Tekstil sektörüne eleman ihtiyacı

  • Yazı boyutu
Tekstil sektörüne eleman ihtiyacı

DETGİS Yönetim Kurulu Başkanı Dal:"Denizli'de makine ve tekstil alanında yaklaşık 2 bin teknik elemana ihtiyaç var"

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, kentte, makine ve tekstil alanında yaklaşık 2 bin teknik eleman ihtiyacının bulunduğunu belirterek, ihtiyacın karşılanması için mesleki eğitimin önem taşıdığını vurguladı.
     Dal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekstil sektöründe meslek lisesi mezunlarına ihtiyaç duyulduğunu, sektördeki Ar-Ge açığının da mesleki eğitim mezunlarıyla kapatılabileceğini belirterek, "Denizli'de makine ve tekstil alanında bin 500 ile 2 bin arasında teknik elemana ihtiyaç var. Meslek liselerinden mezun olacak 200 gencin bu ihtiyaca cevap vermesi imkansız" dedi.
     Kentteki gençlere, geleceklerini garantiye almaları için mesleki ve teknik eğitime yönelmelerini tavsiyesinde bulunun Dal, Türkiye'nin, Avrupa'da kişi başına milli geliri en hızlı artan ülke olduğunu, bu nedenle önümüzdeki 5-10 yıl içinde de mesleki eğitimin, lisans eğitiminin önüne geçeceğini ifade etti.
     TÜİK rakamlarına göre, Türkiye'de 26 milyon iş gücünün, 9.5 milyonunun ilkokul mezunu, 4.5 milyonunun lisans altı ya da lisans, 2.5 milyonunun mesleki eğitimden geldiğini ifade eden Dal, şunları söyledi:
     "Bu orantısızlığa bakarsanız, neden katma değer üretemediğimizi ve neden mesleki eğitim sahibi kişilerin olması gerektiği yerde, lisans mezunu olanların olduğunu göreceksiniz. Sektörlerde nitelikli elemanlar çoğunlukla üniversitelerden değil, meslek sahibi kişiler arasında aranmaktadır. Tekstil ve makine sektöründe de teknik eleman ihtiyacı var. Lise öğrenimine başlayacak öğrencilere, meslek lisesini seçmelerini öneriyoruz."
    
    
    


Bu haberi 580 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir