TAYSAD'tan Avrupalı otomotiv üreticilerine yatırım çağrısı -TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
TAYSAD'tan Avrupalı otomotiv üreticilerine yatırım çağrısı
  -TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı…

TAYSAD'tan Avrupalı otomotiv üreticilerine yatırım çağrısı -TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dudaroğlu: "Türk otomotiv endüstrisi özellikle hafif ticari araçta üst seviyeyi yakaladı, burada üretilen araçlar her dönem yılın aracı seçiliyor" -"Avrupalı küresel markaların bu segmentte üretime girmesi doğru bir yatırım olacaktır"

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu, Türk otomotiv endüstrisinin özellikle hafif ticari araçta üst seviyeyi yakaladığını belirterek, "Burada üretilen araçlar her dönem yılın aracı seçiliyor. Avrupalı küresel markaların bu segmentte üretime girmesi doğru bir yatırım olacaktır" dedi.
     TAYSAD'tan yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Dudaroğlu, birçok markanın Türkiye'deki üreticilerden daha çok satış hacimleri yakaladığını belirterek, Türkiye'de yerleşik üreticilerden daha fazla otomobil satan Avrupalı şirketleri uzun süredir izlediklerini bildirdi.
     Yüksek adette araç satanlar şirketler için Türkiye'nin ciddi bir pazar olduğunu ifade eden Dudaroğlu, burada kazanılan paranın bir miktarının bu ülkeye yatırılması gerektiğini kaydetti.
     Dudaroğlu, söz konusu üreticilerin yapacakları olası yatırımlarla maliyetlerini azaltıp pazarlarını geliştirme şansı bulacağına dikkati çekerek, "Türkiye'de yatırım yaparak daha da fazla kazanmanız mümkün. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bu yöndeki çağrısını gönülden destekliyoruz" dedi.
    
     -"Hafif ticari araçta üst seviyeyi yakaladık"-
    
     Dudaroğlu, Türk otomotiv endüstrisinin özellikle hafif ticari araçta üst seviyeyi yakaladığını vurgulayarak, burada üretilen araçların her dönem yılın aracı seçildiğini söyledi.
     Avrupalı küresel markaların bu segmentte üretime girmesinin doğru bir yatırım olabileceğini anlatan Dudaroğlu, Kore ve Japonya'dan üreticilerin Türkiye'de ciddi yatırımlar yaptığını, bunların tedarik sanayilerinin üretimini de burada tercih ettiğini dile getirdi.
     Dudaroğlu, Avrupalı ana sanayinin yanı sıra tedarik sanayinin yatırımlarını da beklediklerini belirterek, şunları kaydetti:
     "Kamuoyu da yatırım bekliyor. Kalifiye çalışandan, nitelikli ve kaliteli üretime, Ar-Ge merkezlerinden zamanında teslimata kadar birçok alanda rakip ülkelerden avantajlı bir durumda. Ülkemizde büyük hacimli satış yapan markalar yine bizim tedarik sanayimizden parça alıyor. Bu markalarla offset mekanizması çalıştırılarak tedarik imkanları da artırılmalı. Çağrımız, yalnızca yabancı küresel markalara değil, aynı zamanda onlarla ülkemizde ortak olarak araç pazarlayan büyük şirketlerimizedir."
    
    
    

Bu haberi 352 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir