TEPAV açıklaması: -"2023 hedeflerine ulaşabilmek için, makine ve kimyasallar gibi bazı…

  • Yazı boyutu
TEPAV açıklaması:
  -"2023 hedeflerine ulaşabilmek için, makine ve kimyasallar 
  gibi bazı…

TEPAV açıklaması: -"2023 hedeflerine ulaşabilmek için, makine ve kimyasallar gibi bazı sektörlerin üretimden ve ihracattan aldığı pay arttırılmalı"

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nca (TEPAV), 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için, makine ve kimyasallar gibi bazı sektörlerin üretimden ve ihracattan aldığı payın arttırılması gerektiği belirtildi.
     TEPAV'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TEPAV Finans Enstitüsü Araştırmacısı Ekrem Cunedioğlu tarafından hazırlanan "Tamahkarlığı Bırakıp, Doğru Sektörlere Odaklanmak Gerek" başlıklı politika notu yayımlandı. Çalışmada, ihracatın niteliğini ölçmek için kullanılan EXPY değişkeni kullanılarak, "2023 hedeflerine ulaşmak için hangi sektörlere önem verilmeli-" sorusuna cevap arandı. 1990-2005 arasında yükselen EXPY'nin 2005'ten sonra durağan bir seyir izlemeye başladığı belirtilen çalışmada, değişkende 2010-2011 döneminde ise düşüş yaşadığı bildirildi.
     EXPY'nin uzun vadede büyüme performansıyla pozitif ilişkisi göz önüne alındığında, Türkiye'nin niteliği düşük mallar üretip ihraç etmesinin, 2023 hedeflerine ulaşmayı zorlaştıracağı ifade edilen çalışmada, "Niteliği yüksek sektörlerde nasıl küresel bir oyuncu olabiliriz-" sorusuna cevap aranması ve bu sektörlerin gelişiminin desteklenmesi istendi.
    
     -Güney Kore başardı-
    
     Çalışmada, 1980'lerden önce Türkiye'den daha zayıf bir ekonomi olan Güney Kore'nin, dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri haline geldiği anımsatılırken, Güney Kore'nin gelişim sürecinde uyguladığı sanayi politikaları incelendiğinde, niteliği yüksek sektörlerin geliştirilmesine öncelik verildiğinin gözlendiği ifade edildi. Niteliği yüksek sektörlerde üretim yapabilir hale gelmenin, aslında üretim becerilerinde artış sağlamakla eşdeğer kabul edilebileceği belirtilen çalışmada, bir ekonomide nitelikli sektörlerin payı arttıkça, o ekonominin üretim olanakları eğrisinin genişlediğine işaret edildi. Açıklamada, üretim olanakları eğrisi genişleyen bir ekonominin hem üretim yapabileceği sektör sayısı hem de bu sektörlerdeki çıktı miktarının artacağı kaydedildi.
     Çalışmada, 2023 ihracat hedeflere ulaşabilmek için şu önerilerde bulunuldu:
     "Makine, elektronik ve ulaşım araçları ile plastik ve kimyasallar sektörlerinin üretimden ve ihracattan aldığı pay arttırılmalıdır. Her sektörün içinde hem sıradan hem de nitelikli mallar vardır. Öncelik verilecek sektörlerin niteliğinde, sektördeki niteliği yüksek mallara öncelik vermek suretiyle artış sağlanmalıdır. Firmaların uluslararası rekabete açılmasının yenilikçiliği tetikleyip verimliliği arttırdığı ve dolayısıyla büyümeye katkıda bulunduğu unutulmamalıdır. Küresel ekonomideki trendleri zamanında yakalanıp, bu trendler politika gündeminde yer almalıdır. Güney Kore'nin öncülüğünü yaptığı yeşil büyüme kavramı, günümüzün trendi olarak karşımıza çıkmaktadır."
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir