TAV'a enerji verimliliği ve karbon salınımı azaltma sertifikası -TAV İstanbul Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
TAV'a enerji verimliliği ve karbon salınımı azaltma sertifikası
     -TAV İstanbul Genel Müdürü…

TAV'a enerji verimliliği ve karbon salınımı azaltma sertifikası -TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü: -"TAV Havalimanları olarak, havalimanlarımızdaki faaliyetlerimizin karbon ayak izini küçültmek için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede ISO 50001 ve ACI Europe sertifikalarını almaktan memnuniyet duyuyoruz"

TAV Havalimanları, ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi ve karbon salımının azaltılmasına yönelik iki sertifika aldı.
     Yapılan açıklamaya göre, TAV İstanbul, enerji verimliliği ve karbon salımını azaltma yönündeki çalışmalarını sertifikalandırdı. Türkiye'de havalimanı işletmeleri arasında ilk olan ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi sertifikasıyla İstanbul Atatürk Havalimanı'nda enerji verimliliği için uluslararası standartlarda bir yönetim sistemi oluşturuldu.
     TAV Havalimanları'nın sürdürülebilirliği tüm iş süreçlerinin odağına koyma misyonu çerçevesinde karbon salımının azaltılması için de çalışmalar sürdürüldü. Bu çerçevede, Atatürk Havalimanı'nda Airports Council International (ACI) Europe Karbon Akreditasyon Programı'nın "azaltma" seviyesine geçildi. Her iki sertifika, düzenlenen törenle BSI Genel Müdürü Özlem Ünsal tarafından TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü'ye verildi.
     TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, törende yaptığı konuşmada, son 20 yılda dünyada kaynakların tükenmesi, iklim değişikliği, bölgelerarası eşitsizliklerin artması gibi bir dizi gelişmenin gitgide kendini hissettirmeye başladığını belirterek, "Bu gelişmeler bize geleneksel iş yapma süreçlerimizin orta ve uzun vadede sürdürülebilir olmadığını, eğer toplumlar ve kurumlar olarak ayakta kalmak istiyorsak, yaşam ve iş yapma biçimlerimizi dönüştürmemiz gerektiğini gösteriyor. TAV Havalimanları olarak, havalimanlarımızdaki faaliyetlerimizin karbon ayak izini küçültmek için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede ISO 50001 ve ACI Europe sertifikalarını almaktan memnuniyet duyuyoruz. Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesini artırırken çevresel etkilerimizi en aza indirmek için 7/24 çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
     Kuruluşundan bu yana çevreye ve topluma saygılı iş yaklaşımıyla havacılık sektörünün örnek kuruluşlarından olan TAV Havalimanları, faaliyetlerinin ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerini düzenli olarak izleyerek raporluyor. TAV, bu çerçevede ilk Sürdürülebilirlik Raporu'nu 2011'de yayınladı.
     Türkiye'nin ilk "Yeşil Havalimanı" olan İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen uygulamalarla 2011 yılında LED ürünlerin kullanımıyla yüzde 45 elektrik tasarrufu sağlanırken; elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisini tek elden üreten trijenerasyon ünitesinin devreye girmesiyle enerji kayıplarının önüne geçildi. 2009-2010 arasında uygulanan programlarla karbon salımı İstanbul'da yüzde 17,6 oranında azaldı.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir