Tekstildeki eleman ihtiyacına Suriyeli mülteci önerisi -MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Filiz:…

  • Yazı boyutu
Tekstildeki eleman ihtiyacına Suriyeli mülteci önerisi
  -MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Filiz:…

Tekstildeki eleman ihtiyacına Suriyeli mülteci önerisi -MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Filiz: "Suriyeli mülteci kardeşlerimizin Denizli'de istihdamıyla, tekstil sektörünün en büyük sorunu olan eleman sıkıntısı ortadan kaldırılabilir"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı Necip Filiz, "Suriyeli mültecilerin Denizli'de istihdamıyla, tekstil sektörünün en büyük sorunu olan eleman sıkıntısının ortadan kaldırılabileceğini" söyledi.
     Filiz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2011 yılı nisan ayı içerisinde Suriye'de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye'ye gelen sığınmacılar için 13 çadır kent, 1 geçici kabul merkezi, 2 konteyner kent kurulduğunu ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre 18 Ocak itibarıyla 157 bin 490 Suriye vatandaşının bu merkezlerde ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.
     Suriyeli mültecilere sağlanan barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetlerin Türkiye'ye maliyetinin 500 milyon dolar olduğunu ifade eden Filiz, bu kişiler arasından çalışmak isteyenlerin istihdam edilmesinin Türkiye'deki eleman sorununa çözüm olabileceğini savundu.
     Suriyeli mültecilerin öncelikli olarak çalışma ve Türkiye'de kalma istekleri gibi durumlarının araştırılması gerektiğini vurgulayan Filiz, şöyle konuştu:
     "Çalışmak isteyen kişilerin diğer illere sevk edilmesi ve koordinasyonu konusu büyük önem taşıyor. İstihdam edilebilecek kişilerin talep edilen illere sevk edilmesi çok büyük dikkat gerektiriyor. Projelendirmenin üç etapta gerçekleştirilmesi gerekiyor. İlk etapta kişilerin tek başlarına veya aileleriyle kalabilecekleri geçici bölgeler oluşturulması, ikinci etapta işe yerleştirme ve dil eğitimi, üçüncü etapta ise kalıcılıklarının sağlanması için düşük faizli kredilerle ev sahibi yapılması olabilir. Bunlar ilk olarak akla gelebilecek fikirlerdir. Böyle bir proje yapılmak istenirse MÜSİAD Denizli şubesi olarak destek vermeye hazırız."
     Çalışma ve İş Kurumu Denizli İl Müdürlüğü verilerine göre, Denizli'de 5 bin işçi açığı bulunduğunu dile getiren Filiz, "Suriyeli mülteci kardeşlerimizin Denizli'de istihdamıyla, tekstil sektörünün en büyük sorunu olan eleman sıkıntısı ortadan kaldırılabilir. Suriyeli kardeşlerimizden çalışma ve Türkiye'de kalma istekleri olan yüzde 20'lik bir kısım bile olsa 30 binden fazla istihdam açığının kapatılması anlamına gelmektedir. Çalışma ve İş Kurumu Denizli İl Müdürlüğü 2013 yılı işgücü eğitim planına göre 98 farklı meslek için istihdam garantili 317 kursta 7 bin 905 kursiyer için çağrıda bulunacak. Çalışmak isteyen mülteciler bu kurslara alınarak Denizli'nin istihdam açığının tamamı kapatılabilir" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 243 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir