TEB Genel Müdürü Civil: "İstihdamın yüzde 77'sini barındıran KOBİ'ler, katma değere de…

  • Yazı boyutu
TEB Genel Müdürü Civil:
     "İstihdamın yüzde 77'sini barındıran KOBİ'ler, 
     katma değere de…

TEB Genel Müdürü Civil: "İstihdamın yüzde 77'sini barındıran KOBİ'ler, katma değere de yüzde 40 civarında fayda sağlıyor. Böyle büyük rakamların ortada olduğu bir alanı görmezden gelemezdik"

Türkiye Ekonomi Bankası AŞ (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, "İstihdamın yüzde 77'sini barındıran KOBİ'ler, katma değere de yüzde 40 civarında fayda sağlıyor. Böyle büyük rakamların ortada olduğu bir alanı görmezden gelemezdik" dedi.
     Civil, basın mensupları için düzenlenen yemekte, bankalarının Gençlik ve Spor ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının işbirliğiyle hayata geçirdiği "Gençlik Treni Projesi" ile ilgili bilgiler verdi.
     Geçen yıl TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul Tenis Turnuvası'na sponsor olduklarını ve çok iyi geri dönüşler aldıklarını anımsatan Civil, bunun üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığıyla yeni bir proje daha yapma istediği duyduklarını söyledi.
     "Gençlik Treni Projesi"ne sponsor olarak hedef kitle olarak gördüklere gençlere markalarını daha çok tanıtmak istediklerini ifade eden Civil, gençlerin ülkenin farklı şehirlerini trenle gezerek ufuklarının açılmasını sağlamanın da işin manevi kısmı olduğunu dile getirdi.
    
     -Hedef daha çok KOBİ'ye ulaşmak-
    
     KOBİ'lere yarının büyük firmaları gözüyle baktıklarını belirten Civil, KOBİ'lerin büyümesinin Türkiye'nin büyümesi anlamına da geldiğini söyledi.
     Dünya ortalamasına göre kurulan şirketlerin ilk yıl yüzde 20'sinin, 5 yıl içinde ise yüzde 70'inin kapanmak zorunda kaldığına dikkati çeken Civil, işletmelerin rekabet edebilmesi, ayakta kalabilmesi ve karlılığı yakalayabilmesinin iyi yönetimle mümkün olacağını dile getirdi.
     TEB olarak 2005 yılından itibaren KOBİ'lere yoğunlaştıklarını ve bu gruba yönelik aralarında KOBİ TV ile KOBİ Akademisi'nin de olduğu birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini anımsatan Varol Civil, şunları kaydetti:
     "İstihdamın yüzde 77'sini barındıran KOBİ'ler, katma değere de yüzde 40 civarında fayda sağlıyor. Böyle büyük rakamların ortada olduğu bir alanı görmezden gelemezdik. Bu alana biraz da sosyal sorumluluğumuz gereği yoğunlaşarak büyük başarılar elde etti. Türkiye'de yaklaşık 3 milyon KOBİ'nin 650 bini ile ticari ilişki içerisindeyiz. Hedefimiz önümüzdeki süreçte bu sayıyı daha da arttırmak."
     Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonominin batıdan doğuya kaydığına dikkati çeken Civil, Avrupa'daki krize rağmen Türkiye'nin güçlü kalabilmesinde Güneydoğu Anadolu'dan Irak'a yapılan ihracatın da payının bulunduğunu, Irak'ın yaklaşık 8,5 milyar dolarla Türkiye'nin üçüncü en büyük pazarı konumunda olduğunu söyledi
     Varol Civil, KOBİ alanında kendilerinin açtığı yolda diğer bankalarında ilerlediğini görmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, bankaların KOBİ'lere aşkının birden ortaya çıkmadığını, ülke ekonomisinin gidişatıyla ilgili olduğunu vurguladı.
    
     -IFC, en iyi üç banka arasına aldı-
    
     TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz da KOBİ'lere verdikleri eğitimlerle ve sağladıkları danışmanlıkla KOBİ'lere pazarlamayı, ihracatı ve verimliliği öğretiklerini bildirerek, 350 KOBİ danışmanın tarafından Anadolu'nun birçok şehrinde verilen eğitimlerle işletme bilincinin oluşmasına katkı sağladıklarını söyledi.
     Türkiye'de işletmelerin yaşam süresinin 11 yıldan 13 yıla çıkmasında bankalarının verdiği eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin büyük payının olduğunu ifade eden Boz, "TEB'in bu hizmetleri IFC tarafından da fark edildi. Yapılan denetlemeler ve incelemeler sonucunda KOBİ'lere finans dışı hizmetlerde dünyanın en iyi üç bankasından biri olarak seçildik. Bu hem Türk bankacılığı hem de bankamız adına gurur verici" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir