TCMB'nin zorunlu karşılık kararı Resmi Gazete'de... -Merkez Bankası'nın, TL yükümlülükler için…

  • Yazı boyutu
TCMB'nin zorunlu karşılık kararı Resmi Gazete'de... 
  -Merkez Bankası'nın, TL yükümlülükler için…

TCMB'nin zorunlu karşılık kararı Resmi Gazete'de... -Merkez Bankası'nın, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırın yüzde 50'ye çıkarılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı

Merkez Bankası'nın Türk lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırın yüzde 45'ten yüzde 50'ye çıkarılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     "Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"e göre, bankaların, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların; en fazla yüzde 50'si; ilk yüzde 40'lık dilimine denk gelen tutarı "1", yüzde 5'lik ikinci dilimine denk gelen tutarı "1,4", yüzde 5'lik üçüncü dilimine denk gelen tutarı "1,7" katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden ABD doları ve/veya euro döviz cinslerinden, en fazla yüzde 25'i; ilk yüzde 20'lik dilimine denk gelen tutarı "1", yüzde 5'lik ikinci dilimine denk gelen tutarı "1,5" katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden standart altın cinsinden bloke hesaplarda tutulabilecek.
     Türk lirası yükümlülükler için tesis edilen döviz ve standart altının Türk lirası karşılığının belirtilen katsayılar esas alınarak dönüştürülen Türk lirası tutarın belirtilen limiti aşan kısmı zorunlu karşılığa sayılmayacak.
     TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin hüküm yürürlüğe girdi. Zorunlu karşılıkların altın cinsinden tutulmasına ilişkin hüküm ise 6 Temmuz'da yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir