TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Ekim ayında bir önceki…

  • Yazı boyutu
TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi
  -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Ekim ayında bir önceki…

TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi -Bültene göre, Perakende Güven Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre 1,9 puan yükseldi, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,8 puan gerileyerek -2,9 oldu

TEPAV'ın Perakende Güven Endeksi (TEPE), Ekim ayında bir önceki aya göre 1,9 puan yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan gerileyerek -2,9 puan değerini aldı.
     Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Perakende Güven Endeksi Bülteni'ni yayımladı.
     Bültene göre, TEPE, bir önceki aya göre 1,9 puan yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,8 puan düşerek -2,9 değerini aldı.
     Gelecek 3 aydaki satış ve tedarikçilerden sipariş beklentileri 5 aydan sonra yükselişe geçti. AB'de perakende güveni geçen aya göre 2,4 puan yükseldi.
     Mevsimsellikten arındırılmış TEPE değerlerine 2012 ve 2011 yılları itibari ile bakıldığında perakende güveni 2012'nin tüm aylarında 2011'in altında değer aldı. Perakendecilerin 2012 performansı 2011 performansının altında kaldı. 2012'ye çeyreklik dönemler halinde bakıldığında ise üçüncü çeyrekte perakende güveninin ilk çeyreğe göre daha düşük değerler aldığı görüldü.
    
     -Satış beklentileri 5 aydan sonra yükseldi-
    
     Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri Ekim'de 16,2 oldu. Ekim'de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 39,7'si önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 30,4 düzeyinde. Beklentilerde Ekim 2011'e göre 3,9 puanlık, Eylül 2012'ye göre ise 7,5 puanlık artış oldu.
     İşlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerin oranı Ekim'de yüzde 24 iken, azaldığını belirtenlerin oranı yüzde 48,1 oldu. İşlerin durumunda Eylül'e göre 2,4 puanlık, Ekim 2011'e göre ise 6,1 puanlık düşüş oldu.
    
     -Perakendede işlerdeki toparlanma algısı düşerken, beklentiler artıyor-
    
     TEPE anketine soru bazında bakıldığında önümüzdeki 3 aydaki satış ve tedarikçilerden sipariş beklentileri geçen aya ve geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Gelecek 3 aydaki istihdam beklentilerinde geçen yıla göre artış olurken geçen aya göre düşüş oldu.
    
     -Yiyecek ve içecek sektörü Ekim ayının da lideri-
    
     Alt sektörler itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre, yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörü en iyi performans gösteren sektör oldu. Motorlu taşıtlar sektöründe de geçen yıla göre artış yaşandı. Birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar sektörü geçen yıla göre ortalama kadar düştü. "Diğer" (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, züccaciye, kırtasiye, vb.), tekstil, hazır giyim ve ayakkabı ile mobilya ve aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri sektörlerinde geçen yıla göre düşüş ortalama düzeyinden daha fazla oldu. Geçen yıla göre düşüş, Ekim'de geçen aylarda da olduğu gibi en fazla elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründe oldu.
    
     -Avro Bölgesi'nde perakende güveni AB'ye ve Türkiye'ye göre daha kötü performans sergiliyor-
    
     AB-27 ülkeleri ve Türkiye'nin Ekim 2011 ve Eylül 2012'ye göre Perakende Güven Endeks değerleri karşılaştırıldığında İngiltere, İsveç, Letonya ve Slovakya dışındaki tüm ülkelerde geçen yıla göre düşüş olduğu görüldü. Düşüşün en fazla yaşandığı ülkeler ise Finlandiya, Slovenya, İtalya, Litvanya, Yunanistan ve Almanya olarak belirlendi. Slovenya ve Yunanistan, geçen aya göre perakende güveni en fazla düşen ülkeler oldu.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir