TAV'dan açıklama...

  • Yazı boyutu
TAV'dan açıklama...

TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol:"Gazipaşa Havalimanı'nındaki özel prosedürler, bazı organlarca iddia edildiği gibi 'tehlikeli' olmasından dolayı değil, çevredeki coğrafi yapıların, özel yaklaşma, pas geçme, iniş ve kalkış prosedürleri gerektirmesindendir"

TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol, "Gazipaşa Havalimanı'nındaki özel prosedürler, bazı organlarca iddia edildiği gibi 'tehlikeli' olmasından dolayı değil, çevredeki coğrafi yapıların, özel yaklaşma, pas geçme, iniş ve kalkış prosedürleri gerektirmesindendir" dedi.
     TAV Havalimanları iştiraki TAV Gazipaşa Yatırım, Yapım ve İşletmecilik AŞ tarafından işletilmekte olan Antalya Gazipaşa Havalimanı hakkında son dönemde medyada yer alan haberlerle ilgili olarak TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol, yazılı bir açıklama yaptı.
     Antalya Gazipaşa Havalimanı'nın bulunduğu bölgenin bu havalimanına olan ihtiyacının tartışma götürmeyecek bir gerçek olduğunu ifade eden Örnekol, devamlı büyüme ve gelişme hedefiyle yola çıkan TAV Havalimanları'nın, Ağustos 2007'de yapılan Antalya Gazipaşa Havalimanı işletme ihalesini kazanarak Mayıs 2034 yılına kadar işletim hakkını elde ettiğini hatırlattı. Yapımı 1999 yılında tamamlanan, mevcut altyapısı ile yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 2 bin 144 metrekare terminal alanına sahip Antalya Gazipaşa Havalimanı'nın, sürekli gelişen bölgenin en stratejik tesislerinden biri olduğunu anlatan Örnekol, "TAV Havalimanları, Antalya Gazipaşa Havalimanı ile havalimanı işletmeciliğindeki deneyim ve bilgi birikimini kullanarak, butik havalimanları yaratılması ve geliştirilmesi için yeni uluslararası uçuş noktaları oluşturulmasına katkı sağlıyor. Ancak son günlerde tam olarak teknik gerçek ve gerekçelere dayanmayan bazı menfi haberler ve kamuoyumuza yansıyan söylemler dikkati çekmektedir" ifadelerini kullandı.
     Sözü geçen haber ve söylemlerde herhangi bir art niyet veya kasıt mevcut olmadığına inandıklarını ifade eden Örnekol, "Ancak tam olarak teknik bilgilerle donanmış bir şekilde bu haberlerin yapılması ve söylemlerin dile getirilmesinin, artık hava seyahatini gündelik hayatının parçası haline getirmiş olan halkımızın bilinçlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir" dedi.
     Gazipaşa Havalimanı'nın, dünyadaki pek çok benzerinde olduğu gibi operasyonu özel prosedürlere sahip bir havalimanı olduğunu kaydeden Örnekol, "Bu özel prosedürler adı geçen havalimanlarının bazı organlarca iddia edildiği gibi 'tehlikeli' olmasından dolayı değil, çevredeki coğrafi yapıların, özel yaklaşma, pas geçme, iniş ve kalkış prosedürleri gerektirmesindendir" ifadelerini kullandı.
     Havalimanımıza operasyon düzenlemek isteyen havayolu firmalarına Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından engeller çıkartıldığı şeklinde bazı duyumlar ve haberler olduğunu bildiren Örnekol, "Asıl olarak, ülkemizdeki tüm diğer havalimanlarına olduğu gibi Gazipaşa Havalimanı'na gelecek olan havayolu firmalarına ait uçakların ve içlerinde bulunan yolcuların güvenlik ve emniyeti her şeyden önce gelmektedir. Bu nedenle SHGM'nin başvuruları titizlik ve dikkatle inceleyip değerlendirmesi, sadece Antalya Gazipaşa Havalimanı'nın değil, tüm Türkiye sivil havacılık camiasının övünç kaynağı olacak derecede ileri bir güvenlik sicili tutmasına yardımcı olacaktır" dedi.
    
     -"Gecikmeler yeni sivil havacılık kurallarına uyum sürecinden kaynaklanıyor"-
    
     Örnekol, geçtiğimiz yıl veya yıllarda sefer yapmalarına rağmen bazı havayolu firmalarına henüz müsaade verilmemiş olmasının ise yeni gelişen sivil havacılık gerek ve ihtiyaçlarına dayalı kurallara uyumun beklenmesinden kaynaklandığını vurguladı.
     Şu ana dek iki havayolu firmasının haftada toplam dokuz sefer yurt dışı uçuş yapmak üzere izin aldığını ve uçuşlarına devam ettiğini belirten Örnekol, bu iki firmaya ek olarak sekiz firmanın müsaade alma sürecinde, iki firmanın da müsaade başvurusu yapmak üzere hazırlık halinde olduğunu kaydetti.
     SHGM'nin şirketlerini gelişmelerden haberdar tuttuğunu ve şeffaf bir politika izlediğini aktaran Örnekol, "Halka açık ve Türkiye'nin en yüksek kurumsal yönetim notuna sahip şirketlerinden biri olan TAV Havalimanları, havalimanı işletmeciliğinde müşteri odaklı yönetim anlayışımızla tüm paydaşlar için en yüksek değeri yaratmak amacıyla kuruluşundan bu yana şeffaflık, profesyonellik ve hesap verebilirlik gibi değerlere bağlı kalarak uluslararası standartlarda kaliteli hizmet sunmayı hedeflemektedir" görüşlerini aktardı.
 


Bu haberi 291 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir