"Temiz Türkiyem" Yarışması -En temiz OSB ödüllerinde üçüncülüğü elde eden Mersin'de sevinç…

  • Yazı boyutu
"Temiz Türkiyem" Yarışması
  -En temiz OSB ödüllerinde üçüncülüğü elde eden 
  Mersin'de sevinç…

"Temiz Türkiyem" Yarışması -En temiz OSB ödüllerinde üçüncülüğü elde eden Mersin'de sevinç yaşanıyor -Vali Güzeloğlu: "Her geçen gün kendini ispat eden kentimizde, yeni bir haklı gurur yaşanıyor" -MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Tekli: -"Çevreye saygı, insana saygıdır. Biz de bu bilinçle hareket ediyoruz"

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nin (MTOSB), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Temiz Türkiyem" yarışmasının "En temiz OSB" kategorisinde üçüncülük kazanması kentte sevinç yarattı.
     Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldiği günden beri çok büyük önem verdiği çevrenin korunması ve geliştirilmesi konusunda kentte önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
     Bu kapsamda gelecek nesillere bırakılacak en önemli miras olarak gördükleri çevre faktörünü hiçbir zaman göz ardı etmeyeceklerini anlatan Güzeloğlu, "Her geçen gün kendini ispat eden kentimizde, MTOSB'nın elde ettiği başarıyla yeni bir haklı gurur yaşanıyor" dedi.
     Halk arasında sanayileşmenin çevreye zarar vereceği yönünde inanışların olmasına karşın, gerekli tedbir ve önlemlerin alınması halinde, çevreye zarar vermeden faaliyet yürütülebileceğini ispatladıklarını aktaran Güzeloğlu, şöyle konuştu:
     "Bundan sonraki süreçte de, bugüne kadar olduğu gibi, çevremize zarar vermeden üretim faaliyetlerimizi sürdürüp, sanayileşmemizi geliştirmeye öncelik vereceğiz. Çünkü çevre ve sanayileşme gibi faktörleri hiçbir zaman arka plana atamayız. Çevre bizim geleceğimizken, sanayileşme ise iş ve aş anlamına gelir. Bu bağlamda, sanayileşme ve çevre faktörünü birbirine zarar vermeyen ve birbirinin tamamlayıcısı olarak değerlendireceğiz. Ümit ediyorum ki, Mersin'de yürütülen diğer çalışmalar da, hak ettiği başarıları en kısa zamanda almaya devam edecektir."
     Atık yönetiminde dönüşüm, doğal kaynakların optimum kullanımı, atıkların bertarafı, hava, su, toprak kalitesinin korunmasıyla ilgili yönetim sistemini mevzuatlara göre uygulayan MTOSB'nin çevre kirliliğiyle ilgili gerekli tedbirleri almayı, çevre yönetim sistemini sürekli iyileştirerek, doğal hayatın dengesini korumayı kendisine çevre politikası olarak belirlediğini dile getiren Güzeloğlu, "Şu an itibariyle yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edildiği MTOSB, Türkiye'nin büyük 2023 vizyonunda da önemli bir yere sahip. Bu doğrultuda, önümüzdeki süreçte tam anlamıyla faaliyete geçecek bölgenin 2. bölümü de istihdama önemli katkılar sağlayacak. Gerek ihracat rakamıyla gerek çevre politikalarıyla göz dolduran organize sanayi bölgemiz, önümüzdeki dönemde 10 bin kişi kadar istihdam olanağı yaratacak" diye konuştu.
    
     -Hedef birincilik-
    
     MTOSB YÖnetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli de, 264 OSB içerisinde 3. olabilmenin haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, kuruldukları günden itibaren çevre unsurunu her zaman ön planda tuttuklarını söyledi.
     Yarışmada OSB içerisindeki ağaçlandırmadan atıkların bertarafına, yolların süpürülmesinden çöplerin toplanmasına kadar birçok kriterin incelenerek derecelendirmelerin yapıldığını aktaran Tekli, şunları kaydetti:
     "OSB'miz içerisinde kurumsal kimliğini oluşturmuş çok önemli firmalar mevcut. Bunların tamamının karneleri de oldukça iyi. Bizim bu dereceyi almamızda, firmalarımızın çevre duyarlılığı da çok etkili oldu. Bugün itibariyle içerisinde 15 bin dikili ağacın bulunduğu MTOSB'de, çevreye yapılacak 1 liralık yatırımla, gelecekteki 100 binlerce lira harcanarak bile önüne geçilemeyecek sorunları bugünden önlüyoruz. Çevreye saygı, insana saygıdır. Biz de bu bilinçle hareket ediyoruz."
     200 parselin bulunduğu organize sanayi bölgesinde bugün itibariyle 155 parselde firmaların varlığını sürdürdüğüne işaret eden Tekli, "Bizim hedefimiz birincilikti. Ama olmadı. Mevcut şartlarımızı daha da iyileştirerek, önümüzdeki yıllarda birinci olmak istiyoruz" diye konuştu.
     MTOSB'de yıllık ortalama 600 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştiğine dikkati çeken Tekli, enerji tüketiminden ihracat rakamlarına kadar hemen her alanda her yıl ortalama yüzde 10 büyüme kaydettiklerini de sözlerine ekledi.
    
     Haber: Kerem Kocalar/Süleyman Tıraş
    

Bu haberi 233 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir