Temesist'ten Afganistan'a 10 milyon dolarlık gıda deposu -Temesist Depo ve Raf Sistemleri'nin…

  • Yazı boyutu
Temesist'ten Afganistan'a 10 milyon dolarlık gıda deposu
     -Temesist Depo ve Raf Sistemleri'nin…

Temesist'ten Afganistan'a 10 milyon dolarlık gıda deposu -Temesist Depo ve Raf Sistemleri'nin Afganistan'da NATO'nun açtığı gıda deposu ihalesini kazandığı açıklandı

Akıllı raf sistemleri üreticisi Temesist Raf, Afganistan'da NATO'nun açtığı gıda deposu ihalesini kazandı. Şirket böylece 10 milyon dolarlık işi alarak Dubaili, İspanyol ve Çinli iş adamlarını geride bıraktı.
     Şirketten yapılan açıklamada, Türkiye'de bir ilke imza atarak İngiltere'de 'En İyi Raf Sistemleri' kategorisinde 'Küresel Kalite Ödülü'nün sahibi olan Temesist Raf'ın, NATO'nun Afganistan'da açtığı 10 milyon dolarlık gıda deposu ihalesini kazandığı belirtildi.
     Buna göre Temesist Raf, Kandahar ve Kabil'de kurulacak gıda depolarını 3 ay içerisinde teslim edecek.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Temesist Depo ve Raf Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, 1986 yılında 50 metre karelik bir alanda başladıkları üretimlerini 18 bin metre karelik tesise taşıdıklarını belirterek, Türkiye sanayisinde endüstriyel ihtiyacı olan firmaların yüzde 90'ının kendi müşterileri olduğunu kaydetti.
     Proje bazlı çalıştıklarını aktaran Gül, başta Almanya, İtalya, Kuzey Afrika ülkeleri, Suudi Arabistan, Irak, Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan ve Afganistan olmak üzere toplam 42 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade etti.
     Bulgaristan'da Avrupa'nın en büyük deposunu kurduklarını ve Orta Afrika'da Kamerun'u merkez seçtiklerini vurgulayan Gül, bu ülkede de bankalara ve telekom operatörü şirketlere projeler hazırladıklarını dile getirdi.
     Bilecik'te kurulu tesise ek yatırım yaptıklarını anlatan Gül, bunun yanı sıra Azerbaycan'da bir tesis kurduklarını ve çevre ülkelere bu tesis üzerinden üretim ve satış yapacaklarını kaydetti.
     Şu an üretimlerinin yüzde 35'lik kısmını ihraç ettiklerini bildiren Gül, 2014 yılında bu oranı yüzde 60'a çıkaracaklarının altını çizdi.
    
     - NATO da Temesist'i tercih etti -
    
     NATO'nun Afganistan'da açtığı gıda deposu ihalesini alarak, yeni bir başarıya imza attıklarını bildiren Gül, NATO'ya daha önce Afganistan temsilcileri Mersin merkezli Trader İthalat ve İhracat Ltd. Şti. aracılığı ile 3 günde 7 TIR'lık ürün üretip teslim ettiklerini dile getirdi.
     Bu işin bir kısmını uçakla Afganistan'a gönderdiklerini aktaran Gül, "Bugün anlıyoruz ki; o zaman çok hızlı bir şekilde üretim yapıp uçakla Afganistan'a kısa zamanda gerçekleştirdiğimiz teslimat, gıda deposu ihalesini almamızda bize büyük bir referans olmuştur. Bir yıllık yoğun bir çalışma neticesinde kanılan ihale çerçevesinde Kandahar ve Kabil'de gerçekleştirilecek gıda deposu projeleri iki kısım şeklinde yapılacak. Kandahar'daki 3,5 milyon dolar ve Kabil'deki ise 6,5 milyon dolar değerindeki iki projenin toplamı 10 milyon dolar tutarında. Dubaili, İspanyol ve Çinli firmaların da katıldığı ihale sürecinde, bu ülkeleri geride bırakarak proje yapımını üstlenmiş olduk. Üretime ve sevkıyatlara başladık. 3 ay gibi kısa bir sürede gıda depolarını kurmuş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir