Telekomünikasyon sektöründe rekabet kızışıyor

  • Yazı boyutu
Telekomünikasyon sektöründe rekabet kızışıyor

Experian Türkiye ve Orta Doğu Genel Müdürü Cenker Özhelvacı:"Hedeflenecek yeni abone sayısının az olması nedeniyle sürdürülebilir büyüme için operatörlerin her zamankinden daha fazla karlı müşterileri rakiplerden alıp kendi taraflarına çekmeye ve en değerli müşterilerini de kaybetmemeye çalıştıklarını görüyoruz"

Küresel bilgi hizmetleri şirketi Experian'ın telekomünikasyon şirketlerinin yönetim kurulu seviyesinde yaptığı ankete göre, sürdürülebilir büyüme için en önemli önceliğin abone kaybını azaltmak olduğu bildirildi.
     Experian'ın telekomünikasyon şirketlerinin yönetim kurulu seviyesinde yaptığı ankete göre, ankete katılan operatörlerin yüzde 26'sı sürdürülebilir büyüme için en önemli önceliğin abone kaybını azaltmak olduğunu, yüzde 21'i ise karlı aboneleri rakiplerden kendi firmalarına çekmeye odaklandıklarını kaydetti.
     Kar marjlarını artırmak için takip edilen diğer stratejiler arasında yüzde 19 oranında operasyonel verimliliğin artırılması ve yine yüzde 19 oranında mevcut müşterilere ek ürünler satmak yer aldı. Katılımcıların yüzde 15'i ise borçluların ve sahtecilerin yarattığı kayıpların minimize edilmesine odaklandıklarını belirtti.
     Ankete katılan operatörlerin yüzde 30'u abone yaşam döngüsünün her aşamasındaki kararların kalitesini artırmanın, işletmelerine en fazla faydayı sağlayacağını, yüzde 22'si bunu başarabilmek için müşterinin tekilleştirilmesi gerektiğine inandıklarını, yüzde 28'i abonelerinin potansiyel değerini daha iyi anlayabilmek için daha fazla harici veri kullanma ihtimalleri olduğunu aktardı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Experian Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Cenker Özhelvacı da Avrupa'nın en karlı telekomünikasyon abonelerini kapma yarışının oldukça kızışmış durumda olduğunu belirterek, "Hedeflenecek yeni abone sayısının az olması nedeniyle sürdürülebilir büyüme için operatörlerin her zamankinden daha fazla karlı müşterileri rakiplerden alıp kendi taraflarına çekmeye ve en değerli müşterilerini de kaybetmemeye çalıştıklarını görüyoruz. Operatörler veri açısından bir altın madeninin üzerinde oturuyor. Ellerindeki veriler, harici verilerle harmanlandığında, abonenin portföy karlılığına katkısı ve bu katkının ileride ne yönde değişebileceğine dair değerli bilgiler elde edebiliyor ve bu sayede aboneler hakkında daha iyi kararlar alabiliyorlar" ifadelerini kullandı.
     Özhelvacı, anketin Experian'ın Roma'da haziran ayında düzenlediği Uluslararası Telekomünikasyon Konferansı'nda Avrupa'nın 18 ülkesinden 27 büyük operatörün yönetim kurulu seviyesindeki yöneticileri arasında yapıldığını bildirdi.
     Experian'ın 1990'ların başında yeni nesil mobil operatörlere tüketici bilgi hizmetleri ve online başvuru sistemleri sunmaya başladığından bu yana telekomünikasyon sektörü ile çalışmalarını sürdürdüğünü anımsatan Özhelvacı, "Bu alanda önemli oranda gelişme kaydeden Experian, günümüzde yüzden fazla uluslararası telekomünikasyon operatörüne yeni abone hedefleme, abone kazanımı ve müşteri ilişkilerinin yönetimi konularında yardımcı oluyor" dedi.
    
    
    


Bu haberi 245 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir