Teknosa, Avrupa'nın en büyük satın alma grubu Euronics'le anlaştı -Sabancı Holding Perakende ve…

  • Yazı boyutu
Teknosa, Avrupa'nın en büyük satın alma grubu Euronics'le anlaştı
     -Sabancı Holding Perakende ve…

Teknosa, Avrupa'nın en büyük satın alma grubu Euronics'le anlaştı -Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Dinçer: -"Bu anlaşmanın ardından Teknosa Euronics'in uygun fiyat politikalarını Türk tüketicisiyle buluşturacak" -Teknosa Genel Müdürü Nane: -"Euronics bize Avrupa'nın kapısını açrken, biz de Euronics'e gelişmekte olan ve hızlı büyüyen bir ekonominin kapısını açıyoruz" -Euronics Yönetim Kurulu Başkanı Carpels: -"Teknosa'yla Türkiye'de güçlü bir ortak bulduğumuz gibi, Orta Doğu'nun kapılarını açmış oluyoruz"

Teknosa, Avrupa'nın satın alma ve işbirliği grubu Euronics GEIE ile uluslararası stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.
     Sabancı Holding'de gerçekleşen imza töreninde öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Dinçer, "Türkiye ekonomisi ve özellikle perakende sektörü Avrupa'nın parlayan yıldızı haline gelmiş durumda. Teknosa da bu rüzgarı arkasına alarak Avrupa'nın en büyük satın alma grubu Euronics'le güçlerini birleştirdi. Bir başka deyişle Teknosa Avrupa kulübüne dahil edildi" diye konuştu.
     Dinçer, Türkiye'nin küresel krizden minimum düzeyde etkilendiğini ve iyi bir büyüme ivmesi yakaladığını belirterek, "Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme vaat eden perakende sektörüyle Türkiye borç krizi sarmalında zor günler geçiren Avrupa ekonomilerine kıyasla tam bir bahar havası yaşıyor. Bu yılın ilk altı ayında perakande sektöründe yakalanan büyüme rakamları da bu tabloyu destekler nitelikte" yorumunu yaptı.
     Sektörün yılın geri kalanında iyi bir performans göstereceğine olan inancını dile getiren Dinçer, "Bu anlaşmanın ardından Teknosa Euronics'in geniş satış ağı, ürün hizmet çeşitliliğini ve uygun fiyat politikalarını Türk tüketicisiyle buluşturacak" dedi.
    
     -"Euronics bize Avrupa'nın kapısını açtı"-
    
     Teknosa Genel Müdürü Nane de, şirketlerinin sloganının "herkes için teknoloji" olduğunu hatırlatarak, "Bugün Avrpa'nın en büyük elektronik satın alma grubu olan Euronics ile uluslararası bir anlaşma imzalıyoruz. Gelecek dönemde bu anlaşma Teknosa'yı sektörde farklılaştıracak ve liderliğini perçinleyecek" değerlendirmesini yaptı.
     Şirketlerinin yakaladığı çift haneli büyüme rakamlarının yurt içinde ve dışında birçok firmanın iştahını kabarttığını söyleyen Nane, "Euronics Teknosa için, Teknosa da Euronics için önemli bir fırsat. Euronics bize Avrupa'nın kapısını açarken, biz de Euronics'e gelişmekte olan ve hızlı büyüyen bir ekonominin kapısını açıyoruz" şeklinde konuştu.
     Euronics'i, "16,2 milyar Avro'luk ciroya ulaşan bir dev" olarak niteleyen Nane, "Bu devle ortaklık içine girerek, bu büyük satın alma gücünü arkamıza alarak Türkiye'deki pazar liderliğimizi sürdürmeye çalışıyoruz" dedi.
     Teknosa olarak yola 2000 yılında 5 mağazayla çıktıklarını hatırlatan Nane, "Bugün geldiğimiz noktada 75 ildeyiz, 280'in üzerinde mağazayla hizmet ediyoruz. En büyük rekabetin olduğu bir alanda açık ara sektör lideriyiz" dedi.
     Gelecek dönemde de bugün imzaladıklarına benzer anlaşmalarla hem Türkiye'deki yapılarını sürdürmek hem de uluslararası ilişkilerini hizmet ekseninde gelişmek istediklerini kaydeden Nane, sektörde olası satın alma fırsatlarını da incelediklerini bildirdi.
     Şirket olarak global bir marka yaratmak hedeflerinin de olduğunu belirten Nane, "Orta vadede, Türkiye'deki konsolidasyon sonrası pazar payımızı yükselttikten sonra yurt dışı imkanlarını inceliyoruz. Euronics de bize bu açıdan farklı ufuklar açabilecek güce sahip" bilgisini verdi.
    
     -"Orta Doğu'nun kapılarını açıyoruz"-
    
     Euronics Yönetim Kurulu Başkanı Hans Carpels de, Euronics'i 1990 yılında 5 ülkede kurarak işe başladıklarını hatırlatarak, bugün Avrupa'da 11 binden fazla satış noktaları olduğunu, 26 üyeleriyle 32 ülkede faaliyet gösterdiklerini, 50 binde fazla çalışanları olduğunu söyledi.
     Carpels, 16,2 milyar Avro olan cirolarının da Teknosa'yla ortaklığın ardından 17 milyar Avro'ya çıkacağını vurguladı.
     Son dönemde İsveç, Polonya ve Tunus'a girdiklerini ancak, en önemli adımlarının Türkiye'ye genişlemek olduğunu belirten Carpels, "Türk pazarını uzun zamandır izliyor, analiz ediyorduk. Bir pazara girdiğimizde, bunu güçlü bir yerel stratejik ortakla yapmak isteriz. Sektördeki Japon, Koreli, Alman, Amerikalı üretici dostlarımızla konuştuğumuzda Türkiye'de tek bir isim ortaya çıktı. Teknosa" yorumunda bulundu.
     Türkiye'nin genç, dinamik nüfusuyla ve gelişen ekonomisiyle kendileri için değerli olduğunu belirten Carpels, "Teknosa'yla Türkiye'de güçlü bir ortak bulduğumuz gibi, Orta Doğu'nun kapılarını açmış oluyoruz. Biz Avrupa'daki en genç satın alma grubuyuz ama en büyüğü haline geldik. Bu bir tesadüf değil" dedi.
    
     -"Apple'la görüşmek dişiçye gitmek gibi"-
    
     Carpels, bir gazetecinin "Teknosa-Euronics işbirliğinin iPhone gibi ürünlerin yeni modellerinin Türkiye'ye gelişini çabuklaştıracak mı-" şeklindeki sorusuna da, "Apple'ın ürünlerini dağıtma politikası çok katı. Böylelikle talebi artırıyor. Ürün ne kadar zor bulunuyorsa, talep o kadar güçleniyor" yanıtını verdi.
     Apple'la temas halinde olduklarını belirten Carpels, "Onlarla görüşmek bana dişçiye gitmek gibi geliyor. Steve Jobs'ın kitabında geçen tabirle, Apple az-çok askeri bir örgüt gibi. Apple'da kıdemli kadro bile yeni ürünü resmi tanıtımdan ancak bir dakika önce görebiliyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir