Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması'nın kazananları belli oldu

  • Yazı boyutu
Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması'nın kazananları belli oldu

Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması'nın kazananları belli oldu

Türkiye Vodafone Vakfı'nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirdiği Teknolojide Kadın Hareketi Projesi Yarışması'nın kazananları belli oldu.
     Vodafone Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, teknolojinin kullanıldığı, uygulanabilir bir iş fikrinin arandığı yarışmaya, Türkiye'nin tüm bölgelerinden, farklı eğitim seviyelerinde toplam 312 kişi başvurdu.
     Yarışmanın kazananları, Sina Afra, Leyla Alaton, Kerem Alkin, Hakan Çelik, Faruk Eczacıbaşı, Songül Hatısaru, Umran İnan, Alphan Manas, Vahap Munyar, Ali Sabancı, Serpil Timuray, Gülden Türktan, Arzu Ünal ve Serpil Yılmaz'ın yer aldığı iş, medya ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen temsilcilerinin oluşturduğu 14 kişilik jüri tarafından belirlendi.
     Yarışmaya başvuran kadınlar arasında finale kalan 15 kişi jüriye sunum yaptı.
     Sunumların ardından yarışmanın birincisi "Sürücüleri Takip Projesi"ile Azize Karataş, ikincisi "Etkinlik Fabrikam Projesi"ile Ceren Çubukçu, üçüncüsü ise, "Güneş Enerjisi Projesi"ile Esra Canpolat oldu.
     Ayrıca, Jüri Özel Ödülü'nün sahibi "İnternet Cafe Projesi"ile Sibel Kanat olurken, Teknolojide Kadın Hareketi Özel Ödülü'nü "Gift Card Projesi"ile Hale Daşman kazandı. Kazananların ödüllerini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenecek etkinlikte, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in elinden alması planlanıyor.
    
     -"Kadınlarımızın yetkin girişimcilere dönüşmelerini sağlamayı hedefliyoruz"-
    
     Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede Vodafone olarak kadının gücüne inandıklarını ve desteklediklerini belirtti.
     Timuray, dünyada Hillary Clinton ve Cherie Blair tarafından desteklenen 'mWomen' projesinin Türkiye ayağı olarak hayata geçirdikleri Teknolojide Kadın Hareketi programı ile kadınların gücüne teknolojiyle güç katarak yetkin girişimcilere dönüşmelerini ya da hali hazırdaki girişimlerini geliştirmelerini, hatta bu sayede dünyaya açılmalarını sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.
     Serpil Timuray, "Böylece, sadece cinsiyetler arası değil, aynı zamanda nesiller arası ve aile içi dijital uçurumu azaltmayı da amaçlıyoruz" dedi.
     KAGİDER Başkanı Gülden Türktan ise, "Türkiye'de kadının güçlenmesi için teknoloji çok önemli bir araç. KAGİDER olarak biz, teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak hem ekonomik hem sosyal yaşamda büyük değişimler yaşanabileceğini gördük. Yarışmanın kazananlarını tebrik ediyorum, girişimcilik deneyimimizi onlarla paylaşacak olmaktan heyecan duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
     TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı da Türkiye'de çalışma hayatında yer almayan kadın nüfusun, çalışma hayatına katılarak yaratacağı değerin, ekonomimizi daha da geliştireceğini dile getirerek, "Kadın, erkekle sadece hukuken değil, çalışma hayatında da eşittir. Kadın istihdamını ve girişimciliğini artırmak, bir büyük istihdam stratejisinin parçası olmalı. Sivil toplum kuruluşları ve özel sektör olarak biz bu konuda öneri yapabiliriz, proje üretebiliriz, çözüm arayabiliriz. Bu çabalarımızın, ülkemizin dört bir köşesinde yankı bulduğunu görmek büyük bir iyimserlik ve mutluluk veriyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Proje tüm dünyaya anlatılacak-
    
     Verilen bilgilere göre, sosyal ve ekonomik hayatta kadının varlığını güçlendirmek hedefiyle hayata geçirdiği Teknolojide Kadın Hareketi Projesi, 5 Mart tarihinde New York'ta düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler Komisyonu Kadın Statüsü Toplantısı'nda örnek başarı hikâyesi olarak tüm dünyaya tanıtılacak.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir