Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik -Kamu idarelerinin bazı taşınır…

  • Yazı boyutu
Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
  -Kamu idarelerinin bazı taşınır…

Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik -Kamu idarelerinin bazı taşınır mallarının bu mallara ihtiyaç duyan kamu idarelerine devrinde "kayıtlara alınış tarihi itibarıyla beş yılını tamamlamış olma" şartı aranmayacak

Kamu idarelerinin bazı taşınır mallarının, bu mallara ihtiyaç duyan diğer kamu idarelerine devrinde "kayıtlara alınış tarihi itibarıyla beş yılını tamamlamış olma" şartı aranmayacak.
     Maliye Bakanlığı'nın "Taşınır Mal Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"i Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, kamu idarelerince yürütülen veya desteklenen projelerin gerçekleştirilmesi için edinilen araştırma ve geliştirme amaçlı, ulusal otomasyon sistemleri çerçevesinde edinilerek sisteme dahil idarelerin kullanımına tahsis edilen, uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesi için alınan, ilgili mevzuatla verilen görev ve yetkiye dayanılarak diğer idarelere verilmek üzere temin edilen taşınırlar ile devredilmediği takdirde kullanım imkanı kalmayacak olan veya zorunlu sebeplerle devredilmesi gereken tüketim malzemelerinin ihtiyaç duyulan idarelere devri konusunda "kayıtlara alınış tarihi itibarıyla beş yılını tamamlamış olma" şartı aranmayacak.
     Devredilmeleri halinde daha etkin, verimli ve ekonomik kullanılacağı veya görev ve yetki alanları itibarıyla devirlerinin daha faydalı olacağı anlaşılan taşınırlar, devreden ve devralmak isteyen kamu idarelerinin müşterek talebi üzerine Maliye Bakanı'nın uygun görüşü ile herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın bedelsiz devredilebilecek.
    
     -Diğer değişiklikler-
    
     Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil), Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün taşınır mallarının kayda alınmasına ilişkin "savunma ve güvenlik amaçlı" ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.
     Kamu idarelerince ihtiyaç duyulması halinde birden fazla harcama biriminin taşınır kayıtları harcama birimleri itibarıyla ayrı ayrı tutulmak kaydıyla, bir taşınır kayıt ve kontrol yetkilisi tarafından yürütülebilecek.
     Taşınır kayıt ve kontrol yetkilileri, özellikleri nedeniyle kesin kabulleri belli bir dönem kullanıldıktan sonra yapılabilen sarf malzemelerinin kullanıma verilmesinde kesin kabul şartı aramayacak.
     Taşınır kayıtları, "harcama birimleri itibarıyla" yönetim hesabı verilmesine esas olacak şekilde tutulacak.
     Garanti veya sigorta taahhütnamesi kapsamında yenisi ile değiştirilmek üzere yüklenicisine iade edilen taşınırlar, Kayıttan Düşme Teklif ve Onay Tutanağı'na dayanılarak düzenlenecek, Taşınır İşlem Fişi ile kayıtlardan çıkarılacak ve yenisi kayıtlara alınacak.
     Kamu idaresi ile yüklenici arasında imzalanan mal alımına ilişkin sözleşmede hüküm bulunması ve fiyat farkı veya ek bir maliyet talep edilmemesi kaydıyla; kullanım süresi dolan veya dolmak üzere olan taşınır mallardan daha uzun ömürlü olanlarla değiştirilenler için de aynı işlem uygulanacak.
     Yönetmeliğin, "Taşınır giriş ve çıkış işlemlerinin muhasebe birimine bildirilmesi"ne ilişkin maddesinde de değişiklik yapılarak, "aynı muhasebe biriminden hizmet alan harcama birimleri arasında yapılan taşınır devirlerinde, devreden harcama birimince düzenlenen Taşınır İşlem Fişi'nin muhasebe birimine gönderilmeyeceği" hükme bağlandı.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir