TCMB, banka ekonomistleri bilgilendirme toplantısı -Sunumdan: "Kısa vadede cari açığın artması…

  • Yazı boyutu
TCMB, banka ekonomistleri bilgilendirme toplantısı
  -Sunumdan: "Kısa vadede cari açığın artması…

TCMB, banka ekonomistleri bilgilendirme toplantısı -Sunumdan: "Kısa vadede cari açığın artması olasılığı var olmakla birlikte, mevcut politika çerçevesinin cari açıkta daha fazla bozulmayı sınırlaması bekleniyor" -"Kredi büyümesi ve iç talebin fiyatlama davranışları üzerindeki etkisi yakından takip edilecektir"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), banka ekonomistlerine yaptığı sunumda kredi büyümesinin 2013 yılının başlarında güçlü sermaye girişi nedeniyle hızlandığını, buna karşın yakın zamanda sermaye girişinin dikkate değer şekilde yavaşladığının görüldüğünü bildirdi.
     Merkez Bankası'nın banka ekonomistleri ile yapılan bilgilendirme toplantısında ekonomistlere yaptığı sunum Merkez Bankası'nın internet sitesinde yayımlandı.
     Kredi büyümesinin 2013 yılının başlarında güçlü sermaye girişi nedeniyle hızlandığı, buna rağmen yakın zamanda sermaye girişinin dikkate değer şekilde yavaşladığının görüldüğü ifade edilen sunumda, kısa vadede cari açığın artması olasılığı var olmakla birlikte, mevcut politika çerçevesinin cari açıkta daha fazla bozulmayı sınırlamasının beklendiği kaydedildi.
     Sermaye girişinde artan volatiliteye karşılık Para Politikası Kurulu (PPK) Rezerv Opsiyon Mekanizması'nın (ROM) etkisini giderek artırma kararı aldığı bildirilen sunumda, ROM'un otomatik dengeleyici yapısının daha geniş faiz koridoruna olan ihtiyacı azaltmakta olduğu ve bu bağlamda, gecelik borçlanma faizinin 100 baz puan düşürüldüğü bilgisi verildi.
     Sunumda şunlar kaydedildi:
     "Sıkılaştırıcı likidite politikası ve son zamanlarda görülen sermaye girişindeki yavaşlama, kredi büyümesinde azalma etkisi yaratacaktır. Zayıf küresel talep ve emtia fiyatlarındaki görünüm enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıları sınırlamaktadır. Kredi büyümesi ve iç talebin fiyatlama davranışları üzerindeki etkisi yakından takip edilecektir."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir