TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Perakende Güven Endeksi, Şubat'ta önceki aya göre 1,2 puan,…

  • Yazı boyutu
TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi
  -Perakende Güven Endeksi, Şubat'ta önceki aya göre 1,2 puan,…

TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Perakende Güven Endeksi, Şubat'ta önceki aya göre 1,2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2,5 puan düştü

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), Şubat ayında bir önceki aya göre 1,2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2,5 puan geriledi.
     Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi Bülteni'ni yayımladı.
     Buna göre, TEPE, Şubat 2013'te bir önceki aya ve geçen yıla göre düşük değer aldı. Gelecek 3 aydaki sipariş, satış ve satış fiyatı beklentileri geçen yıla ve bir önceki aya göre düştü.
     Geçen yılın aynı dönemine göre işlerin durumunda hem geçen yıl Şubat'a hem de 2013 yılı Ocak ayına göre artış olurken, AB ülkelerinde perakende güveni bir önceki aya göre düştü, geçen yıla göre arttı.
     TEPE, Şubat ayında sıfırın altında 4,4 değerini aldı. TEPE bir önceki aya göre 1,2 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 2,5 puan düştü.
    
     -Anket katılımcılarının yüzde 42,8'i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekliyor-
    
     Şubat'ta TEPE anketi katılımcılarının yüzde 42,8'i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 25,7 oldu.
     Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri Şubat'ta 8,3 olarak gerçekleşti.
     Beklentilerde geçen yılın Şubat ayına göre 5,3 puanlık, bu yılın Ocak ayına göre ise 2 puanlık düşüş belirlendi.
     İşlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerin oranı Şubat'ta yüzde 20,1 iken, azaldığını belirtenlerin oranı yüzde 46,5 oldu.
     İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla durumunda Ocak ayına göre 2,5 puanlık, geçen yıl Şubat ayına göre ise 9,5 puanlık artış oldu.
    
     -AB'de perakende güveni geçen yıla göre yükseldi-
    
     AB-27 Perakende Güven Endeksi de Şubat'ta sıfırın altında 10,2 değerini aldı. AB-27'de bir önceki aya göre 0,8 puanlık düşüş, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,6 puanlık artış oldu.
     AB-27 Perakende Güven Endeksi, hem geçen yıla hem de bir önceki aya göre Türkiye'ye ve Avro Bölgesi'ne oranla daha iyi performans sergiledi.
     AB-27 ülkeleri ve Türkiye'nin Şubat 2012 ve Ocak 2013'e göre Perakende Güven Endeksi değerleri karşılaştırıldığında Bulgaristan, İngiltere ve İsveç'in geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülkeler olduğu görüldü.
     En fazla düşüşün yaşandığı ülkeler ise Slovenya, Finlandiya ve Avusturya oldu.
     Bulgaristan, Portekiz ve İspanya bir önceki aya göre perakende güveni en fazla artan ülkeler oldu.
    
     -İki sektör dışında tüm sektörlerde geçen yıla göre düşüş yaşandı-
    
     Alt sektörler itibariyle bakıldığında da geçen yılın aynı dönemine göre, tekstil, hazır giyim ve ayakkabı ve diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.) sektörleri en iyi performans gösteren sektörler oldu.
     Bu iki sektör dışındaki tüm sektörlerde geçen yıla göre düşüş yaşandı. Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar sektöründe geçen yıla göre ortalamadan daha az düşüş yaşandı. Motorlu taşıtlar, yiyecek, içecek ve tütün ürünleri ve mobilya ve aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri sektörlerinde geçen yıla göre ortalamadan daha fazla düşüş görüldü.
     Geçen yıla göre düşüş en fazla elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründe oldu.
    
     -Konya perakendesi yükseldi-
    
     TEPAV ve Konya Ticaret Odası (KTO) işbirliğinde gerçekleştirilen Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE) kapsamında Şubat 2012'den bu yana Konya'da faaliyet gösteren 300 perakendeci ile her ay yüz yüze anketler yapılıyor.
     Şubat ayında KOPE 2,6, TEPE sıfırın altında 6,1 değerini aldı. Konya perakendesi, Ocak ayının ardından Şubat ayında da yükseldi.
     Konya perakendesi, Şubat ayında Türkiye genelinden ve AB-27'den daha iyi bir performans sergiledi. KOPE bir önceki aya göre 6,2 puan, TEPE ise 2,1 puan arttı.
     Konya perakendesinde önümüzdeki 3 aydaki satış beklentileri artmaya devam etti. Önümüzdeki 3 aydaki tedarikçilerden sipariş ve istihdam beklentilerinde Ocak 2013'ye göre artış yaşandı. Konya'daki perakendecilerin yüzde 48,3'ü işlerin geçen yıla göre bugün daha kötü olduğunu düşünüyor.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir