Temettü ödemelerinin endekse etkisi...

  • Yazı boyutu
Temettü ödemelerinin endekse etkisi...

Bu hafta İMKB'de işlem gören şirketlerin temettü ödemelerinin endekse etkisini değerlendiren Alternatif Yatırım Vadeli İşlemler Müdürü N. Nuri Sevgen, ''Bu hafta boyunca İMKB 30 endeksten yaklaşık 600 puan düşecek. Yani Cuma kapanışı ile yüzde 1'e yakın temettü kaynaklı endekste bir düşüş bu hafta gerçekleşecek. Böylece nisan ve mayıs ayları toplamında İMKB 30 endekste toplam ödenen temettü etkisi nedeniyle 2 bin puanın üzerinde bir düşüş gerçekleşmiş olacak'' dedi.

İMKB'de işlem gören şirketlerin temettü ödemeleri, özellikle İMKB 30 endeksinin değeri üzerinde etkili oluyor.
     Bugün hazırladığı raporda temettü ödemelerinin endeks üzerine etkisine dikkat çeken Sevgen, herhangi bir şirketin temettü ödemesinde hisse senedinin değerinin veri sağlayıcılar tarafından temettü ödemesi öncesine göre düzenlendiğini hatırlatarak, bu sayede grafiklerde boşluk olmasının önlendiğini belirtti. Endeksteki temettü ödemesine bağlı değer kayıplarının ise veri sağlayıcılar tarafından düzenlenemediğine değinen Sevgen ''bu da grafiksel analizde önemli bozulmalara neden olacak yanılsamalar doğuruyor'' dedi.
     Bugün temettü ödemesine başlayan özellikle Petkim ve Garanti Bankası hisselerinin İMKB 30 endeksinde yaklaşık 270 puan düşüşe neden olduğunu belirten Sevgen, bu hafta boyunca bu etkinin yaklaşık 6 yüz puan olacağını ve böylece Nisan, Mayıs aylarında temettü ödemesi etkisiyle İMKB 30 endeksinin 2 bin puanın üzerinde bir düşüş kaydetmiş olacağını belirtti.
     Özellikle Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) İMKB 30 sözleşmelerinde işlem yapan yatırımcıları, pozisyon kararı alırken temettü ödemesi kaynaklı değer düşüşleri konusunda uyaran Sevgen ''İMKB 30 haziran vadeli sözleşmesinin yeniden spot fiyatın üzerine çıkması durumunun temettü ödemesinden kaynaklı matematiksel etki olabileceğini dikkate almalarını öneririm'' diye konuştu.


Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir