TEB Genel Sekreteri Kızılay, Yakın Doğulu eczacılarla buluştu -Kızılay: "Hakkari'de 12 bin 565…

  • Yazı boyutu
TEB Genel Sekreteri Kızılay, Yakın Doğulu eczacılarla buluştu
     -Kızılay: "Hakkari'de 12 bin 565…

TEB Genel Sekreteri Kızılay, Yakın Doğulu eczacılarla buluştu -Kızılay: "Hakkari'de 12 bin 565 kişiye 1 eczane düşerken, Muğla'da 2 bin 85 kişiye bir eczane düşüyor" -"Eczacılar arasında ise gelir dağılımı adaletsizliği var"

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, Yakındoğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.
     Yakın Doğu Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kızılay, eczacılık mesleğinin tanımı, sorunları, TEB ve eczacı odalarının yapısı, görevleri, eczane ekonomileri, yeni çıkan yasanın içeriği ve detaylarını içeren kapsamlı bir sunum yaptı.
     Günümüzde eczacının yapısal ve konjonktürel olmak üzere iki temel sorunu olduğunu belirten Kızılay, "Yapısal sorunlara baktığımızda Türkiye'de eczane dağılımı açısından asimetrik bir denge var. Hakkari'de 12 bin 565 kişiye 1 eczane düşerken, Muğla'da 2 bin 85 kişiye bir eczane düşmektedir. Dolayısıyla eczacılar arasında gelir dağılımı adaletsizliği var. Konjonktürel sorunlara geldiğimizde ise fiyat düzenlemeleri, Medula sorunları, SUT değişiklikleri, stok zararları, etik sorunlar ve rekabet göze çarpıyor" değerlendirmesini yaptı
    
     -"Eczacılık hizmeti ilaç değil, hasta merkezli olmalı"-
    
     Eczacılık Fakültelerinden mezun olan öğrencilerin yüzde 80'inin serbest eczacı olmak istediğini ve eczane açtığını dile getiren Kızılay, yüzde 20'ye yakın kesim içindeki mezunlarınsa ilaç şirketlerinde, ecza depolarında, hastanelerde, Sağlık Bakanlığı ve SGK gibi kamu kuruluşlarında ve üniversitelerde istihdam edildiğini belirtti.
     Eczacılık mesleğinde, ilaç merkezli eczacılık hizmetinden hasta merkezli eczacılık hizmetine doğru bir geçişin olması gerektiğini söyleyen Kızılay, eczacının birey ve hastaların sağlıklı yaşama ulaşmalarında önemli bir katma değer sağlayacak unsur haline geldiğini ifade etti.
     Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'un değişmesiyle ilgili de bilgi veren Kızılay, söz konusu yasada 1953 yılından bu yana köklü değişiklikler yerine bazı küçük düzenlemeler yapıldığını, özellikle serbest eczane sayısının had safhaya ulaşmasının eczanelerde ciddi sorunların baş göstermesine neden olduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir