TBMM KİT Komisyonu

  • Yazı boyutu
TBMM KİT Komisyonu

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün 2010 yılı hesapları ibra edildi

     Komisyonda konuşan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı, kuruluşun hizmet çeşitlerinin zaman içinde artarak 2002 yılında Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) sisteminin, işletme ve idamesinin, 2005 yılında Türk Radyo ile Navteks Koordinatörlüğü ve Deniz Haberleşme Hesaplaşma Otoritesinin, 2010 yılında ise kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin fiilen kuruluşa devredildiğini ifade etti.
     Temel amacı seyir emniyetini arttırmak olan kuruluşun, faaliyetlerini 3'ü otorite olmak üzere 7 temel alanda sürdürdüğünü dile getiren Orakcı, kuruluşun faaliyetlerini anlattı.
     Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün faaliyet alanlarında IMO, ISU, IALA, ITU, IMRF gibi uluslararası kuruluşlara üyeliklerinin bulunduğunu ifade eden Orakcı, bu kuruluşlarca yapılan toplantılara aktif olarak katıldıklarını söyledi.
     Genel Müdürlüğün Uluslararası Seyir Yardımcıları ve Fener Otoriteleri Birliği'nin 16. Genel Kurulu'nda alınan kararla, 22 üye ülkeden oluşan IALA konseyinde 2006 ile 2010 yılları arasında Türkiye'yi temsil ettiklerini anlatan Orakcı, "17. Genel Kurulda ise 2010-2014 dönemi için tekrar konsey üyeliğine seçildi. 2010 senesinde bir GTH Baş Operatörümüz 4 yıllığına IALA-VTS Komitesi Başkanlığına seçildi, bir kılavuz kaptanımız Uluslararası Kılavuz Kaptanlar Birliği'nde (IMPA) Başkan Yardımcılığı, bir başka kılavuz kaptanımız da Avrupa Kılavuz Kaptanlar Birliği'nde (EMPA) Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor" diye konuştu.
     Orakcı, kuruluşun, 2012 yılında yapılacak olan "12. IALA VTS Sempozyumu" ile "IALA GTH Komite Toplantısı"na Türkiye adına ev sahipliği yapacağını bildirdi.
     Orakcı, seyir, can, mal ve çevre emniyeti konusunda ilk aranan güvenilir bir kuruluş olmanın kuruluşun vizyonu olduğunu söyledi.
     Görüşmelerden sonra yapılan oylamada, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün, 2010 yılı bilanço ve hesapları ibra edildi.


Bu haberi 409 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir