Teknolojide Kadın Hareketi Projesi Yarışması'nın kazananları belli oldu -Azize Karataş,…

  • Yazı boyutu
Teknolojide Kadın Hareketi Projesi Yarışması'nın kazananları belli oldu
  -Azize Karataş,…

Teknolojide Kadın Hareketi Projesi Yarışması'nın kazananları belli oldu -Azize Karataş, "Sürücüleri Takip Projesi" ile 15 bin liralık cansuyu sermeyesinin sahibi oldu -Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından "Başarılı Kadın" ödülüne layık görüldü

Teknolojide Kadın Hareketi Projesi Yarışması'nda "Sürücüleri Takip Projesi" ile birinci olan Azize Karataş, 15 bin liralık cansuyu sermeyesinin sahibi oldu.
     Türkiye Vodafone Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Vodafone Türkiye'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Programı Siirt'te düzenlendi.
     Programda, Vodafone Türkiye Vakfı tarafından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirilen Teknolojide Kadın Hareketi Projesi kapsamında düzenlenen yarışmanın ödül töreni de gerçekleştirildi.
     Türkiye'nin dört bir yanından iş fikrini teknoloji kullanımıyla geliştiren 312 kadın girişimcinin katıldığı yarışmanın kazananları ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle aldı.
     Yarışmasının birincisi Azize Karataş, "Sürücüleri Takip Projesi" ile 15 bin liralık cansuyu sermeyesinin sahibi oldu. 4 yıldır araç kiralama ve transfer işi yapan Karataş, geliştirdiği sistemle araç kiralama sektöründe, internet üzerinden merkezi kara liste ve ortak araç havuzu kullanım platformu oluşturmayı planlıyor.
     "Etkinlik Fabrikam Projesi" ile ikinci seçilerek 10 bin lira can suyu sermayesinin sahibi olan Ceren Çubukçu'nun proje fikri, herkesin kendi etkinliklerini ve organizasyonlarını internet üzerinden tanıtabilmesini ve biletlerini internetten satabilmesini sağlayacak bir platform kurmaya dayanıyor.
     "Güneş Enerjisi Projesi" ile üçüncü seçilerek 7 bin 500 lira can suyu sermayesi kazanan Esra Canpolat ise güneş enerjisini kullanan merkezi enerji ünitesi kurmayı amaçlıyor.
     Jüri Özel Ödülü'nün sahibi "İnternet Cafe Projesi" ile Sibel Kanat olurken, yarışmanın Özel Ödülü'nü "Gift Card Projesi" ile Hale Daşman aldı.
     Yarışmanın kazananları ödüllerin yanı sıra, Vodafone'dan bir yıllık mobil iletişim hizmetleri paketi ve KAGİDER üyelerinden 1 yıllık mentorlük hizmeti alacak.
    
     -Serpil Timuray'a "Başarılı Kadın" ödülü-
    
     Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise kurumunun ve ülkesinin büyümesinde ve kadın konusunda öncü adımlar atılmasındaki katkılarından ötürü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından "Başarılı Kadın" ödülüne layık görüldü. Timuray, ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın elinden aldı.
     Serpil Timuray, konuya ilişkin açıklamasında, Teknolojide Kadın Hareketi Projesi ile kadınların gücüne teknolojiyle güç katarak, sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak ve onlara teknolojiyle fırsat eşitliği sağlamak istediklerini ifade etti.
     Türkiye'nin dört bir yanından teknolojiyi kullanarak iş fikirleri ile yarışmaya başvuran kadınların, gerekli imkanlar ve koşullar sağlandığında ne kadar yaratıcı ve üretken olduklarını gösterdiğini belirten Timuray, "Projemizin Birleşmiş Milletler Kadın Statüsü Komisyonu'nun toplantısında örnek başarı hikayesi olarak tüm dünyaya tanıtılmasının da kadınlarımızın başarısıdır" dedi.
     Timuray, Bakanlık tarafından kendisine verilen "Başarılı Kadın" ödülünün, kadınların toplumdaki ve ekonomideki yerinin güçlendirilmesi yönünde daha fazla çalışmaları için kendilerini cesaretlendirdiğini ve bu ödülü Vodafone Türkiye'deki tüm kadın çalışan ve Türkiye'deki tüm kadınlar adına aldığını ifade etti.
     KAGİDER Başkanı Gülden Türktan ise Türkiye'de kadın girişimciliğinin ve istihdamının önündeki en büyük engellerden birinin halen eğitime erişimdeki sorunlar olduğuna işaret ederek, "Bu sorunun çözümünde teknoloji bize büyük imkanlar sunuyor. Kadınların teknolojiyi kullanarak birbirinden iddialı iş fikirleri geliştirmesi heyecan verici" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir