TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Özatay: -"Ocak ve Şubat ayı kapasite kullanım oranı…

  • Yazı boyutu
TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Özatay:
  -"Ocak ve Şubat ayı kapasite kullanım oranı…

TEPAV Finans Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Özatay: -"Ocak ve Şubat ayı kapasite kullanım oranı verileri, 2013'ün ilk çeyreğinde 2012'nin en kötüsü olan dördüncü çeyreğe kıyasla sınırlı bir toparlanmayı gösteriyor"

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Finans Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Fatih Özatay, "Ocak ve Şubat ayı kapasite kullanım oranı verileri, 2013'ün ilk çeyreğinde 2012'nin en kötüsü olan dördüncü çeyreğe kıyasla sınırlı bir toparlanmayı gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Prof. Dr. Özatay'ın "Ekonomide toparlanma başladı mı- Şubat ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verileri ne gösteriyorlar-" başlıklı değerlendirmesi TEPAV'ın internet sitesinde yayımlandı.
     Değerlendirmesinde, kapasite kullanım oranının bir yıl öncesinin aynı ayına kıyasla yüzde 1 oranında azaldığını ve buradaki düşüş oranının son 7 aydakinin en düşüğü olduğunu belirten Özatay, güven endeksinin ise geçen şubattakinin yüzde 0,2 üzerinde olduğunu anımsattı.
     Kapasite kullanım oranının yıllık yüzde değişimleri ile sanayi üretiminin yıllık yüzde değişimleri arasında aynı yönlü ve yakın bir ilişkinin olduğuna dikkati çeken Özatay, değerlendirmesinde şu tespitlere yer verdi:
     "Merkez Bankası'nca yayınlanan reel kesim güven endeksinin yıllık yüzde değişimleri ile de özel yatırım harcamalarının yıllık yüzde değişimleri arasında aynı yönlü ve yakın bir ilişki var. Hem sanayi üretiminin hem de özel yatırım harcamalarının gayri safi yurt içi hasılanın büyüme oranı açısından belirleyici oldukları ise yeteri kadar açık.
     2012'nin üçüncü çeyreği büyüme oranı açısından bayağı kötüydü. Dördüncü çeyrekte çok sınırlı bir toparlanma olmuş olabileceği düşünülüyordu. Bunun gerçekleşmediği görüldü. Ocak ve Şubat ayı kapasite kullanım oranı verileri, 2013'ün ilk çeyreğinde, 2012'nin en kötüsü olan dördüncü çeyreğe kıyasla sınırlı bir toparlanmayı söylüyor. Güven endeksi ise şirketlerin risk algılamasının çok yavaş da olsa düzelmekte olduğunu belirtiyor."
     Söz konusu düzelmenin kırılganlığa açık olduğunu öne süren Prof. Dr. Özatay, "Bu bilgiler ışığında yüzde 4 büyüme oranı hala ulaşılabilir görünüyor. Ancak bu iyimser tahminin giderek sorgulanır hale geldiğini de vurgulamak gerekiyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir