TEKRAR -"Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker" başlıklı haberimizi tekrar yayımlıyoruz.…

  • Yazı boyutu
TEKRAR
  -"Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker" başlıklı haberimizi tekrar 
yayımlıyoruz.…

TEKRAR -"Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker" başlıklı haberimizi tekrar yayımlıyoruz. Saygılarımızla. AA -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Özellikle bu bölgede kuraklıktan zarar gören çiftçinin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili hazırlanan kararname, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Özellikle bu bölgede kuraklıktan zarar gören çiftçinin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili hazırlanan kararname, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı" dedi.
     Bakan Eker, incelemelerde bulunmak ve il tarımının değerlendirileceği "ortak akıl toplantısı"na katılmak üzere Muş'a geldi.
     Valiliği ziyaret eden Eker, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok ayrıntılı sektörel bir değerlendirme yapacaklarını dile getirdi.
     Tarım ve hayvancılık konularını masaya yatıracaklarını ifade eden Bakan Eker, şöyle konuştu:
     "Muş'un tarım ve hayvancılık meselelerini masaya yatırıp, arkadaşlarımızın sıkıntılarını dinlemek, bunun arkasından bir eylem planı hazırlayıp, sorunların çözümüne dönük bir tedbir paketi ortaya koymayı amaçlıyoruz. Çünkü Muş'ta 20 bin civarında kayıtlı çiftçi bulunmakta. Önemli bir yem ve büyükbaş hayvan potansiyeli var. Hem nitelik hem de sayısal olarak bir artış var. Bunların ürüne dönüşmesi, tarıma dayalı sanayi, hayvansal ürünlerin işlenmesine dönük sanayiyi birlikte geliştirip, ilin kalkınmasına, daha fazla istihdam yaratmasına katkı sağlayacak hale gelmesi bizim için önemli."
    
     -Kuraklıktan etkilenen çiftçinin borcunun ertelenmesi-
    
     Kuraklıktan dolayı çiftçilerin borçlarının ertelenip ertelenmeyeceği yönündeki soruyu cevaplandıran Eker, şunları kaydetti:
     "Bunun için Bakanlar Kurulu'nda kararname imzaya sunulmuş durumda. 1 yıllık bir erteleme söz konusu. Çünkü kuraklık bu sene Doğu Anadolu illeri ile Orta Anadolu'da etkili oldu. Bu bir yıl kuraklığı değil, dönemsel bir kuraklıktır. Belirli zamanlarda yağış olursa bize çok büyük bir faydası olmaz. Nisan ayı bitkilerin büyüdüğü ve kardeşlenme yaptığı dönemdir. O dönem yağmur yağmazsa o bitki sap üzerinde büyür ve bunun yem bitkileri üzerinde olumsuz etkileri olur. Özellikle bu bölgede kuraklıktan zarar gören çiftçinin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili hazırlanan kararname, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Ben imzayı attım, diğer arkadaşlarım da imzaladı. Zannediyorum çok kısa bir süre içerisinde uygulamaya konacak. Yüzde 5 civarında faiz uygulanacak. Bundan kuraklıktan etkilenen iller faydalanacak."
    
     -"Yerel seçimler geri alınabilir"-
    
     2014 Yerel Seçimleri'nin 2013 yılında yapılabileceğini ifade eden Eker, bunun bir anayasa değişikliğini gerektirdiğini söyledi.
     Eker, "Eğer muhalefet partileri mecliste bize destek verirse böyle bir şeyin olabileceğini konuşmuştuk. Partimizin kanaati bu yönde ama destek lazım. Tek başımıza mecliste anayasayı değiştirme imkanımız olmadığı için mecliste bunu ortak bir karara dönüşmesi gerekiyor. O kabul edilirse seçimlerin öne alınma imkanı doğar" diye konuştu.
     Bakan Eker, daha sonra Muş Belediyesi'ne geçti.
    
    
    

Bu haberi 374 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir