TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(4) -"Faizlerin aşağı yönlü seyrinin devam…

  • Yazı boyutu
TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(4)
  -"Faizlerin aşağı yönlü seyrinin devam…

TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(4) -"Faizlerin aşağı yönlü seyrinin devam edeceğini bekliyoruz" -"Ziraat Bankası her gün için böyle bir eylem, böyle bir operasyona işlem yapılırsa buna hazır hale gelmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ama şu anda bu konuda alınmış herhangi bir karar yok" -"Rekabet Kurulu'na göre ihlal ettiğimiz bir husus var ise mesela buna yönelik müeyyideleştirmemiz, o ihlali yaptığımız kesimde elde ettiğimiz iddia edilen gelirle ilgili oranda olabilir"

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Faizlerin aşağı yönlü seyrinin devam edeceğini bekliyoruz" dedi.
     AA Finans Masası'na konuk olan Aydın, Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesine ilişkin olarak, "Ziraat Bankası her gün için böyle bir eylem, böyle bir operasyona işlem yapılırsa buna hazır hale gelmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ama şu anda bu konuda alınmış herhangi bir karar yok. Alınmış bir karar olmadığı için, bize de tebliğ edilmiş bir karar yoktur" diye konuştu.
     Ziraat Bankası'nın Türkiye'nin çok önemli bir aktifi olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:
     "Böyle bir karar alınır ve bizden böyle bir şey yapmamız arzu edilirse, başta ben bankanın Genel Müdürü olarak, bütün çalışma arkadaşlarım elimizden gelen bütün gayreti gösteririz. Zaten hazırlıklarımız da bu yönde devam etmektedir. Ama ben kamu bankalarının bu meyandaki halka arzlarını artı bir daha önemsiyorum. Daha şeffaf, daha açık, daha hesap verebilir hale geliyorlar, o anlamda ciddi bir disiplin sağlıyorlar. Doğal olarak böyle şeylerin yapılmasını olumlu bulduğumu, yani halka arzların yapılmasını olumlu bulduğumu bir kez daha belirtiyorum."
     Merkez Bankası'nın faiz politikasına ilişkin ise Aydın, şunları söyledi:
     "Merkez Bankası koridorla ilgili nasıl davranacağını zaten her toplantı sonrası açık bir şekilde deklare ediyor. Gerek genel müdürü olduğum banka, gerekse diğer bütün bankalar Merkez Bankası Başkanı'nın, Para Piyasası Kurulu'nun ne dediğini ne demediğini, ne demek istediğini her kelimesi üzerinde çokça düşünerek biz de yorumluyoruz. Tabii Merkez Bankası çok değişik parametreler, dünyadaki bütün verileri izliyor ve onlardan sonra karar veriyor. Biz de izliyoruz. Fakat Merkez Bankası bazı verileri, bazı doneleri, bizden daha detaylı görebiliyor. Şu ana değin Merkez Bankası'nın bu meyandaki uyguladığı politikaları olumlu buluyoruz. Merkez Bankası bugüne kadar hep proaktif davranmıştır. Sadece Merkez Bankası değil ekonomi yönetiminin tümü proaktif davranmıştır. Türkiye ekonomisinin bugünkü durumu, bankacılığın seyri de bunu göstermektedir. Hakkı da teslim etmek gereklidir. Son iki uygulamada biliyorsunuz, koridorun üst bandında indirim yapılmıştır. O alt bandı ile ilgili ne yapacağını çok net açıklamıştır. Onları görürse yapar, görmezse yapmaz.
     Biz de onları takip ediyoruz. Bu indirimlerin piyasaya etkilerine baktığımız zaman, bireysel kredilerde 0,80, 0,90'lar deklare edildi. Bu en iyi zamanların faizi. Bugün geldiğimiz noktada piyasadaki faiz indirimleri, bankaların, aktiflerine hızlıca yansıttığı bir husustur. Bankalar yansıtmıştır. Biz karlılıkta net faiz marjını çok önemsiyoruz. Net faiz marjı daralmaktadır. Yani pasifteki maliyetlerimiz devam ederken biz aktifteki fiyatlarımızı daha hızlı aşağı çekiyoruz. Bunu bankaları iyi analiz ettiğimiz zaman görüyoruz. Doğal olarak piyasada aşağı yönlü faiz hareketleri banka faizlerine aynı real time gibi yansımaktadır. Biz de bundan böyle faizlerin aşağı yönlü seyrinin devam edeceğini bekliyoruz."
    
     -Rekabet Kurulu'nun incelemesi-
    
     Aydın, Rekabet Kurulu'nun bazı bankalara ilişkin başlattığı incelemeye ilişkin olarak, ilgili yasada bazı flulukların giderilmesi gerektiğini belirtti.
     "Yasadaki düzeltmenin illa bu işle ilgili bitmesi de gerekmiyor. Hayat devam ediyor, bundan sonrası ile ilgili de olabilir" diyen Aydın, "Hangi üründen kaynaklanmıştır bir ihlalimiz söz konusu olmuş ise. Biz bir defa 'böyle bir ihlali yapmadığımızı' söylüyoruz. Rekabet Kurulu'na göre ihlal ettiğimiz bir husus var ise mesela buna yönelik müeyyideleştirmemiz, o ihlali yaptığımız kesimde elde ettiğimiz iddia edilen gelirle ilgili oranda olabilir. Bankaların cirosu ile reel sektörün ciro tanımları netleştirilebilir. Biz sadece bunu söylüyoruz. Başka hususlarla ilgili de flu alanlar varsa yasada, bunların netleştirilmesi hususunda ekonomi yönetimi ile rekabet kurulu ile Bankalar Birliği olarak birtakım temaslarımız devam ediyor" şeklinde konuştu.
     Bankaların kredi komisyon ücretlerine de değinen Aydın, şu açıklamaları yaptı:
     "Türkiye'de de Avrupa'da da, dünyada da bankalar iki kalemden gelir elde etmektedir. Birisi faiz geliridir, birisi de ücret ve komisyonlardır. Türk bankacılık sektörünün dünyadaki başarısından söz ederken, Türk bankacılık sektörünün yabancı partnerler birlikteliklerinden söz ederken, halka arzlardan söz ederken, bütün dünyanın kullandığı bir gelir kalemini Türk bankacılık sektörü için sonlandırmak asla düşünülecek bir şey değildir. Zaten böyle bir şey de yapılmamaktadır. Yapılamak istenen husus şudur; bankaların yaptıkları hizmetler karşılığında uyguladıkları fiyatları önceden müşterinin bilmesini temin etmektir. Bizim savunduğumuz budur. Kişi isterse bir havale işlemini 10 liraya yapan banka varsa oradan, 100 liraya yapan banka varsa oradan yapabilir. Müşteri isterse kredi kartını aidatı 10 liraya olan bir bankadan da alabilir, kredi kartı aidatı 100 lira olan bir bankanın kredi kartını da alabilir. Burada bir ölçü konmasını da istemiyoruz. Bu rekabete aykırı olsun istemiyoruz. Rekabete açık, şeffaf, adil, uygulanabilir düzenlemeler. Burada yapılan çalışmalar kamuoyunda sık sık tartışılmaya meydan vermemeli. Tüketicilerin mağduriyetine de sebep olmamalı. Ama bankaları da bir gelirden mağdur etmeme hususudur. Karşılıklı görüşmeler devam etmektedir. Biz Bankalar Birliği olarak görüşümüzü söyledik. BDDK görüşünü söylüyor. Elbette Bakanlık da görüşlerini söylüyor. Bu kalemi ortadan kaldırmayan, ama kalemi daha sağlıklı, adil, objektif çalışmasını sağlayacak bir düzenlemenin yapılacağını bekliyoruz. Yoksa bizim bu kalemden mahrum olmamız söz konusu değildir. Olmamalıdır da. Böyle bir şey de düşünülmemektedir. Hangi sonuç ortaya çıkacaktır. Onu da çok yakında göreceğiz zaten. Ticareti tıkamayacak, ticaretin devamına mani olmayacak bir düzenlemenin gerçekleşeceğini ümit ediyoruz."
    
     -"Özkaynak karlılığın belli bir düzeyde muhafaza edilmesinden yanayız"-
    
     Aydın, TBB'nin 2013 yılına ilişkin hedeflerine de değinerek, "Hep bahsettik Türk bankacılık sektörünün sermaye rasyosu yüksektir, kredi kalitesi iyidir, dünyanın genel konjonktürüne baktığımız zaman büyümesi de iyidir. Ama Türk bankacılık sektörü hala küçüktür. Türk bankacılık sektörünü büyütmek istiyoruz. Türk bankacılık sektörü kayıt altında çalışan, son derece nitelikli insan gücü kullanan, teknolojinin gelişmesinden en çok yarar sağlayan bir kesimdir. Doğal olarak bankacılık sektörünün 2013 yılında karlı ve verimli bir yıl geçirmesini istiyoruz" dedi.
     Aydın, "Kar etmek başkadır, karlılık başkadır. Bugün Türk bankacılık sektörünün çok ciddi rekabette olduğundan söz ettik. Özkaynak karlılığın belli bir düzeyde muhafaza edilmesinden yanayız. Bunu istiyoruz. Çünkü özkaynaklar bizim bu sektörde önem verdiğimiz bir unsurdur. Niçin- Özkaynağı güçlü banka ülkenin büyümesine katkı sağlayan bankadır. Özkaynağı güçlü bankacılık kriz döneminde reel sektörüne bir çınar gibi güçlü durabilen bankadır. Doğal olarak 2013 yılında sektör için karlı, verimli yıl olmasını diliyorum. Bunu gerçekleştirecek, yeteneğe, güce, moraliteye sahibiz. Ekonomi yönetimi ile fevkalade uyumlu ve olumlu ilişkilerimiz devam etmektedir" şeklinde konuştu.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir