Temiz Enerji Finansmanı Uluslararası Çalıştayı -Dünya Baş Operasyonlar Sorumlusu Fitchtl:…

  • Yazı boyutu
Temiz Enerji Finansmanı Uluslararası Çalıştayı
  -Dünya Baş Operasyonlar Sorumlusu Fitchtl:…

Temiz Enerji Finansmanı Uluslararası Çalıştayı -Dünya Baş Operasyonlar Sorumlusu Fitchtl: -"Türkiye enerji arzında 2014 yılına kadar erken bir tarihte kesintiler yaşanabilir"

Dünya Bankası Baş Operasyonlar Sorumlusu Florian Fichtl, Türkiye enerji arzında 2014 yılına kadar kesintiler yaşanabileceği uyarısında bulundu.
     Hazine Müsteşarlığı, Dünya Bankası, Uluslararası Finans Kurumu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) işbirliği ile düzenlenen, "Temiz Enerji Finansmanı Uluslararası Çalıştayı" Ankara Hilton Oteli'nde yapıldı.
     Çalıştayda konuşan Dünya Bankası Baş Operasyonlar Sorumlusu Florian Fichtl, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularının Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için çok önemli olduğunu söyledi.
     Türkiye'de enerji sektöründe özellikle son 10 yılda çok büyük başarılar elde edildiğini, mevzuat ve yatırımlarda önemli gelişmeler kaydedildiğini anlatan Fichtl, büyüyen ekonomide enerji yatırımlarının devam etmesi gerektiğini vurguladı. Bugüne kadar enerji kesintisi yaşanmamasının önemli olduğunu, fakat bunun gelecekte de yaşanmayacağı anlamına gelmediğine dikkati çeken Fichtl, "Türkiye enerji arzında 2014 yılına kadar erken bir tarihte kesintiler yaşanabilir" dedi.
     EBRD Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Direktörü Terry McCallion ise temiz enerji finansmanı ile ilgili çalışmaların yapılabilmesi için ve yatırımların artıralabilmesi için öncelikle pilot projeler gerektiğini ifade etti.
     Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Evren Dilekli de Türkiye'nin enerji talebindeki artışta son 10 yılda OECD ülkeleri arasında birinci olduğunu, dünya ülkeleri arasında da üst sıralarda yer aldığını dile getirdi. Birincil enerjide yüksek oranda dışa bağımlı Türkiye'nin 2011 enerji ithalatının yaklaşık 54 milyar dolar olduğunu belirten Dilekli, dışa bağımlılığın azaltılmasında yenilenebilir enerji potansiyelinin kullanılmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir