TAV Grubu, Suudi heyetini ağırladı -Suudi Arabistan'ın en büyük gruplarından Saudi Bin Ladin…

  • Yazı boyutu
TAV Grubu, Suudi heyetini ağırladı
     -Suudi Arabistan'ın en büyük gruplarından Saudi Bin Ladin…

TAV Grubu, Suudi heyetini ağırladı -Suudi Arabistan'ın en büyük gruplarından Saudi Bin Ladin Grup'un üst yöneticisi Abdullah Bin Ladin ve Batterjee Holding Başkan Yardımcısı ve Cidde Ticaret Odası Başkanı Mazen Mohammed Batterjee'nin de aralarında bulunduğu heyet TAV Grubu'nu ziyaret etti

Suudi Arabistan'ın lider şirketlerinin temsilcilerinden oluşan Cidde Ticaret Odası heyeti, TAV Grubu'nu ziyaret etti.
     TAV Grubu üst yöneticisi (CEO) M. Sani Şener, Suudi Arabistan'ın önemli iş adamlarından oluşan heyete dünya havalimanı işletmecileri arasında model olarak gösterilen TAV'ın entegre çalışma yapısını anlattı.
     TAV açıklamasına göre, Suudi heyeti, TAV Havalimanları'nın yaklaşık 1,2 milyar dolar yatırımla gerçekleştireceği Medine Havalimanı projesi ve TAV İnşaat'ın 765 milyon dolar sözleşme bedeliyle gerçekleştireceği Cidde Kral Abdul Aziz Havalimanı içerisindeki yeni uçak bakım, onarım ve operasyon tesisinin inşaat projesi ile Suudi Arabistan'a köklü bir giriş yapan TAV Grubu'nu ziyaret etti. Aralarında Suudi Arabistan'ın en büyük gruplarından Saudi Bin Ladin Grup'un üst yöneticisi Abdullah Bin Ladin ve Batterjee Holding Başkan Yardımcısı ve Cidde Ticaret Odası Başkanı Mazen Mohammed Batterjee'nin de yer aldığı 16 kişilik delegasyona TAV Grubu ve projelerini anlatan TAV Grubu CEO'su M.Sani Şener, havalimanı yapım ve işletmeciliğinde dünya markası olarak tescillenen TAV'ın köklü yapılanmasıyla önemli bir başarı hikayesine imza attığını vurguladı.
     TAV Grubu CEO'su M.Sani Şener, gerçekleştirdiği sunumda "Türkiye, Gürcistan, Tunus, Makedonya, Letonya ve Suudi Arabistan'da 12 havalimanı işleten TAV Havalimanları ve ağırlıklı olarak Körfez Bölgeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki havalimanı inşaat projelerinden pay alarak; Türk-İslam coğrafyasının en büyük havalimanı inşaat şirketlerinden biri haline gelen TAV İnşaat olarak, İslam Dünyasının en önemli kentlerinde üstlendiğimiz altyapı projelerinden gurur duyuyoruz. Bu projeler iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde de önemli bir referans noktası olacaktır" ifadelerini kullandı.
     Açıklamada yer verilen bilgilere göre, TAV Havalimanları konsorsiyum ortakları Saudi Oger ve Al Rajhi ile birlikte 2011 yılı ekim ayında yaklaşık 1,2 milyar dolar sözleşme bedeliyle Medine Havalimanı projesini imzalamıştı. Proje çerçevesinde Konsorsiyum, TAV İnşaat önderliğinde yolcu terminalinin inşaatını 2015 yılının ilk yarısına kadar tamamlamayı planlıyor. Yeni terminal binasının tasarımı, Hejazi mimarisinden esinlenerek, ana çıkış noktası olarak geniş alanları içeren zarif ve modüler yapı kavramını vurguluyor. İşlevsellik ve estetik gereklilikleri sağlamak adına sekizgen aile yapıları ile planlanan büyük kubbe geometrileri, İslami sembollerle kesişmektedir. Medine Havalimanı'nın, 3,8 milyon yolcuya hizmet veren mevcut kapasitesinin yapılacak yeni terminal binası, apron ve hızlı çıkış yolları ile artırılması hedefleniyor.
     TAV İnşaat ise bölgede 2012 yılında son olarak Cidde'nin giriş kapısı olan Kral Abdul Aziz Havalimanı içerisindeki yeni uçak bakım, onarım ve operasyon tesisinin inşaat projesine başlamış bulunuyor. Sözleşme bedeli yaklaşık 765 milyon Dolar olan, Suudi Arabistan Havayolları'na ait 11 adet hangar binası ve uçak bakım destek binaları ile idari bina, kapalı otopark ve uçak park apronlarından oluşan projenin 900 günde tamamlanması planlanıyor.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir