TBB, Türkiye Bankacılık Sistemine ilişkin verileri yayımladı (2) -2011'de şube başına en yüksek…

  • Yazı boyutu
TBB, Türkiye Bankacılık Sistemine ilişkin verileri yayımladı (2)
  -2011'de şube başına en yüksek…

TBB, Türkiye Bankacılık Sistemine ilişkin verileri yayımladı (2) -2011'de şube başına en yüksek kredi 88,7 milyon TL ile İstanbul'da verildi. Bu rakamın en düşük gerçekleştiği il ise 19,1 milyon TL ile Tunceli oldu Türkiye genelinde geçen yıl sonu itibariyle ortalama olarak her şube başına 66,7 milyon TL mevduat ile 62,1 milyon TL kredi yer aldı -Yurtiçi şubelere ait krediler, geçen yıl sonu itibariyle 606 milyar TL'ye ulaşırken, aynı dönem itibariyle toplam kredi stoku ise 664 milyar TL oldu. Toplam kredi stokunun gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 51 düzeyinde bulundu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2011'de şube başına en yüksek kredinin 88,7 milyon TL ile İstanbul'da verildiği, bu rakamın en düşük gerçekleştiği ilin ise 19,1 milyon TL ile Tunceli olduğunu açıkladı.
     Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) yayımladığı geçen yılın verilerine göre, şube başına en yüksek mevduat 115,8 milyon TL ile Ankara'da yer aldı. Bu ili 105,8 milyon TL ile İstanbul ve 64,4 milyon TL ile Uşak izledi. Şube başına mevduatın en düşük olduğu il 15,9 milyon TL ile Kilis oldu. Bitlis ve Artvin'de bu rakamlar sırasıyla 16,9 milyon TL ve 17,1 milyon TL olarak yer aldı.
     Şube başına ortalama mevduatın en yüksek olduğu bölge 105,8 milyon TL ile İstanbul'da bulunuyor. Bu ili 100,5 milyon TL ile batı Anadolu ve 47 milyon TL ile Ege bölgeleri izledi. Şube başına en düşük mevduat, ortalama 27,9 milyon TL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alırken, kuzey doğu Anadolu bölgesi 25 milyon TL ve orta doğu Anadolu bölgesi 33,7 milyon TL ortalama mevduata sahip.
     Şube başına ortalama mevduatın dağılımına göre, en yüksek TL tasarruf mevduatı sırasıyla İstanbul, Ege Bölgesi ve batı Anadolu bölgelerinde yer aldı. Döviz tevdiat hesabı (DTH) için bu sıralama İstanbul, Batı Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi şeklinde oldu. Şube başına ortalama mevduatın dağılımında, en düşük TL tasarruf mevduatı, sırasıyla Güneydoğu Anadolu, kuzey doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde bulundu. DTH için bu sıralama kuzey doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve orta doğu Anadolu bölgeleri şeklinde yer aldı.
     Ticari mevduatta ilk üç sırayı ise İstanbul, batı Anadolu ve Ege bölgeleri paylaşırken, en düşük ticari mevduat sırasıyla kuzey doğu Anadolu, doğu Karadeniz ve orta doğu Anadolu bölgelerinde bulunuyor.
     İl bazında, şube başına en yüksek kredi 88,7 milyon TL ile İstanbul'da yer alırken, bu ili 80,3 milyon TL ile Gaziantep ve 77,2 milyon TL ile Hatay izledi. Şube başına kredinin en düşük olduğu il 19,1 milyon TL ile Tunceli oldu. Artvin ve Şırnak illerinde bu rakamların sırasıyla 22,8 milyon TL ve 23,7 milyon TL olduğu açıklandı.
     Bölge bazında, şube başına en yüksek kredi 88,7 milyon TL ile İstanbul'da bulunurken, batı Anadolu 62,6 milyon TL, Akdeniz bölgesi 55,9 milyon TL ile ardından sıralandı. Şube başına en düşük kredi ortalama 34,7 milyon TL ile kuzey doğu Anadolu bölgesinde yer aldı. Doğu Karadeniz bölgesinde şube başına ortalama kredi 37,3 milyon TL, batı Karadeniz bölgesinde ise 42 milyon TL şeklinde bulundu.
     Türkiye genelinde geçen yıl sonu itibariyle ortalama olarak her şube başına 66,7 milyon TL mevduat ile 62,1 milyon TL kredi yer aldı.
    
     -Mevduatın Gelişimi-
    
     Yurtiçi şubelere ait mevduat, geçen yıl sonu itibariyle 651 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönem itibariyle toplam mevduat ise 656 milyar TL oldu. Toplam mevduatın gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 51 düzeyinde bulunuyor.
     Tasarruf mevduatı 269,4 milyar TL olurken, ticari mevduat 96,7 milyar TL, döviz tevdiat hesaplarının (DTH) TL karşılıkları ise 191,6 milyar TL düzeyinde oldu. Toplam mevduatın yüzde 29'unu DTH, yüzde 71'ini ise TL kalemler oluşturuyor.
     TL kalemlerin toplam mevduat içindeki dağılımına bakıldığında, toplam mevduatın yüzde 41'ini tasarruf, yüzde 15'ini ticari kuruluşlar, yüzde 5'ini resmi mevduat, yüzde 4'ünü diğer kuruluşlar, yine yüzde 4'ünü bankalararası mevduat ve yüzde 3'ünü diğer mevduat oluşturuyor. Kıymetli madenler depo hesaplarının payı yüzde 1,6 düzeyinde yer alıyor.
     Bölgeler itibariyle, toplam mevduat içinde en yüksek payı yüzde 46 ile İstanbul alırken, bu bölgeyi yüzde 19 ile Batı Anadolu izliyor. Buna karşılık, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi yüzde 0,6 ile mevduatta en düşük paya sahip olan bölge olarak yer alırken, Ortadoğu Anadolu Bölgesi'nin payı yüzde 1 düzeyinde bulunuyor. Bölgeler itibariyle toplam mevduat içinde TL tasarruf mevduatının en yüksek olduğu bölge yüzde 82 ile Kuzeydoğu Anadolu'da bulunurken, bu bölgeyi yüzde 81 ile Batı Marmara ve yüzde 80 ile Ortadoğu Anadolu bölgeleri izliyor.
     Öte yandan, toplam içinde döviz mevduatının en yüksek olduğu bölgeler ise yüzde 40 ile Orta Anadolu Bölgesi, yüzde 35 ile İstanbul ve yüzde 26 ile Akdeniz Bölgesi oldu.
    
     -Kredilerin Gelişimi-
    
     Yurt içi şubelere ait krediler, geçen yıl sonu itibariyle 606 milyar TL'ye ulaşırken, aynı dönem itibariyle toplam kredi stoku ise 664 milyar TL oldu. Toplam kredi stokunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 51 düzeyinde bulundu.
     Kredi stokunun yüzde 94'ü ihtisas dışı, yüzde 6'sı ise ihtisas kredileri olarak yer alırken, ihtisas kredilerinin kendi içindeki dağılımlarına bakıldığında, yüzde 67'sinin tarım, yüzde 15'inin mesleki ve kalanının diğer krediler olduğu görüldü.
     Tarım ihtisas kredilerinde, Ege, Akdeniz ve Batı Marmara bölgeleri en çok paya sahip bölgeler olarak yer alırken, bu üç bölgenin tarım ihtisas kredilerinde toplam payı yüzde 50 düzeyinde oldu.
     Meslek ihtisas kredilerinde, batı Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgeleri en çok paya sahip bölgeler olurken, bu üç bölgenin meslek ihtisas kredilerinde toplam payı yüzde 46 düzeyinde yer aldı.
     İstanbul'un kredilerdeki payı yüzde 42 düzeyinde bulunurken, batı Anadolu ve Ege bölgelerinin payları sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 11 olarak gerçekleşti. Kuzey doğu Anadolu Bölgesi yüzde 0,9 ile kredi stoku içinde en düşük paya sahip olan bölge olurken, orta doğu Anadolu bölgesinin payı yüzde 1,3 düzeyinde bulundu.
    
     -Mevduatın Krediye Dönüşmesi-
    
     Yurt içi şubelere ait rakamlar dikkate alındığında, geçen yıl sonu itibariyle mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 93 düzeyinde oldu.
     Güneydoğu Anadolu ve kuzey doğu Anadolu bölgeleri yüzde 197 ve yüzde 139 ile kredi/mevduat oranının en yüksek olduğu bölgeler olarak yer aldı. Bu oranın en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 62 ve yüzde 84 oranlarıyla batı Anadolu ve İstanbul oldu.
     Kredi/mevduat oranı 2002 yılında yüzde 32 ve 2010 yılında yüzde 81 düzeyinde gerçekleşti.
     Yurtdışı şubelere ait rakamlar da dahil edildiğinde, geçen yıl sonu itibariyle mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 95 düzeyinde oldu.
     (Son
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir