TEB Faktoring Genel Müdürü Baydar: -"TEB Faktoring, 2012 yılında ihracat faktoring işlem hacminde…

  • Yazı boyutu
TEB Faktoring Genel Müdürü Baydar:
  -"TEB Faktoring, 2012 yılında ihracat faktoring işlem hacminde…

TEB Faktoring Genel Müdürü Baydar: -"TEB Faktoring, 2012 yılında ihracat faktoring işlem hacminde Türkiye'nin birinci, dünyanın ise üçüncü büyük şirketi oldu" -"TEB Faktoring, iş hacmini yüzde 17'lik bir büyümeyle 7 milyar liraya yükseltti" -"2013'de yüzde 12'lik bir büyüme sağlayarak 4,3 milyar dolar ciro yapmayı hedefliyoruz"

TEB Faktoring Genel Müdürü ve Factors Chain International (FCI) Başkanı Çağatay Baydar, TEB Faktoring'in, 2012'de ihracat faktoring işlem hacminde Türkiye'nin birinci, dünyanın ise üçüncü büyük şirketi oldunu belirtti.
     "Faktoring Sektörü Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Baydar, Türkiye'nin uluslararası bazda çok önemli bir köprü konumuna gelmeye başladığını belirterek, Türkiye'nin Çin'den sonra dünyanın ikinci büyük ihracat faktoringi yapan ülkesi olduğunu söyledi.
     TEB Faktoring'in ise dünyanın iki büyük Çin bankasından sonra üçüncü büyük ihracat yapan faktoring şirketi olduğunu ifade eden Baydar, "4 yıldır dünyanın en iyi faktoring şirketi seçiliyoruz. Türkiye olarak dünyada ilk iki oyuncudan bir tanesi olmaktan çok memnunuz" dedi.
     Dünyanın, Türkiye'yi ulaşamadığı pazarlara gitmek için bir yol olarak kullanma arzusunda olduğunu dile getiren Baydar, "Türkiye'de ihracat yavaş yavaş Ortadoğu ve Kuzey ve Orta Afrika'ya,Latin Amerika'ya ve Asya ülkelerine doğru kayıyor. Sadece bizim değil, dünyanın ihracatı da o yöne gidiyor. O yüzden bu ülkelerde faktoring önemli bir ürün olarak görülüyor ve Türkiye'nin bölgedeki konumu faktoring sektöründe de kullanılmak isteniyor" diye konuştu.
     Baydar, sektör olarak Türkiye'nin oyun kurculuk rolünü üstlenmesi için kolları sıvadıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
     "Bilgi ve tecrübemizi o bölgelere aktarmak için kendimizi görevli adlettik. Oralarda da faktoring sektörünü geliştirmek istiyoruz. Kenya'da yeni bir faktoring muhabiri ve altyapısı kurduk. Ekobank Afrika'da 32 ülkede olan bir banka zinciri. Faktoringi onlara da anlatıyoruz. Afrika ihracatında faktoringin payı giderek artıyor."
     TEB Faktoring'in, 2011'de 6 milyar lira olan iş hacmini 2012'de 7 milyar liraya yükselterek iş hacminde yüzde 17, net karda ise yüzde 41'lik bir büyüme sağladığını bildiren Baydar, şirketin öz kaynak karlılığının da yüzde 49 olarak gerçekleştiğini belirtti.
     TEB Faktoring'in, 2012'de 2 milyar dolar tutarında ihracat faktoring hacmine ulaştığını anımsatan Baydar, "Bu hacim sayesinde Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 2'sine aracılık eden TEB Faktoring, 2012'de ihracat faktoring işlem hacminde Türkiye'nin 1. dünyanın ise 3. büyük şirketi olma başarısını gösterdi. 2013'de yüzde 12'lik bir büyüme sağlayarak 4,3 milyar dolar ciro yapmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
     Aktif büyüklüğü 1 milyar liranın üzerine taşıyarak, gerek öz sermaye, gerekse aktif karlılığı korumayı amaçladıklarını ifade eden Baydar, faktoring sektörünün Türkiye'de istikrarlı bir büyüme grafiği çizdiğini kaydetti.
    
     -"Sektör toplam iş hacminde yaklaşık yüzde 9 büyüdü"-
    
     Baydar, tüm dünyada şirketlere alternatif finansman olanakları sunan faktoring sektöründe 2008'in son çeyreğinde başlayan ve 2009 ortalarına kadar devam eden daralmanın 2010'da yerini büyümeye bıraktığını ifade ederek, 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 7 civarında küçülen sektörün cirosunun 2012'de yüzde 9 büyüdüğünü söyledi.
     Faktoring sektörünün Türkiye'de bankacılık sektöründen sonraki en büyük ikinci finans sektörü olması nedeniyle büyük önem taşıdığına dikkati çeken Baydar, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Faktoring sektörü, 2012'de toplam iş hacminde yaklaşık yüzde 9'luk bir büyüme kaydetti. İç piyasada bu büyüme yüzde 8, ihracat işlemlerinde ise yüzde 17 olarak gerçekleşti. Büyüme oranının yüzde 5'lerde olduğu, ihracatımızın 150 milyar doları geçtiği ülkemizde faktoring sektörünün büyümesini devam ettireceğine inanıyoruz."
     Baydar, faktoring sektörüne ivme kazandırması beklenen "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu"nun kabul edilmesiyle, sektördeki hacmin 2015'te 100 milyar dolara ulaşacağına inandığını belirterek, kanun sayesinde faktoring, leasing ve tüketici finansman şirketlerinin aynı çatı altında toplanacağını, böylece Bankalar Birliği'nden sonra büyük bir birlik daha kurulacağını kaydetti.
     Faktoring sektöründe farklı kesimlere farklı ürünlerle giderek çeşitlilik sağlamanın önemine vurgu yapan Baydar, "Bu hedef doğrultusunda KOBİ'ler dahil tüm girişimcilere çeşitli avantajlar sunarak, bilinmeyen, tanınmayan ülke ve müşterilerle yapılan ticareti kolaylaştırıyoruz. Sunduğumuz faktoring hizmetiyle belirsizlikten doğabilecek risklerin ortadan kaldırmasına yardımcı oluyoruz" diye konuştu.
    
     -"Bu yıl, farktoringin dünyadaki hacmi 3 trilyon dolar oldu"-
    
     Geçmişte yaşanan bazı olumsuz deneyimler sonucunda bazı şirketlerin faktoringi kullanmaktan imtina ettiğini öne süren Baydar, şu değerlendirmede bulundu:
     "Bu yıl, farktoringin dünyadaki hacmi 3 trilyon dolar oldu. Bu ürün ticaretin finansmanını sağlıyor. Şimdi bu imajı düzeltelim. Dünyada tanındığımız kadar Türkiye'de tanınsak bu sektörün önünde kimse duramaz. Ticaret varsa biz varız. Türkiye'nin ve KOBİ'lerin büyümesinde faktoring önemli rolünü artıracak."
     Baydar, Eximbank ile faktoring sektörünün ortak bir projesi olduğunu anımsatarak, "Sektör olarak, Eximbank'ın garanti verdiği ülkelerde tahsilat ve finansman hizmeti vermek istiyoruz. Bu sayede faktoring ihracatında yüzde 30'luk bir artış sağlayabiliriz " dedi.
    
    
    

Bu haberi 233 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir