TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(5) -"Üyelerimizi POS'un amacı dışında…

  • Yazı boyutu
TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(5)
  -"Üyelerimizi POS'un amacı dışında…

TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(5) -"Üyelerimizi POS'un amacı dışında kullanılmaması konusunda uyarıyoruz. Bu konuda bizim bir tespitimiz olursa gerekli yasal düzenlemeleri yapıyoruz" -"İstanbul'a Cumhuriyet'imizden daha eski olan Ziraat Bankası'na yakışır çok güzel çalışma ortamı olan bir hizmet binasını kavuşturacağız. 3-4 senelik bir zaman dilimi içerisinde tamamen nihayete ereceğini ümit ediyorum" -"Daha çok devlete borç veren bir yapıdan, daha çok reel sektörü finansa eden bir Ziraat'e geçiş yaptık. Ziraat Bankası küçülerek, daha karlı bir banka haline gelmiştir"

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Bankalar Birliği üyelerini POS'un amacı dışında kullanılmaması konusunda uyardıklarını, bu konuda tespitleri olduğunda gerekli yasal düzenlemeleri yapacaklarını belirtti.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına konuk olan Aydın, "POS tefeciliği" ile ilgili şikayetlerin her geçen gün arttığı ve bu konuda Bankalar Birliği'nin neler yaptığına yönelik soruya, şöyle cevap verdi:
     "POS'la ilgili bu tür uygulama bizi çok rahatsız ediyor. Bütün üyelerimizi POS'un amacı dışında kullanılmaması konusunda uyarıyoruz. Bu konuda bizim bir tespitimiz olursa gerekli yasal düzenlemeleri yapıyoruz. Az sayıda olsa da bu tarz durumlarla karşılaştığımız oluyor. Bu tür sorunların tamamen kökünün kazınması hususunda her tür gayreti göstereceğimizi buradan kamuoyu ile paylaşıyoruz."
     İstanbul Finans Merkezi (İFM) kapsamında Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınması konusunda Aydın, proje kapsamında Ataşehir'de bir yer aldıklarını, ekonominin bazı diğer oyuncularının da oradan yer aldığını hatırlatarak, şunları aktardı:
     "Yerin master plan çalışması tamamlandı. Ziraat Bankası olarak yapacağımız proje çalışmaları için çok sayıda firma ile görüşme halindeyiz. Yıl sonunda bir firmayı beğeneceğiz. Biz bu arada Ziraat Bankası'nın Ankara'dan İstanbul'a taşınma sürecini başlattık. Ataşehir'e geldiğimizde Ankara'nın tamamı da İstanbul'da olmuş olacak. Şu anda Maslak'ta faaliyet gösteriyoruz. Gelecek asırlarda 'ne güzel bina yaptılar, iyi ki yapmışlar' dedirtecek, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul'a Cumhuriyet'imizden daha eski olan Ziraat Bankası'na yakışır çok güzel çalışma ortamı olan bir hizmet binasını kavuşturacağız. 3-4 senelik bir zaman dilimi içerisinde tamamen nihayete ereceğini ümit ediyorum."
    
     -"Ziraat Bankası küçülerek, daha karlı bir banka haline geldi"-
    
     "Ziraat Bankası birkaç yıl öncesine kadar aktif büyüklükte Türkiye'nin en büyük bankası idi. Şimdi 2. sırada. Ziraat Bankası kaç yıl sonra tekrar ilk sırada olacak-" sorusu üzerine Aydın, aktif büyüklüğün ciddi bir şey olduğunu ve bunu reddetmediklerini söyledi.
     Aydın, bir bankanın etkinliği, karlılığı, verimliliği ve çevikliğinin de aktif büyüklük kadar önemli olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Biz 30 milyar liralık mevduatı sektöre bıraktık. Daha karlı, verimli ve efektif olabilmek için... O an için kullanamayacağımız bir kaynağı sırf büyüklük adına bankada tutmayı sektör, ülkemiz ve Ziraat için doğru bulmadık. Matematiği olan bir şey değildi bu. Biz yönetebildiğimiz kadar, ihtiyacımız olduğu kadar bir noktada durduk. Ziraat Bankası, portföyünde ağırlıklı olarak devlete borç veren bir bankadır. Artık devlet 2002, 2003, 2004'teki gibi borçlanmıyor ki borçlanma gereksinimi düştü. Paran olunca nereye satacaksın- Ya devlete ya da reel sektöre satacaksın. Kaldı ki artık devlet almıyor. Şu an devlet yüzde 5,7-6'dan borçlanıyor. Mevduata yüzde 7,5 ver, yüzde 6'ya sat. Bu ticaretin sonu nereye gider- Bunun sonu hüsran olur. Biz bunun üstüne oturmadık. Devlet iyi yönetildikçe, on senedir iyi yönetiliyor, biz bu kaynağı bir yerlere satmaya çalışıyoruz."
     Bankadaki dönüşümün nedeni olarak daha çok reel sektörü finanse edebilmek için müşterilerini ve şubelerini yeniden dizayn ettiklerini vurgulayan Aydın, "Daha çok devlete borç veren bir yapıdan, daha çok reel sektörü finansa eden bir Ziraat'e geçiş yaptık. Bunun için ikinci sıraya düştük. Ama karlılık ve verimliliğimizi asla kaybetmedik. Bizim özkaynak karlılığımız neydi, şimdiki özkaynak karlılığımız ne, buna bakacağız" dedi.
     Karın başka bir şey, karlılığın başka bir şey olduğunu ifade eden Aydın, şöyle konuştu:
     "Ziraat Bankası küçülerek, daha karlı bir banka haline gelmiştir. İkinci sıradan aşağı bir yere gider miyiz- Şimdilik öyle bir şey gözükmüyor. İfade ettim; 500 kadar şube açacağız. Birinci de kim olmuştur- Türkiye'nin güzide bankalarından biri olmuştur. Biz onları geçeceğiz, arkadaki bizi geçecek bu tatlı bir rekabettir. Hepsi bu ülkeye çalışıyor. Hepsi bu ülkenin reel sektörüne hizmet ediyor. Ziraat Bankası, bilinçli bir strateji uygulamıştır. Elbette birinci olmak isteriz. Ama olmazsa dünyanın sonu değil. Bunun bir matematiği var. Şimdilik biz ikinciyiz. Bizden daha iyi koşan, daha çok gayret eden varsa elbette bizi geçebilir. Biz de onlara geçilmemek için büyük gayret göstereceğiz."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir