TEB KOBİ Akademisi Ordu Toplantısı -TEB Genel Müdürü Civil: "100 milyon fındık ağacı ile sadece…

  • Yazı boyutu
TEB KOBİ Akademisi Ordu Toplantısı
  -TEB Genel Müdürü Civil: "100 milyon fındık ağacı ile
  sadece…

TEB KOBİ Akademisi Ordu Toplantısı -TEB Genel Müdürü Civil: "100 milyon fındık ağacı ile sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en önemli fındık kenti olan Ordu'nun, bu potansiyelinden çok daha yararlanması gerek" -Ordu Valisi Düzgün: "Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'unun KOBİ'lerden oluştuğunu dikkate alırsak bu eğitimin çok faydalı olacağını düşünüyorum"

Türk Ekonomi Bankası (TEB) KOBİ Akademisi toplantısı Ordu'da yapıldı.
     TEB Genel Müdürü Varol Civil ve TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz'un ev sahipliğinde bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Vali Orhan Düzgün, Belediye Başkanı Seyit Torun ile çok sayıda iş adamı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
     Vali Düzgün, burada yaptığı konuşmada, Ordu'nun son yıllarda hem ekonomik hem de sosyal anlamda Türkiye'nin gelişim gösteren illeri arasında olduğunu söyledi.
     Ordu'nun artık bazı konulardan Türkiye'de söz sahibi haline gelen bir il olduğunu ifade eden Vali Düzgün, şöyle konuştu:
     "Gerek Ordu-Giresun Havaalanı projesi, gerek Karadeniz-Akdeniz Yolu projesi, gerekse de turizm alanında yaşanan gelişmeler bunun en açık örneği. Ordu, bunların yanı sıra tarım alanında başta fındık olmak üzere, kivi ve bal üretiminde Türkiye'de artık söz sahibi bir il. Yaşanan bu gelişmeler değerlendirildiğinde ve Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'unun KOBİ'lerden oluştuğunu dikkate alırsak bu eğitimin çok faydalı olacağını düşünüyorum."
    
     -TEB Genel Müdürü Civil-
    
     TEB Genel Müdürü Varol Civil, 2013 yılının, teşviklerin de desteğiyle Ordu için yatırım ve atak yılı olacağına inandığını dile getirdi.
     Ordu ekonomisinin neredeyse tamamını oluşturan KOBİ'lere destek olmak için çalıştıklarını vurgulayan Civil, şöyle devam etti:
     "Ordu'da ihracat artıyor. 2013 yılında teşviklerin de desteğiyle Ordu için 2013 yılının yatırım ve atak yılı olacağına ve 54 olan ildeki ihracatçı firma sayısının artacağına inanıyoruz. 370 milyon dolar olan ihracat rakamının da el birliği ile çok daha yukarılara taşınacağına hiç şüphem yok. Bunların yanı sıra 100 milyon fındık ağacı ile sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en önemli fındık kenti olan Ordu'nun, bu potansiyelinden çok daha yararlanması gerek. Fındığı katma değerli ürünlere dönüştürerek, onu işleyerek daha yüksek getiri ile tüm dünyaya satmaması için önünde hiçbir engel yok"
     Civil, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak olan yol çalışmalarının yanı sıra, havaalanı ve limanların zamanla Ordu'nun dünyaya açılmasını daha da kolay hale getireceğini belirterek, "Yani şehrin ekonomik anlamda büyüme potansiyeli artmaya devam edecek. İşte bu süreçte Ordulu iş adamlarının da firmalarını uluslararası rekabete hazır, donanımlı işletmeler haline getirmek için çaba göstermesi gerekiyor. Biz TEB olarak bu noktada devreye girerek KOBİ'lerimizin hem finansal anlamda destekçisi olacak, hem de danışman banka niteliğimizle kendilerine yol göstereceğiz" ifadelerini kullandı.
    
     -TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Boz-
    
     TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz ise banka olarak KOBİ'lere yönelik çalışmaları her zaman ön planda tuttuklarını vurguladı.
     TEB'in KOBİ Bankacılığı'nda birçok ilki gerçekleştirerek, sadece Türkiye'de değil dünya finans sektöründe farklı bir konum edindiğine işaret eden Boz, şunları kaydetti:
     "Dünya Bankası'nın bir kuruluşu olan IFC tarafından, KOBİ Bankacılığı alanında dünyanın en iyi 3 bankasından biri olarak gösterildik. Türkiye'de ilk kez bir banka KOBİ alanında bu kadar büyük bir başarıya imza attı. Bu başarıyı elde ederken ciddi bir altyapı ve içerik yatırımı yaptık ve bankacılık sektörünün internet üzerinden KOBİ'lere yönelik yayın yapan ilk televizyonu olan TEB KOBİ TV'yi hayata geçirdik. Kendi bünyemizden 300 çalışanımızı TEB KOBİ Danışmanı olarak yetiştirdik, yetiştirmeye de devam ediyoruz. Bugün her bir TEB KOBİ Danışmanı, şirket yönetimiyle ilgili konulardaki uzmanlığıyla KOBİ'lere birebir yol gösteriyor, işlerini büyütmelerine katkı sağlıyor. Bugüne kadar bini aşkın şirketin büyüme yol haritasının çıkarılması için birebir derinlemesine analizi yapıldı, raporları tamamlandı. Bugün KOBİ Danışmanlarımız sayesinde onlarca KOBİ'mizin verimlilikte, ihracatta, satışta başarı hikayeleri yaratmalarına katkı sağladık."
     Toplantının devamında katılımcılara, KOBİ'lere rekabet avantajının nasıl sağlanacağı, değişen dünyada güçlü işletmeler olmak ve global rekabet edebilme, 'bugünün başarılı KOBİ'si geleceği nasıl yönetecek, işletmemiz gelişim haritasının neresinde ve dış ticarette stratejik yönetim ve planlama' konularında uzmanlar tarafından bilgiler verildi.
    
    
    

Bu haberi 342 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir