TEB Ülkeler Semineri -Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Wang Xiaoning, "Çin ekonomik…

  • Yazı boyutu
TEB Ülkeler Semineri
  -Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Wang Xiaoning,
  "Çin ekonomik…

TEB Ülkeler Semineri -Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Wang Xiaoning, "Çin ekonomik kalkınmanın yöntemlerini değiştiriyor. Bu çok büyük fırsattır ve bu fırsatı yakalamanızı ve yararlanmanızı hepinize tavsiye ediyorum"

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Wang Xiaoning, ülkesinin ekonomik kalkınmanın yol ve yöntemlerini değiştirdiğini belirterek, "Bu küresel ticaret şirketleri için çok büyük fırsattır ve bu fırsatı yakalamanızı ve yararlanmanızı hepinize tavsiye ediyorum" dedi.
     Türk Ekonomi Bankası (TEB), Dış Ticareti Geliştirme Seminerleri'nin devamı olan "Ülke Seminerleri" kapsamında Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkileri masaya yatırdı.
     Müsteşar Wang Xiaoning toplantıda yaptığı konuşmada, Çin ve Türkiye'nin son derece önemli yükselen yeni ekonomiler olduğunu ve girişimcilik konusunda gelişmekte olan ülkelere de örnek oluşturduklarını vurgulayarak, girişimlerin ya da yatırımların iki ülkenin ekonomik işbirliğinde başrol oyuncuları olduğunu ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydetti.
     Çin Komünist Partisi'nin 18. ulusal kongresinde yeni hedefler benimsendiğini vurgulayan Xiaoning, şöyle devam etti:
     "Çin 2020 yılına kadar artık refah içerisinde bir toplumun yaşadığı ülke olmayı hedefine yerleştirmiş bulunuyor. Sosyoekonomik gelişme planımız ve hedeflerimiz bu şekilde. Bu nedenle de Çin ekonomik kalkınmanın yol ve yöntemlerini değiştiriyor. Stratejik ekonomik yeniden yapılanmayı ilerletmeyi, dolayısıyla dengeli bir şekilde ithalatın ve ihracatın birlikte geliştirilmesini de programına almış bulunuyor. Çin'in ticaret hacmi çok büyük seviyelere çıkacak.
     Bu küresel ticaret şirketleri için çok büyük fırsattır, bunların arasında Türkiye de mevcuttur. Bu fırsatı yakalamanızı ve yararlanmanızı hepinize tavsiye ediyorum. Türk-Çin ilişkilerini ilerletmeye katkıda bulunmanızı tavsiye ediyorum."
     Bank of Nanjing Başkan Yardımcısı Chen Jingmin ise son yıllarda Türkiye'nin ekonomik kakınmasının çok hızlı bir şekilde gelişme gösterdiğini söyledi.
     Jingmin, Türkiye'nin ekonomik büyüme göstergelerinin Avrupa ülkelerinin çoğundan daha ileride olduğunu ve bunun da Türkiye'nin ekonomik kalkınmasında daha büyük bir rol oynayacağını vurgulayarak, "Türkiye uzun süreden beri bir köprü ülkesi olarak kabul edilmektedir. Doğu ile batıyı birleştiren bir Türkiye uluslararası yatırımcılar için çok cazip bir ülke haline gelmiş bulunuyor" dedi.
     Bankasının rekabetçi avantajını kullanarak BNP Paribas ile önemli alanlarda işbirliğini geliştirdiklerini anlatan Jingmin, "İşbirliğimiz sayesinde müşterilerimize en yeni piyasa bilgilerini toparlayabiliyoruz ve ticaret finansmanı fikirlerini kapsamlı hale getirebiliyoruz. Birlikte müşterilerimiz için gerekli finansman çözümünü sunabiliyoruz. Bu toplantı sayesinde finansal ilişkilerimizi daha geliştirebileceğimize inanıyorum. Girişim sermayesi ve ticaret finansmanı konusundan Türk firmalarıyla işbirliği yapmak bankamızı memnun edecek. Her iki taraf içinde kazan-kazan ortamı yaratabilirsek ikili ticari ilişkilerimizi bir üst düzeye geçirebiliriz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir