TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki…

  • Yazı boyutu
TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi
  -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Kasım ayında 
  bir önceki…

TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre 0,6 puan, geçen yılın aynı ayına göre ise 1 puan gerileyerek -3,5 oldu

TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi (TEPE), Kasım ayında bir önceki aya göre 0,6 puan, geçen yılın aynı ayına göre ise 1 puan gerileyerek -3,5 oldu.
     Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi Bülteni'ni yayımladı.
     Bültene göre, TEPE, Kasım'da bir önceki aya göre 0,6 puan, geçen yılın aynı ayına göre ise 1 puan gerileyerek -3,5 oldu.
     Gelecek 3 aydaki satış, tedarikçilerden sipariş, istihdam ve satış fiyatı beklentileri geçen aya ve geçen yıla göre düştü. AB'de perakende güveni geçen aya göre 3,6 puan, geçen yıla göre ise 4,2 puan yükseldi.
     Mevsimsellikten arındırılmış TEPE değerlerine 2012 ve 2011 yılları itibariyle bakıldığında perakende güveni 2012'nin tüm aylarında 2011'in altında değer aldı. Perakendecilerin 2012 yılı performansı 2011 yılı performansının altında kaldı. 2012 yılına çeyreklik dönemler halinde bakıldığında ise 2012 yılının üçüncü çeyreğinde perakende güveninin ilk çeyreğe göre daha düşük değerler aldığı görüldü.
    
     -Satış beklentileri geçen aya göre düştü-
    
     Gelecek 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri Kasım 2012'de 9,7 oldu. Kasım 2012'de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 30,7'si önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 37,1 düzeyinde gerçekleşti. Beklentilerde Kasım 2011'e göre 3 puanlık, Ekim 2012'ye göre ise 4,6 puanlık düşüş oldu.
     İşlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerin oranı Kasım 2012'de yüzde 22 iken, azaldığını belirtenlerin oranı yüzde 48,2 oldu. İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla durumunda Ekim 2012'ye göre 2,3 puanlık, Kasım 2011'e göre ise 6,6 puanlık düşüş yaşandı.
    
     -İşlerin geçen yıla göre toparlanma algısı düşmeye devam etti-
    
     İşlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerin oranı Kasım 2012'de yüzde 22 olarak gerçekleşirken, azaldığını belirtenlerin oranı yüzde 48,2 oldu. İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla durumunda Ekim 2012'ye göre 2,3 puanlık, Kasım 2011'e göre ise 6,6 puanlık düşüş yaşandı.
    
     -Bakkal, market ve büyük mağazalar Kasım ayının lideri-
    
     Alt sektörler itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre, birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar sektörü en iyi performans gösteren sektör oldu. Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektöründe de geçen yıla göre artış yaşandı. Bu iki sektör dışındaki tüm sektörlerde geçen yıla göre düşüş yaşandı. "Diğer" (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.), yiyecek, içecek ve tütün ürünleri, motorlu taşıtlar ile elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörlerinde geçen yıla göre düşüş ortalama düzeyinden daha fazla oldu. Geçen yıla göre düşüş en fazla mobilya ve aydınlatma ekipmanları ile ev içi kullanım ürünleri sektöründe oldu.
    
     -AB'de perakende güveni yükselmeye devam ediyor-
    
     Bültene göre, AB-27 Perakende Güven Endeksi, Kasım 2012'de sıfırın altında 9,2 değerini aldı. AB-27'de geçen aya göre 3,6 puanlık, geçen yılın aynı dönemine göre ise 4,2 puanlık artış oldu. Eylül ayında son 39 ayın en düşük değerini alan AB-27 Perakende Güven Endeksi, Ekim'den sonra Kasım ayında da yükseldi.
     AB-27 ülkeleri ve Türkiye'nin Kasım 2011 ve Ekim 2012'ye göre Perakende Güven Endeks değerleri karşılaştırıldığında İngiltere, İsveç ve Belçika'nın geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülkeler olduğu görüldü. Düşüşün en fazla yaşandığı ülkeler ise Slovenya, Litvanya, İtalya ve Almanya oldu. Macaristan, Avusturya, İngiltere ve Yunanistan, geçen aya göre perakende güveni en fazla artan ülkeler olarak sıralandı.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir