TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Ağustos ayında bir…

  • Yazı boyutu
TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi
  -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Ağustos 
  ayında bir…

TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre 1 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 2,2 puan gerileyerek -6,5 oldu

Perakende Güven Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre 1 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 2,2 puan gerileyerek -6,5 değerini aldı.
     Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Perakende Güven Endeksi (TEPE) Bülteni'ni yayımladı.
     Bültene göre, TEPE, Ağustos ayında bir önceki aya göre 1 puan, geçen yılın aynı dönemine göre 2,2 puan düşerek -6,5 değerine geriledi.
     Gelecek 3 aya göre satış beklentileri durağan seyrederken, AB'de de perakende güveni negatif eğilimini sürdürüyor.
     Gelecek 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri ise 5,3 oldu.
     TEPE anketi katılımcılarının yüzde 43,3'ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 26,3 düzeyinde gerçekleşti. Beklentilerde Ağustos 2011'e göre 4,6 puanlık, Temmuz 2012'ye göre ise 1,3 puanlık bir düşüş oldu.
     Endekse göre, Ağustos 2012'de işlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerin oranı yüzde 21,3 iken, azaldığını belirtenlerin oranı yüzde 52,9 oldu. İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla, durumunda Ağustos 2011'e göre 17,2 puanlık, Temmuz 2012'ye göre ise 5,5 puanlık düşüş oldu. İşlerin geçen yıla göre durumu Ağustos 2012'de, Mart 2010'dan bu yana en düşük değerini aldı.
    
     -Geçtiğimiz 3 aya ve geçen yıla göre işlerdeki toparlanma algısı düşüyor-
    
     TEPE anketine soru bazında bakıldığında, Temmuz 2012'ye göre mevcut stok düzeyi ve önümüzdeki yıldaki mağaza sayısı beklentisi dışındaki tüm beklenti ve mevcut durumlarda düşüş olduğu görülürken, en fazla düşüş ise "geçtiğimiz 3 aya ve geçen yıla göre işlerin durumunda" oldu. Ağustos 2011'e göre ise önümüzdeki yıldaki mağaza sayısı beklentisi dışındaki tüm beklenti ve mevcut durumlarda da düşüş olurken, en fazla düşüş "geçtiğimiz 3 aya ve geçen yıla göre işlerin durumu" ile "gelecek 3 aydaki satış ve satış fiyatı beklentileri"nde görüldü.
    
     -Son 1 ayda 5 ülke dışında tüm Avrupa'da perakende güveni düştü-
    
     AB-27 Perakende Güven Endeksi, Ağustos 2012'de -13,5 olarak gerçekleşti. AB-27'de geçen aya göre 3,2 puanlık, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2,8 puanlık düşüş yaşanmış oldu.
     AB-27 Ülkeleri ve Türkiye'nin Ağustos 2011 ve Temmuz 2012'ye göre Perakende Güven Endeks değerleri karşılaştırıldığında İngiltere, Yunanistan, Slovenya, Avusturya, Romanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya ve İsveç dışındaki tüm ülkelerde geçen yıla göre düşüş olduğu gözlendi. Düşüşün en fazla yaşandığı ülkeler ise Litvanya, İtalya, Belçika ve Finlandiya olarak kayıtlara geçti.
    
     -Elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründeki düşüş sürüyor-
    
     Alt sektörler itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre, "Diğer" sektörü (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.) en iyi performans gösteren ve yükselen tek sektör oldu. Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar sektörü ortalamadan daha az, motorlu taşıtlar sektörü ile yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörü ortalama kadar düşüş gösterdi. Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektörü, mobilya ve aydınlatma ekipmanları ile ev içi kullanım ürünleri sektöründe geçen yıla göre düşüş ortalamadan daha fazla oldu. Geçen yıla göre düşüş, Ağustos 2012'de de en fazla elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründe görüldü.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir