TBMM KİT Komisyonu -TİGEM Genel Müdürü Bilden: -"Özellikle buğday gibi stratejik önem taşıyan…

  • Yazı boyutu
TBMM KİT Komisyonu
  -TİGEM Genel Müdürü Bilden:
  -"Özellikle buğday gibi stratejik önem taşıyan…

TBMM KİT Komisyonu -TİGEM Genel Müdürü Bilden: -"Özellikle buğday gibi stratejik önem taşıyan ürünlerin tohumculuğunun gelişmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması, TİGEM'in yakın dönemde daha çok yoğunlaşmayı hedef aldığı alanların başında geliyor"

TİGEM Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, özellikle buğday gibi stratejik önem taşıyan ürünlerin tohumculuğunun gelişmesi ve kullanımının yaygınlaştırılmasının TİGEM'in yakın dönemde daha çok yoğunlaşmayı hedef aldığı alanların başında geldiğini bildirdi.
     TBMM Kit Komisyonu'da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) 2010 yılı hesapları görüşüldü.
     TİGEM Genel Müdürü Bilden, kurumun faaliyetlerine ilişkin komisyon üyelerine bilgi verdi.
     Kurumlarının Türk tarımına öncülük yaparak tarımsal üretimin temel girdilerden olan sertifikalı tohumluk ve damızlık gibi ana materyalleri çiftçilerin kullanımına sunduğunu belirten Bilden, TİGEM'in ülkenin çeşitli bölgelerine dağılmış 36 işletmesi ve 3 milyon 720 bin 448 dekar arazi varlığı olduğunu ifade etti.
     Toplam arazinin sadece yüzde 7'sini teşkil eden 15 işletmenin, bir tanesi kısmi olmak üzere yakın geçmişte kiraya verildiğini hatırlatan Bilden, 6 işletmenin daha özel sektör yatırımlarına açılmasının hedeflendiğini ve alınan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı doğrultusunda ilana çıkılarak sürecin başlatıldığını bildirdi.
     TİGEM'in sahip olduğu gen kaynakları, arazi bütünlüğü, deneyimi ve teknolojisi ile Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu hububat tohumu üretiminde söz sahibi bir kurum olmayı hedeflediğini vurgulayan Bilden, özel sektörün henüz girmediği ya da piyasa oluşturucu ölçüde büyüyemediği alanın, hububat ve yem bitkileri tohumluğu olduğuna dikkati çekti.
     Bilden, özellikle buğday gibi temel tarımsal üretim alanlarında stratejik önem taşıyan ürünlerin tohumculuğunun gelişmesi ve kullanımının yaygınlaştırılmasının TİGEM'in yakın dönemde daha çok yoğunlaşmayı hedef aldığı alanların başında geldiğini söyledi.
     TİGEM tarafından dağıtılan sertifikalı hububat tohumluğu miktarının son 9 yılda 2 kattan fazla artırılarak 2010 ve 2011 yıllarında 175 bin tona kadar çıkarıldığına işaret eden Bilden, bu artışta etkin tanıtım, uygun fiyat politikaları, sertifikalı tohumluğun desteklenmesi ve bayilik sistemi ile Türkiye'nin en ücra köşelerine tohumlukların ulaştırılmasının önemli faktörler olarak göze çarptığını belirtti.
     Stratejik öneme sahip bir diğer görev alanlarının da büyük ve küçükbaş damızlıkların ıslahı ve üretimi olduğunu anlatan Bilden, TİGEM'in sığırcılık ihtisas alanı olarak belirlediği 14 işletmesinde sürdürdüğü sığırcılık faaliyetleri sonucunda elde ettiği üstün vasıflı sığırlardan 2010 yılında 4 bin 623 baş ve 2011 yılında 2 bin 159 baş damızlık dağıtımının gerçekleştirdiğini kaydetti.
    
     -610 bin dekar arazi sulanır hale getirildi-
    
     TİGEM'in arazi varlığının yüzde 51'ni oluşturan Ceylanpınar Tarım işletmesinde tarihinin en büyük sulama ve mekanizasyon projesinin 2009 yılında başlatıldığını hatırlatan Bilden, yapılan çalışmalar sonucunda toplam 610 bin dekar arazinin sulanır hale geldiğini söyledi. Bilden, şöyle devam etti:
     "Yaşadığımız yüzyılda tarım, başlı başına stratejik önem taşıyan bir sektör haline gelmiştir. TİGEM, bu farkındalığın verdiği sorumluluk duygusuyla son yıllarda yapmış olduğu atılımlarla, damızlık üretimi ve dağıtımı noktasında önceki yıllara göre 3 kata varan artışlar sağlanmış, 70 yılda yapılan sulama yatırımlarının 3 katını son 3 yılda gerçekleştirmiş, mekanizasyonun tamamına yakınını yenilemiş, tarımda yüksek teknoloji kullanımını tohumluk ve damızlık üretiminin her alanda yaygınlaştırmıştır. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde 850 milyon liralık bir yatırımla bu süreci hızlı bir şekilde devam ettirmeyi hedeflemiştir."
    
     -Göçer sorunu-
    
     Bilden daha sonra KİT Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtladı.
     Söz alan bazı milletvekilleri, TİGEM'in Ceylanpınar Tarım İşletmesi arazisinde yaşayan göçerlerin durumuna değinerek, bu sorunun yıllardır gündeme getirilmesine rağmen halen çözülemediğini, bunun için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladılar.
     Bilden, bölgede hayvancılık faaliyeti ile uğraşan 668 hanede 4338 göçer olduğunu vurgulayarak, bu sorunun çözümü için işletme dışında belirlenen bir alana yerleştirilmelerinin karara bağlandığı ve Şanlıurfa Valiliği'nin çalışmalara başladığını ancak Valiliğin 2007 tarihli yazısı ile yapılan tespitler sonucu göçerlerin işletme arazileri dışında başka bir yere yerleştirilmelerinin mümkün olmadığının belirttiğini anlattı.
     Göçer sorununa ilişkin bugüne kadar gereken tüm yazışmaların yapıldığını ifade eden Bilden bu konuyu bir sorun olarak gördüklerini, bunun çözülmesi noktasında siyasi iradenin gerekeni yapmasını beklediklerini söyledi.
    
     -Özel sektöre açılan işletmeler-
    
     CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun özel sektöre kiralanan işletmelerin bir anlamda özelleştirme işlemi olduğunu savunarak, bu işlemlerin yasal dayanağında eksiklikler ve hukuki altyapısında sıkıntılar olduğunu ifade etmesi üzerine Bilden, işletmeleri 30 yıllığına kiraya yönetim kurulu kararı doğrultusunda değil, YPK kararı doğrultusunda verdiklerini söyledi.
     Bu işletmelerin neden özel sektöre devredildiğinin sorulması üzerine de Bilden, özel sektörün elinde yatırım yapacak bu büyüklükte toplu arazi olmadığını, ilana çıkılan 6 işletme ile özel sektöre açılan işletme sayısının 22'yi bulacağını ve bu zamana kadar devredilen arazinin de toplam arazinin sadece yüzde 7'sini temsil ettiğini bildirdi.
     Bu şekilde zarar eden işletmelerin kara geçtiğini, kurumun kira geliri elde ettiğini anlatan Bilden, ayrıca özel sektörün bu işletmelere önemli yatırımlar yaparak, istihdam sağladığını ifade etti.
     Bilden bir soru üzerine de, özel sektöre kiraya verilen arazilerin tarım dışı bir faaliyette kullanılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.
     Konuşmaların ardından TİGEM'in 2010 yılı hesapları ibra edildi.
    
    
    

Bu haberi 225 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir