Taşköprü'de sarımsak dikim sezonu sona erdi -Dünyanın en kaliteli sarımsağının üretildiği yerler…

  • Yazı boyutu
Taşköprü'de sarımsak dikim sezonu sona erdi
  -Dünyanın en kaliteli sarımsağının üretildiği yerler…

Taşköprü'de sarımsak dikim sezonu sona erdi -Dünyanın en kaliteli sarımsağının üretildiği yerler arasında bulunan Taşköprü ilçesinde, bu yılın sarımsak dikim sezonu tamamlandı

Taşköprü ilçesinde, bu yılın sarımsak dikim sezonu sona erdi.
     Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, ilçede her yıl şubat ayı sonunda başlayıp mart ayı ortalarına kadar yapılan sarımsak dikim işleminin, bu yıl hava şartlarının uygun gitmesi sayesinde vaktinde yapılabildiğini söyledi.
     Çelik, ilçede yaklaşık 4 bin sarımsak üreticisinin bulunduğunu ifade ederek, geçen yılın rekoltesinin, 16 bin ila 18 bin ton arasında olduğunu vurguladı.
     Taşköprü sarımsağının dünyadaki benzerleri arasında en kalitelisi olduğunu belirten Çelik, bunun sarımsağın içindeki selenyum maddesi, kükürt ve fosfor oranının yüksekliğinden kaynaklandığını bildirdi.
     Çelik, Taşköprü'de ekonomik anlamda öncü olan sarımsağın, hak ettiği değeri alması için yetkililerin bu konuya önem vermesi gerektiğini kaydetti.
     Sarımsak üreticilerinden Bekir Ergün de geçimlerini bu işle sağladıklarını anlatarak, geçen yıl Çin sarımsağından dolayı emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 350 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir