TAV, İzmir için 250 milyon avroluk kredi finansmanını tamamladı

  • Yazı boyutu
TAV, İzmir için 250 milyon avroluk kredi finansmanını tamamladı

TAV, İzmir için 250 milyon avroluk kredi finansmanını tamamladı

TAV Havalimanları, 2014 yılında tamamlamayı planladığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali için 250 milyon avroluk finansman kredisi anlaşmasını bugün Londra'da imzalayacak.
     TAV'dan yapılan açıklamaya göre, sözleşme iştiraki TAV EGE Terminal Yapım ve İşletme AŞ (TAV EGE) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Denizbank, Unicredit, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) ile Siemens Bank arasında yapıılacak.
     İşlem büyüklüğü ve çok yönlülüğü açısından son dönemde bölgede gerçekleşen en önemli altyapı projesi olma özelliği taşıyan sözleşme ile TAV'ın 2015 yılından sonra işletmeyi devralacak iştiraki TAV Ege, bankalar konsorsiyumu ile 250 milyon avro için el sıkışacak.
     EBRD, 70 milyon avro A- Kredisi, Unicredit ve Siemens Bank aracılığıyla da sırasıyla 40 milyon avro ve 35 milyon avro B-Kredisi sağlayacak. Buna ek olarak Denizbank 65 milyon avro ve BSTDB 40 milyon avro ile projenin finansmanına katkı sağlayacak. Finansman paketinin 15 yıl ve 16 yıl olmak üzere iki vade grubu bulunuyor.
     TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, konuya ilişkin, "TAV Havalimanları olarak bu kadar saygın finans kuruluşlarından kredi sağlamaktan gurur duyuyoruz. Özellikle finansman paketinin yüzde 75'inin yabancı kaynaklı kredilerden oluşması önemlidir. Bu Türkiye'deki kredi pazarında nadir görülen bir durum. Anlaşmadaki vadeler de 15 yıldan fazla. Bir kez daha finans kuruluşlarının TAV'a, Türkiye'nin ulaştırma sektörüne ve ekonomisine karşı güvenlerinin devam ettiğini kanıtlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise şunları kaydetti:
     "DenizBank olarak, İzmir'e inşa edilecek yeni iç hatlar terminalinin finansmanına katkı sağlayan tek Türk Bankası olmak bizim için büyük bir gurur kaynağı. 65 milyon avroluk bir finansman katkısı ile yer aldığımız bu yatırımın bölge ve ülke turizmine çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. DenizBank, imzalanan protokol çerçevesinde söz konusu finansman işleminin hem yurt içi hem de yurt dışı hesap bankası olacak ve projenin tüm nakit akışı DenizBank AŞ ve DenizBank AG hesaplarından yapılacak.
     Bunun yanı sıra İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na özel bir şube açarak, yolcular ve personel için tüm bankacılık hizmetlerini sunacak ve döviz alım-satım işlemlerinde yardımcı olacağız. Proje finansmanı alanında çok önemli bir tecrübe sahibi olan Bankamız, önümüzdeki dönemde de ülkemize değer katan bu gibi projelere katkı sağlamayı sürdürecek. İmzalanan sözleşmesinin ilgili taraflara ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."
     Verilen bilgilere göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından 17 Kasım 2011'de yapılan ihalede en iyi teklifi veren TAV Havalimanları iştiraki TAV Ege, iç hatlar terminalinin 2032 sonuna kadar işletme hakkını 610 milyon avro artı KDV karşılığında kazandı. TAV Havalimanları'nın işletmeyi devralmasının ardından çalışmaların başlaması için yılbaşından itibaren iç hatlar uçuşları mevcut dış hatlar terminaline taşındı.
     İzmir Adnan Menderes Havalimanı, DHMİ verilerine göre son bir yılda yüzde 11 artışla 9 milyon 295 bin 290 yolcuya hizmet verdi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan 35 ülkeye, iç-dış hat dahil 119 destinasyona direkt uçuş gerçekleştiriliyor. Adnan Menderes, Türkiye'nin İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü büyük ticari şehri olan İzmir-in tek ticari havalimanı olarak hizmet veriyor.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir