Telefon Kütüphanesi, 1 yılda 220 binden fazla arandı, 2 milyon dakika dinlendi -Türk…

  • Yazı boyutu
Telefon Kütüphanesi, 1 yılda 220 binden fazla arandı, 2 milyon 
     dakika dinlendi
     -Türk…

Telefon Kütüphanesi, 1 yılda 220 binden fazla arandı, 2 milyon dakika dinlendi -Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz: -"Büyüme hedefi doğrultusunda 24 bini aşkın Türk Telekom çalışanına çağrı yaptık ve çalışanlarımız kitapları gönüllü olarak okumaya başladı" -Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu: -"Türk Telekom'la yaptığımız işbirliği sonucu, bilgisayar kullanma imkanı olmayan görme engellilerin de bilgiye eşit erişimine katkıda bulunmaktan mutluyuz"

İletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom'un, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle geliştirdiği Telefon Kütüphanesi projesi birinci yılını doldurdu.
     Yapılan açıklamaya göre, görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırmak hayata geçirilen Türk Telekom'un Telefon Kütüphanesi projesinde, 1 yılda 220 binden fazla arama yapılarak toplamda 2 milyon dakikaya yakın süre kitap dinlenmiş oldu.
     Geçen yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde hizmete giren Telefon Kütüphanesi'nin 1. yılında kütüphaneye, kullanıcılara dinleme kolaylığı sağlayan yeni özellikler ve 110 yeni kitap eklendi. Böylece Telefon Kütüphanesi'ndeki kitap sayısı yaklaşık 350'ye ulaştı.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, iletişim teknolojilerinin olanaklarından faydalanarak, herkesin sosyal yaşama eşit koşullarda katılabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
     Yılmaz, "İletişim teknolojilerinin yardımıyla engelli müşterilerimizin yaşamına değer katacak birçok uygulamayı hayata geçirdik. Türk Telekom olarak sunduğumuz ürün, servis ve hizmetlerden, geliştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerine kadar birçok konuda engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama eşit olarak katılabilmesi için çalışıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi GETEM işbirliği ile hayata geçirdiğimiz bu değerli proje de çalışmalarımızın en somut örneklerinden birisi. Birinci yılında ulaştığı rakama bakarak projenin amacına ulaştığını görmek bizleri çok mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.
     Telefon Kütüphanesi'nin, gönüllü okuyucuların yanı sıra Türk Telekom çalışanlarının da desteğiyle büyüyeceğini dile getiren Yılmaz, Türkiye'ye Değer gönüllülerinin okuduğu kitapların kendileri için çok değerli olduğunu ifade etti.
     Onların desteği ile görme engelli vatandaşların gelecek ve vizyonlarına her geçen gün büyüyen bir katkı sağladıklarını aktaran Yılmaz, "Bu büyüme hedefi doğrultusunda 24 bini aşkın Türk Telekom çalışanına çağrı yaptık ve çalışanlarımız kitapları gönüllü olarak okumaya başladılar. Bu da kütüphanenin büyümesindeki en büyük adımlardan biri olacak" bilgisini verdi.
    
     -"Türk Telekom ile yapılan işbirliği, farkındalığı artırması yönünde çok başarılı"-
    
     Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ise Robert Kolej döneminden bu yana üniversitenin, engelli öğrencilerin üniversite olanaklarından herkesle eşit biçimde yararlanması için Türkiye'de öncü bir rol üslendiğini vurguladı.
     GETEM'in üniversite içindeki duyarlılıklarının ve engellilik alanındaki savunuculuğunun, özellikle görme engelliler alanında tüm Türkiye'ye yansıyan güzel örneklerinden biri olduğunu aktaran Barbarosoğlu'nun şunları kaydetti:
     "2006 yılından bu yana hizmet veren Boğaziçi Üniversitesi GETEM, binlerce kitaba görme engellilerin kolayca ulaşmasını sağladı. Böylelikle görme engellilerin de bilgiye eşit erişimi yönünde önemli bir adım atarak ciddi bir farkındalık oluşturdu. Türk Telekom ile yapılan işbirliği, bu farkındalığı artırması yönünden çok başarılı. Türk Telekom'la yaptığımız işbirliği sonucu, bilgisayar kullanma imkanı olmayan görme engellilerin de bilgiye eşit erişimine katkıda bulunmaktan mutluyuz."
    
     -En çok İstanbul, Ankara ve Erzurum'dan arandı-
    
     Türk Telekom'un "Türkiye'ye Değer" çatısı altında yürüttüğü ve Türkiye'de ev telefonu sahibi tüm görme engellilerin ücretsiz olarak hizmet alabileceği Telefon Kütüphanesi yıl boyunca en çok İstanbul, Ankara ve Erzurum'dan arandı.
     Türk Telekom, her ev telefonu üzerinden erişilebilen bu ücretsiz hizmetle Türkiye'nin en ücra köşesindeki görme engellilere kadar ulaşmayı hedefliyor. Türk Telekom, görme engelli müşterilerine Telefon Kütüphanesi dışında başka hizmetler de sunuyor.
     Görme engelliler için fatura uygulamasını Türkiye'de uygulayan ilk telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, başvuruda bulunan müşterilerine Braille alfabesi ile basılmış özel fatura gönderiyor.
     Dileyen görme engelli kullanıcılarına sesli fatura hizmeti de veren Türk Telekom, ayrıca görme engelli müşterilerini abonelik başvurusu sırasında vekil getirme zorunluluğu bulundurmadan, müşterilerine Braille alfabesi ile hazırlanmış abonelik sözleşmesi ile iletişim hizmetlerinden yararlandırıyor.
     Şirket ayrıca fiziksel engelli müşterilerinin de hayatını kolaylaştırmak için Türkiye'de 61 ilde 623 adet tekerlekli sandalyeye uygun ankesörlü telefon makineleri ile hizmet veriyor.
     Engelli müşterileri için indirimli tarife sunan Türk Telekom, engelli çocuklar için de eğitim alanında yatırım yapıyor. Türkiye'de eğitim alanında bugüne kadar hayata geçirilen en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Türk Telekom Okulları projesi kapsamında eğitime kazandırılan 76 eğitim binasından biri olan Siirt Türk Telekom İlköğretim ve İş Okulu'nda engelli öğrenciler temel yaşam becerilerini geliştirerek, topluma uyum sağlıyor.
     Siirt Türk Telekom İlköğretim ve İş Okulu'nda, okul öncesi eğitim birimi, otistiklere, işitme engellilere, görme engellilere, eğitilebilir ve öğretilebilir zihinsel engellilere eğitim hizmeti sunan 40 derslik, spor salonu ve çok amaçlı salonlar bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir