TEB 2012'nin ilk yarısında 243 milyon lira net kar açıkladı -Bir önceki yılın aynı dönemi ile…

  • Yazı boyutu
TEB 2012'nin ilk yarısında 243 milyon lira net kar açıkladı
     -Bir önceki yılın aynı dönemi ile…

TEB 2012'nin ilk yarısında 243 milyon lira net kar açıkladı -Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında net kar artışı yüzde 115 oldu -TEB Genel Müdürü Varol Civil: -"Müşterilerine sunduğu hizmetlerini çeşitlendirerek artırmaya devam eden TEB, yenilikçi ürünlerini sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirmeye devam etmektedir"

Türk Ekonomi Bankası (TEB) 2012 yılının ilk yarısında 243 milyon lira net kar elde etti.
     Yapılan açıklamaya göre, 2012 yılının ilk yarısında TEB'in aktif büyüklüğü 40,6 milyar lira oldu. TEB'in Türkiye ekonomisine desteği artarak devam etti, 2012 yılının ilk yarısında TEB'in aktiflerinin yüzde 70'ini krediler oluşturdu.
     TEB'in 30 Haziran 2012 tarihli mali tabloları 2 Ağustos 2012 tarihinde İMKB'de de yayınlandı.
     TEB'in, 2012 yılının ilk yarısında brüt karı 316,3 milyon liraya ulaştı. Vergi karşılığı olarak ayrılan 73,6 milyon lira düşüldüğünde TEB'in net karı 242,7 milyon lira olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında net kar artışı yüzde 115 oldu.
     30 Haziran 2012 tarihi itibari ile TEB'in aktif toplamı 40 milyar lirayı aştı, toplam mevduat ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında artarak 25,1 milyar liraya ulaştı. Özsermayesi 4,5 milyar lira olan TEB'in sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 14,2 olarak gerçekleşti.
    
     -Krediler bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 oranında arttı-
    
     TEB'in kredileri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 oranında artarak toplam 28,3 milyar lirayı buldu. Bankanın ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan nakit kredilerin toplam aktifler içerisindeki payı da 2012 yılının ilk yarısında yüzde 70 seviyesini aştı. KOBİ kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde 45'e çıktı. TEB'in takipteki kredi oranı yüzde 2,3 olarak gerçekleşti.
     TEB, KOBİ'lere finansman desteğinin yanısıra danışmanlık hizmetlerini içeren KOBİ Bankacılığı ile geçtiğimiz dönem International Finance Corporation (IFC) tarafından bu alanda dünyada en iyi 3 bankadan biri olarak gösterilmesinin ardından, TEB KOBİ Danışmanları Projesi ile de Avrupa Komisyonu nezdinde "Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri 2012"de yarışmak üzere seçildi.
    
     -"Tarımsal iş modellerini sürekli yeniliyoruz"-
    
     TEB Genel Müdürü Varol Civil, "Müşterilerine sunduğu hizmetlerini çeşitlendirerek artırmaya devam eden TEB, yenilikçi ürünlerini sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirmeye devam etmektedir. Tarımın tüm alt kollarında işletme ve yatırım kredileri ile üreticinin yanında yer alan TEB, Harman Kart ile de üreticilerin ihtiyaçlarını finanse etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
     Hızlı bir yapılanma ve modernleşme süreci içerisinde olan tarım sektörüne hizmet edebilmek için tarımsal iş modellerini sürekli yenilediklerini ve ve organizasyon yapısını büyüttüklerini belirten Civil, "Bankamız 2012 yılında da tarımsal işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlere, birim katma değeri ve ülke ekonomisine katkısı yüksek olan sektörlere yoğunlaşacak" bilgisin verdi.
    
     -Altın Bankacılığında 16 yılı aşkın deneyim-
    
     Civil, gerek tasarrufların artmasında gerekse de altına yapılan yatırımların ekonomiye kazandırılmasında önemli bir kanal olan Altın Bankacılığı alanında TEB'in 16 yılı aşkın deneyimi bulunduğunu vurguladı.
     Altın kredilerindeki lider konumu ile müşterilerine vadeli ve vadesiz altın depo hesabı, altın damla hesabı, B tipi altın fonu gibi çeşitli ürünler sunduklarını hatırlatan Civil, bu işlemlere ilave olarak geçtiğimiz yıllarda altına benzer şekilde yüksek getiri sağlayan ancak altına kıyasla daha ucuz olması nedeniyle alım satımı çok daha kolay olan gümüş depo hesabını TEB'in ürün gamına eklediklerini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir