vizyonuna dayandığını sözlerine ekledi.
    
     -"Tarım alanında veri tabanı eksikliği var"-
    
     TEPAV Direktörü Güven Sak da kendilerinin daha çok sanayi üzerinde çalışmaya odaklandıklarını belirtirken, en son gıda sanayi üzerinde çalışırken tarım meselelerini çok fazla ihmal ettiklerini gördüklerini ve buradan yola çıkarak, Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitüsü çalışmalarına başladıklarını bildirdi.
     Türkiye'de tarım alanında ciddi bir veri tabanı eksikliği olduğunu ifade eden Sak, şunları kaydetti:
     "Tarım alanında bakanlık bünyesinde yürütülen çalışmalar var. Son dönemde bakanlık veri tabanlarını kaydetmek için ciddi çalışmalar yapıyor ama bence bütün iddia sahiplerinin üzerinde anlaştığı bir veri tabanına ihtiyaç var, rekolteyle ilgili, taleple ilgili, fiyatların olası gidişatını saptamak için bunları bilmemiz analiz yapabilmemiz lazım."
     Bu kapsamda ilgili kesimlerle birlikte üzerinde ortak anlaşılan bir veri tabanı oluşturmak için çalışma yapacaklarını anlatan Sak, bunu 12 ayda tamamlayıp, ondan sonra da tahminleri yayınlayacakları bültenleri çıkartabilir hale gelmek istediklerini söyledi.
     Sak, ancak veri tabanının oluşturulmasından sonra politik analizlerin yapılabilir hale geleceğini ifade etti.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yücer ise tarım sektörünün önemli bir değişim dönüşümden geçtiğini belirtirken, sektörün mantalite değiştirerek muhafazakar bir yapıdan, almaktan satmaktan, gerekirse ithalattan korkmayan ancak daha çok ihracat yapmayı hedefleyen bir yapıya dönüşmeye başladığını söyledi.
     TEPAV'ın kurduğu enstitüyü çok önemsediklerini ifade eden Yücer, bu merkezden karar vericilere politika yapıcılarına ciddi ışık tutacak, fikir verecek araştırma sonuçlarının çıkacağını düşündüklerini kaydetti.
     Tarım alanındaki verilerin bazılarının bakanlık bünyesinde bazılarının ise reel sektörün elinde olduğunu anlatan Yücer, bunların biraraya getirilmesi ve varsa eksikliklerin tamamlanması gerektiğini bildirdi.
     ABD Gıda Tarım Politikaları Araştırma Enstitüsü (FAPRI) Temsilcisi William Meyers de TEPAV ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederken, bu işbirliğiyle hem politika yapıcıları, hem ilgili sanayiyi hem de toplumun genelini gıda ve tarım politikaları hakkında birlikte bilgilendireceklerini, birlikte analizler yapacaklarını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir