TBMM Başkanı Çiçek: -"(Özel yetkili mahkemeler) Bir şeyin varlığından şikayet ederken,…

  • Yazı boyutu
TBMM Başkanı Çiçek:
  -"(Özel yetkili mahkemeler) Bir şeyin 
  varlığından şikayet ederken,…

TBMM Başkanı Çiçek: -"(Özel yetkili mahkemeler) Bir şeyin varlığından şikayet ederken, yokluğunda ortaya çıkabilecek problemleri de iyi hesap etmemiz lazım"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, özel yetkili mahkemelerin yetkilerinin sınırlandırılması tartışmalarıyla ilgili olarak, "Bir şeyin varlığından şikayet ederken, yokluğunda ortaya çıkabilecek problemleri de iyi hesap etmemiz lazım" dedi.
     Çiçek, 13. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmelerine ilişkin sorusu üzerine Çiçek, bunu olumlu bulduğunu belirterek, "Sadece iki parti arasında değil, herkesle uygun görüldüğü takdirde bu görüşmelerin yapılması ülkedeki gerginlikleri, kutuplaşmaları azaltır. Konuşamazsak anlaşamayız" diye konuştu.
     Türkiye'nin her sorununu başkalarıyla konuştuklarını ifade eden Çiçek, "Birbirimizle niye konuşmuyoruz- Ya da birbirimizle bugüne kadar niye konuşmadık-" değerlendirmesinde bulundu. Seçimlerin üzerinden 1 yıl geçtiğini belirten Çiçek, bu süre boyunca ilk kez böyle bir görüşmenin gerçekleştiğine dikkati çekti. Çiçek, bu görüşmelerin çok daha önce yapılması halinde bugün yaşanılan bazı sıkıntıların yaşanmayabileceğini söyledi.
    
     -Özel yetkili mahkemeler-
    
     Çiçek, özel yetkili mahkemelerin görev alanlarının daraltılmasına ilişkin tartışmaların hatırlatılması üzerine de bu konuda henüz ortaya çıkmış bir tasarının olmadığını söyledi.
     CMK'nın 250. maddesiyle ilgili tartışmanın bu maddeyi uygulayan bütün mahkemelerle ilgili olmadığına dikkati çeken Çiçek, bunun daha çok İstanbul'daki mahkemelerin uygulamaları nedeniyle gündeme geldiğini kaydetti. Çiçek, şöyle devam etti:
     "Sorun mahkemelerden mi yoksa uygulamalardan mı kaynaklanıyor- Bence tepkisel değerlendirmeler yerine soğuk kanlı değerlendirme yapmak gerekecektir. Çünkü bu 250. madde ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de müracaatlar yapıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bu mahkemelerin adil yargılama ve tabii hakim ilkesi açısından o kararlarda görüşleri var. Bunlar olumsuz görüşler değil, daha çok uygulamanın getirdiği sıkıntılar olarak gözüküyor. Uygulamadan kaynaklanan sıkıntılar varsa bunlar değerlendirilebilir. Yeni baştan düzenlemeler yapılabilir. Bir şeyin varlığından şikayet ederken yokluğunda ortaya çıkacak problemleri de iyi hesap etmemiz lazım. Bunun altını tekrar çiziyorum. Bir şeyin varlığından şikayet ediyoruz, yokluğunda ortaya çıkacak sorunları da iyi öngörebiliyorsak düzenlemeleri ona göre yapmak lazım."
    
     -"Partili cumhurbaşkanı"
    
     'Partili cumhurbaşkanı sistemi" ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de Çiçek, şu anda yeni anayasanın temel hak ve özgürlükler bölümünü yazdıklarını, bunun arkasından yasama ve yürütme organlarının görev yetki ve sorumlulukları bölümünün geleceğini belirtti. Bu düzenlemelerde bu tür konuların tartışılacağını anlatan Çiçek, "Çünkü benimsediğiniz modele göre de devletin organları arasındaki yetkiyi düzenleyeceksiniz. Zamanlama olarak bu türlü tartışmalar yapılabilir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir