Tekstil eşyalarının serbest dolaşıma girişi -Serbest dolaşıma giriş işlemleri 12 gümrük…

  • Yazı boyutu
Tekstil eşyalarının serbest dolaşıma girişi
  -Serbest dolaşıma giriş işlemleri 12 gümrük…

Tekstil eşyalarının serbest dolaşıma girişi -Serbest dolaşıma giriş işlemleri 12 gümrük müdürlüğünden yapılacak

Tekstil eşyalarının serbest dolaşıma giriş işlemleri 12 gümrük müdürlüğünden yapılacak.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Tebliğ, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 50 ila 63. (50 ve 63 dahil) fasılları kapsamındaki tekstil eşyasının serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrük müdürlüklerinin belirlenmesi amacıyla hazırlandı.
     Tebliğe göre, belirtilen fasılların kapsamındaki tekstil eşyasının serbest dolaşıma giriş işlemleri aralarında Halkalı Gümrük Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü, Gemlik Gümrük Müdürlüğü, Mersin Gümrük Müdürlüğü, İzmir Gümrük Müdürlüğü, Denizli Gümrük Müdürlüğü, Ankara Gümrük Müdürlüğü, Kayseri Gümrük Müdürlüğü, Gaziantep Gümrük Müdürlüğü, İskenderun Gümrük Müdürlüğü, Trakya Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü ve Avrupa Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü'nün bulunduğu 12 gümrük müdürlüğünden yapılacak.
     Ayrıca halı ve paspas benzeri eşyaların serbest dolaşıma giriş işlemleri Isparta Gümrük Müdürlüğü'nden de yapılabilecek.
     Söz konusu eşyanın hızlı kargo ile gelmesi kaydıyla serbest dolaşıma giriş işlemleri Sabiha Gökçen Havalimanı Gümrük Müdürlüğü'nden gerçekleştirilecek.
     Ancak pamuk, pamuk ipliği, yün ve yapağının, sanayiciler tarafından hammadde olarak kullanılmak kaydıyla getirilen yün iplik, tabii elyaf, suni sentetik elyaf ve ipliklerin, en az 500 işçi istihdam eden ve ödenmiş sermayesi 2 milyon olan şirketler için sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen tekstil eşyasının, geçici ithalat rejimi kapsamında yurda getirilmekle birlikte, serbest dolaşıma sokulmak istenen tekstil eşyasının, ihraç edilen ve geri gelen eşya statüsündeki tekstil eşyasının, konfeksiyonda kullanılması mümkün olmayan 59.06 tarife pozisyonunda yer alan kord bezi üzerine kauçuk kaplanmış mensucatın, otomotiv imalatında ve montajında kullanılan parçalarla birlikte aynı özet beyan ile gelen bu kapsamdaki eşyanın, sanayiciler tarafından hammadde olarak kullanılmak kaydıyla getirilen her çeşit döküntülerin, kırpıntıların, serbest dolaşıma giriş işlemleri, geldiği yetkili gümrük idaresince yapılacak.
     Havayoluyla getirilen veya posta yolu ve yolcu beraberinde gelen miktar ve kullanım alanı itibariyle ticari nitelik arz etmeyen eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri ise eşyanın geldiği gümrük idaresi tarafından gerçekleştirilebilecek.
     Karayoluyla aynı araçta gelen eşyanın bir kısmının tekstil eşyası diğer kısmının başka eşya olması durumunda, araç yükü eşyanın tamamının gümrük işlemleri 12 gümrük müdürlüğü tarafından yapılacak.
    
     -Dahilde işleme izni kapsamındaki ürünler-
    
     Dahilde işleme izni kapsamında ithali yapılacak tekstil ve konfeksiyon ana maddeleri ile ilgili olarak, istisnai durumlar dışında üçüncü ülkelerden tekstil ve konfeksiyon ana maddeleri (kimyevi ve yardımcı maddeler hariç) ithalatının tekstil ihtisas gümrüğü uygulaması çerçevesinde yetkili gümrük müdürlüklerinden, A.TR Belgesi ile tevsik edilmek kaydıyla serbest dolaşımdaki tekstil ve konfeksiyon ana maddeleri ithalatının tüm gümrük müdürlüklerinden, EUR.1 Belgesi ile tevsik edilmek kaydıyla EFTA ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması yapılan ülkelerden tekstil ve konfeksiyon ana maddeleri ithalatının tüm gümrük müdürlüklerinden, Dış Ticaret Sermaye Şirketleri ve Sektörel Dış Ticaret Şirketlerinin tekstil ve konfeksiyon ana maddeleri ithalatının tüm gümrük müdürlüklerinden, serbest bölgeye ihraç edilmiş olan Türk menşeli tekstil ve konfeksiyon ana maddelerinin Türkiye Gümrük Bölgesi'ne ithalatının serbest bölge gümrük müdürlüklerinden, onaylanmış kişi statüsüne sahip firmaların tekstil ve konfeksiyon ana maddeleri ithalatının tüm gümrük müdürlüklerinden yapılacak.
     Tebliğ ile 26 Nisan 2007 tarihli ve 26504 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Gümrük Genel Tebliği (Gümrük İşlemleri Seri No: 55) yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir