TAV'ın 2012 yılı ilk yarı net karı 48,5 milyon avro oldu -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
TAV'ın 2012 yılı ilk yarı net karı 48,5 milyon avro oldu
     -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı…

TAV'ın 2012 yılı ilk yarı net karı 48,5 milyon avro oldu -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener: -"48 milyon avro düzeyinde gerçekleşen net kar ilk altı ay için yeni rekorumuz oldu" -"Geçen sene Arap Baharı'ndan etkilenen Tunus'ta yaşanan toparlanma çok kuvvetli bir şekilde yüzde 56 düzeyinde seyrediyor. Bu toparlanmanın önemli etkilerini mali tablolarımızda da görüyoruz"

TAV Havalimanları Holding'in, 2012 yılı ilk yarı finansal sonuçlarına göre net karı 48,5 milyon avro olarak gerçekleşti. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 4,6 milyon avro zarar açıklamıştı.
     TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2012'nin ilk yarısında TAV'ın hızlı büyümeyi şu ana kadar ilk altı ayda elde edilmiş en yüksek net karla birleştirmeyi bildiğini kaydetti.
     48 milyon avro düzeyinde gerçekleşen net karın ilk altı ay için yeni rekor olduğunu ifade eden Şener, "Net kar seviyesinde gördüğümüz bu büyük başarıyı diğer finansal kalemlerde de aynı şekilde gözlüyoruz. Konsolide ciromuz bu dönem içinde yüzde 20 artış göstererek 483 milyon avroya, konsolide faaliyet karımız da yüzde 23 artışla 129 milyon avroya yükseldi" dedi.
     Aynı dönemde oldukça kuvvetli bir nakit yaratma performansı sergilediklerini ve serbest nakit akışının ise 62 milyon avro olarak gerçekleştiğini kaydeden Şener, "Net karda gerçekleşen rekor, gelecek dönemlere ilişkin beklentilerimizi sağlamlaştırırken mevcut portföyümüzün de büyüme ve nakit yaratma kabiliyeti açısından ne kadar dengeli bir hale geldiğini gözler önüne serdi" görüşlerini aktardı.
     Finansal sonuçlarının bu denli kuvvetli olmasının hizmet verdikleri yolcu sayısındaki muazzam artıştan kaynaklandığını belirten Şener, TAV genelinde hizmet verdikleri yolcu sayısının geçen senenin ilk altı ayına göre yüzde 34 gibi gerçekten sıra dışı bir artış kaydettiğini ve 31 milyona ulaştığını söyledi.
     Bu artışın yüzde 20'sini mevcut portföylerinin organik büyümesine, yüzde 14'ünü ise portföylerine sene başında ekledikleri İzmir iç hatlar terminaline borçlu olduklarını dile getiren Şener, şunları kaydetti:
     "Öte yandan, geçen sene Arap Baharı'ndan etkilenen Tunus'ta yaşanan toparlanma çok kuvvetli bir şekilde yüzde 56 düzeyinde seyrediyor. Bu toparlanmanın önemli etkilerini mali tablolarımızda da görüyoruz. Tüm İslam alemi adına taşıdığı önem nedeniyle bizim için büyük önem taşıyan Medine Havalimanı'nı da haziran ayının sonunda portföyümüze ekledik. Önümüzdeki senelerde Medine Havalimanı'nın da sonuçlarımıza olan katkılarını yüksek büyüme oranları ile göreceğimize olan inancım tam. Bu son derece başarılı sonuçlar sene sonu için beklentilerimizi kuvvetlendiriyor. Sürdürülebilir kılmayı başardığımız yüksek performansımızı borçlu olduğumuz tüm TAV çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim."
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir