Tarımsal üretime düşük faizli yatırım ve işletme kredisi -Ziraat Bankası ve Tarım Kredi…

  • Yazı boyutu
Tarımsal üretime düşük faizli yatırım ve işletme kredisi
  -Ziraat Bankası ve Tarım Kredi…

Tarımsal üretime düşük faizli yatırım ve işletme kredisi -Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticilere "Hayvansal Üretim", 'Bitkisel Üretim" ve "Muhtelif" konularda yatırım ve işletme dönemlerine göre kredi faiz indirimi imkanı sunacak -Kredi üst limiti damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde 20 milyon lira olarak belirlenirken, diğer konularda 15 milyon lirayı aşmayacak

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince (TKK), tarımsal üretime düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.
     Bakanlar-Kurulu'nun, "T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar"ı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
     Karara göre, 1 Ocak-31 Aralık 2013 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) bankaca uygulanmakta olan tarımsal kredi cari faiz oranlarından kredi konuları itibariyle belirtilen oranlarda indirim yapılmak ve kredi üst limitleri aşılmamak üzere tarımsal kredi kullandırılabilecek.
     Buna göre, "damızlık süt sığırı yetiştiriciliği, yaygın hayvansal üretim, damızlık etçi sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan besiciliği, arıcılık, kanatlı sektörü, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği , su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri avcılığı"nın yer aldığı "Hayvansal Üretim" konuları, "Kontrollü örtüaltı tarımı, yaygın bitkisel üretim, çok yıllık yem bitkisi üretimi, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi, yurtiçi sertifikalı tohum, fide kullanımı, yurtiçi sertifikalı fidan kullanımı, iyi tarım/organik tarım uygulamaları"nın bulunduğu "Bitkisel Üretim" konuları ve "tarımsal mekanizasyon, mode basınçlı sulama, arazi alımı ve diğer üretim konuları" olarak düzenlenen "muhtelif" konularda yatırım ve işletme dönemlerine göre kredi faiz indirimine gidilecek.
     Kredi üst limiti damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde 20 milyon lira olurken, diğer konularda 15 milyon lirayı aşmayacak.
     Karar kapsamında kullandırılacak krediler, bunların limit ve vadeleri, geri ödeme koşullarının tespiti, takip ve tahsil işlemleri Ziraat Bankası ve TKK'nın usul ve mevzuat esasları dahilinde yürütülecek.
     Kredi kullanımındaki teknik kıstaslar (hayvanların cinsi, sertifikasyona ilişkin tanımlar gibi) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü alınarak hazırlanacak Resmi Gazete'de yayımlanacak tebliğle belirlenecek.
     Banka ve TKK'nın bu nedenle oluşacak gelir kayıpları Hazine Müsteşarlığınca karşılanacak.
     Bu karar kapsamında açılan kredilere vadesinde ödenmemesi halinde, geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmayacak, bu krediler Ziraat Bankası ve TKK mevzuatı çerçevesinde tahsil edilecek.
     Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca teşvik, destek ve hibe programlarında yer alan faiz desteği niteliğindeki desteklerden faydalanan işletmelere bu karar kapsamında aynı konuda kredi kullandırılmayacak.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir