Tekirdağ'da üniversite-sanayi işbirliği -Avrupa Serbest Bölgesi ile Namık Kemal Üniversitesi…

  • Yazı boyutu
Tekirdağ'da üniversite-sanayi işbirliği
  -Avrupa Serbest Bölgesi ile Namık Kemal Üniversitesi…

Tekirdağ'da üniversite-sanayi işbirliği -Avrupa Serbest Bölgesi ile Namık Kemal Üniversitesi arasında "Bilimsel ve Eğitimsel İşbirliği Protokolü" imzalandı

Şahinler Holding'e bağlı Avrupa Serbest Bölge (ASB) ile Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) arasında, kalifiye eleman yetiştirmek, teknolojik gelişmeler kazandırmak ve üniversite - sanayi iş birliğini arttırmak amacıyla "Bilimsel ve Eğitimsel İşbirliği Protokolü" imzalandı.
     Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, törende, bölgede sanayi ve üniversite iş birliğine, olağanüstü ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
     Şahinler Holding olarak, iş yaptıkları sektörlerde sürekli zirveyi zorlayan bir kurum olduklarını da ifade eden Şahin, şöyle konuştu:
     "Geçtiğimiz yıllardaki global krizde bile, içerideki yatırımcılarımız yatırımlarına ve büyümelerine devam ettiler. Bugün imzaladığımız protokolle sanayicilerimiz, aradıkları kalifiye eleman ve teknoloji üretimi gibi iş gücünü daha rahat bulabilecekler. Günümüzde, bakıldığında Trakya Bölgesi'nde yaşayan ve üniversiteyi bitirerek eğitim almış okumuş insanlarımızın İstanbul'a kaçtığını görüyoruz. Serbest bölgemizde istenilen kalifiye eleman bulunması için bu protokol çok önemli. Bu protokolle, serbest bölgede, teknolojinin konuşlandığı bir işbirliği yapıyoruz. İş birliğinin organizasyon ayağı biz olacağız."
     NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ise dünyada her alanda süratli bir değişimin yaşandığını belirterek, günümüzde ülkelerin kendi refah seviyelerini yükseltmek için eğitim, sağlık ve ekonomi alanlarında ilk sıralara tırmanma mücadelesi verdiğini ifade etti.
     Bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi teknoloji üretimine dönüştürebilmek için de üniversitelere ve sanayilere önemli görevler düştüğünü bildiren Rektör Şimşek, "Bir ülkede sanayi dışa bağımlı olmadan kendi teknolojisini kendisi üretebiliyorsa küreselleşen dünya pazarında rekabet şansı da o derece yüksek olacak. Üniversiteler bir yandan yaptıkları eğitim öğretim faaliyetleri ile sanayinin ihtiyaç duyduğu araştırma, geliştirme personelini yetiştirmekte, diğer yandan da araştırma yaparak sanayinin ihtiyaç duyacağı alanlarda bilgi üretmeye çalışmaktadır" diye konuştu.
     Daha sonra protokol Şahin ve Şimşek tarafından imzalandı
    
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir