TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(3) -"Türk bankacılık sektörünü ilgilendiren…

  • Yazı boyutu
TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(3)
  -"Türk bankacılık sektörünü ilgilendiren…

TBB Başkanı Aydın, AA Finans Masasına konuk oldu:(3) -"Türk bankacılık sektörünü ilgilendiren yasadaki flu olan hususların netleştirilmesini istiyoruz. İlk talebimiz bu. İkinci talebimiz ise sadece Rekabet Kurumu'nun uygulamasında değil, diğer bütün uygulamalarda olduğu gibi cezaların caydırıcı olmasıdır. Ama bitirmemeli" -"Hatadan münezzeh insanlar değiliz, herkesin yaptığı gibi bankacılık sektörü de yanlış yapabilir" -"(Bankalara yönelik soruşturma) Geçmişte olduğu gibi makul bir seyir içerisinde, bankacılık sektörünün de hayatını devam ettirecek tarzda bir sonucun çıkacağını temenni ediyoruz"

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Türk bankacılık sektörünü ilgilendiren yasadaki flu olan hususların netleştirilmesini istediklerini belirterek, "İlk talebimiz bu. İkinci talebimiz ise sadece Rekabet Kurumu'nun uygulamasında değil, diğer bütün uygulamalarda olduğu gibi cezaların caydırıcı olmasıdır. Ama bitirmemeli" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Aydın, rekabetin en yoğun yaşandığı sektörlerden birisinin Türk Bankacılık sektörü olduğunu söyledi.
     Rekabet Kurumu'nun bankalara yaptığı incelemeleri hem birlik başkanı, hem de bir bankanın genel müdürü olarak kamuoyundan bildiğini kaydeden Aydın, "Halen Genel Müdürlüğünü yaptığım banka için de benzer bir uygulama var. Biz de bir soruşturma geçirdik, savunmalarımızı verdik. Bizi de içine aldı" dedi.
     Hatadan münezzeh insanlar olmadıklarını belirten Aydın, herkesin yaptığı gibi bankacılık sektörünün de yanlış yapabileceğini ifade etti.
     Rekabet Kurumu'nun bankalara kestiği cezalara yönelik, burada hata olup olmadığının tartışılması gerektiğinin altını çizen Aydın, eğer eksik yapılan bir şey varsa bunun müeyyideleştirilmesinin kendilerinin de hedeflediği bir husus olduğunu dile getirdi.
     Burada uygulanan cezaların Türk bankacılık sektörüyle uyumlu olması gerektiğini belirten Aydın, "Bizim ciro kriteri genelde ticari firmalar için gördüğümüz, reel sektör için benchmark kabul ettiğimiz bir orandır. Bankada ciro nedir- Çok net bir kavram değildir. Bankaların faiz gelirleri evet, ücret ve komisyon gelirleri evet, bunlar cirodur. 'Bunların brüt olanlarını dikkate alırız' diyorlar. Ama biz faiz geliri elde ederken, faiz gideri de yapıyoruz. Komisyon geliri elde ederken, komisyon gideri de elde ediyoruz" ifadelerini kullandı.
     Türk bankacılık sektörü için yasada flu olan hususların netleştirilmesini istediklerini, ilk taleplerinin bu olduğunun altını çizen Aydın, şöyle devam etti:
     "İkinci talebimiz ise sadece Rekabet Kurumu'nun uygulamasında değil, diğer bütün uygulamalarda olduğu gibi cezaların caydırıcı olmasıdır. Ama bitirmemeli. Kamuoyunda tartışılan rakamların gerçeği yansıtmadığının zaten bugün Rekabet Kurulu tarafından altı çizildi. Şu anda somutlaşmış, bu konuda herhangi bir bankamıza tebliğ edilmiş herhangi bir somut ceza söz konusu değil. Mart ya da nisan ayında herhangi bir sonuçlanma olabilir. Savunmalarımızı yapıyoruz. Bir şey yapmışsak neden yaptığımızı ifade edeceğiz. Özetle, kabul edilebilir sınırlar içerisinde biz rekabetin en iyi şekilde devam etmesini arzu ediyoruz. Aynileşmeyi hiçbir zaman savunmadık. Bu konuda 'şeriatın kestiği parmak acımaz' diye bir deyim vardır. Geçmişte olduğu gibi makul bir seyir içerisinde, bankacılık sektörünün de hayatını devam ettirecek tarzda bir sonucun çıkacağını temenni ediyoruz. Ama bu yasadaki bazı flu noktaların ortadan kalkmasını istiyoruz. Rekabet Kurulu'nun Türk bankacılık sektörü ile ilgili yaptığı incelemeler, Rekabet Kurulu'nun kendi görev alanı ile ilgili incelemeler. Bu incelemelerin farklı tasarruflara yönelik olarak zaman zaman gerçeği yansıtmayan şekildeki kamuoyu yansımalarını da doğru bulmadığımızın altını çiziyoruz."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 95 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir