TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı: -"Üretimde, iletimde, dağıtımda, piyasanın düzenlenmesi…

  • Yazı boyutu
TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı:
  -"Üretimde, iletimde, dağıtımda, piyasanın 
  düzenlenmesi…

TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı: -"Üretimde, iletimde, dağıtımda, piyasanın düzenlenmesi ve denetlenmesinde, işleyişin yasasını hazırlamada ve bunu uygulamada enerji kültürünü oluşturan herkesin sürece katkısı çok değerli" -EPDK Başkanı Hasan Köktaş: -"Denetim süreçlerinin, otomasyondan, bilgi teknolojilerinden daha fazla istifade ederek ve bürokrasiden azami ölçüde arınarak, daha etkin ve daha verimli kılınması gerektiğini biliyoruz"

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, "Üretimde, iletimde, dağıtımda, piyasanın düzenlenmesi ve denetlenmesinde, işleyişin yasasını hazırlamada ve bunu uygulamada enerji kültürünü oluşturan herkesin sürece katkısı çok değerli" dedi.
     Fındıklı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 11. yıl dönümü dolayısıyla JW Marriott Otel'deki etkinlikte, enerji kaynaklarının üretime kazandırılmasının oldukça önemli olduğunu belirterek, bu doğrultuda yapılan yatırımların desteklendiğini söyledi.
     Özel sektörün enerji alanında yaptığı yatırımların belirlenen hedeflere ulaşmasında önemli olduğunu dile getiren Fındıklı, "Üretimde, iletimde, dağıtımda, piyasanın düzenlenmesi ve denetlenmesinde, işleyişin yasasını hazırlamada ve bunu uygulamada enerji kültürünü oluşturan herkesin sürece katkısı çok değerli" diye konuştu.
     Elektrik ve doğalgaz piyasalarını düzenleyen kanunlarda yapılacak düzenlemelerin sektörlerdeki rekabeti artıracağını ifade eden Fındıklı, EPDK'nın da bu sektörleri düzenleme görevini gerektiği gibi yerine getireceğine inandığını kaydetti.
    
     -Adil ve rekabetçi piyasa öncelikli hedef-
    
     EPDK Hasan Köktaş da Türkiye enerji sektörünün kurumlarının karar ve uygulamaları sayesinde çok daha güçlü, etkin ve verimli bir konuma geldiğini söyledi.
     Geride kalan 11 yılda siyasi ve ekonomik istikrarın tesisi ve siyasi iradenin tam destek vermesiyle EPDK'nın Türkiye enerji sektörünün yeniden yapılanmasına büyük katkı sağladığını belirten Köktaş, şöyle konuştu:
     "Bu yeniden yapılanma sürecinde sektör liberalleştirilmiş, çok oyunculu, rekabetçi piyasa yapısı ve sağlıklı yatırım ortamı tesis edildi. Bu piyasa yapısı kayıt altına alınarak, tüm kuralları ve kurumları ile her türlü mekanizması tesis edilerek sürekliliği sağlandı. Düzenleyip denetlediğimiz, petrol, elektrik, doğalgaz ve LPG piyasalarında bugün toplamda yaklaşık 26 bin 400 şirketin faaliyet göstermesi bu gelişmenin somut göstergesi.
     Faaliyetlere izin verme sürecinde etkinliğin artırılması birincil öncelik olarak tespit edildi. Bu hedef, Kurumumuz tarafından yürütülen lisanslandırma ve sertifikalandırma süreçlerinin daha etkin yönetilmesine yönelik. Biz açık yüreklilikle, bilhassa lisanslandırma ve sertifikalandırma gibi izin süreçlerinin daha da basitleştirilmesinin bir zorunluluk olduğunu tespit ediyoruz. Keza denetim süreçlerinin, otomasyondan, bilgi teknolojilerinden daha fazla istifade ederek ve bürokrasiden azami ölçüde arınarak daha etkin ve daha verimli kılınması gerektiğini biliyoruz."
     EPDK Başkan Köktaş, Avrupa Parlamentosu ve Konsey'nin son direktifinde düzenleyici kurum kapasitesinin daha da güçlendirilmesi gerektiğine yönelik tespitin yer aldığını anımsatarak, tespitin dış kaynaklı talepten ziyade Türkiye enerji sektörünün ihtiyaçları ve geleceği açısından doğru olduğunu dile getirdi.
     Piyasanın daha nitelikli düzenlemeleri, daha etkin denetimleri, daha verimli uygulama pratiklerini gerekli kıldığını belirten Köktaş, "İşte bunun için de siyasi irade, kamu ve özel sektör olarak birlikte hareket ederek daha güçlü, daha etkin ve kurumsal yapısı daha da güçlendirilmiş bir Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu-na ihtiyaç var" dedi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir