Tarımsal kuraklıkla mücadele ve kuraklık yönetimi -Türkiye'de yaşanması muhtemel tarımsal…

  • Yazı boyutu
Tarımsal kuraklıkla mücadele ve kuraklık yönetimi
  -Türkiye'de yaşanması muhtemel tarımsal…

Tarımsal kuraklıkla mücadele ve kuraklık yönetimi -Türkiye'de yaşanması muhtemel tarımsal kuraklığın etkilerini azaltmak ve alınacak tedbirler hususunda yapılacak çalışmalardaki görev, yetki ve sorumluluklara ilişkin usul ve esaslar düzenlendi

Türkiye'de yaşanması muhtemel tarımsal kuraklığın etkilerini azaltmak ve alınacak tedbirler hususunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın koordinasyonunda ilgili bakanlıklar, üniversiteler, valilikler, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılacak çalışmalardaki görev, yetki ve sorumluluklara ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.
     Bakanlar Kurulunun "Tarımsal Kuraklıkla Mücadele ve Kuraklık Yönetimi Çalışmaları Hakkında Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Buna göre karar, tarımsal kuraklığın etkilerini azaltmak üzere ilgili bakanlıkların çalışmaları yanında Tarımsal Kuraklık Yönetimi'nce alınan kararlar ve uygulamalar doğrultusunda gerek yerleşim yerlerinde, gerekse kırsal kesim kuru ve sulu ziraat alanlarında su yönetimi, yatırımlar, tarım teknikleri, tohum ve bitki çeşitliliği, sulama teknikleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, ekonomik ve sosyal destekler, mera otlatma planları, arazi kullanım planları, kısıtlamalar ve acil eylemin uygulanmasına yönelik her türlü tedbiri kapsıyor.
     Tarımsal Kuraklık Yönetimi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinasyonunda merkez ve il yönetim birimlerinden oluşacak.
     Tarımsal Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kurulu da, Bakanlık Müsteşarının başkanlığında, Strateji Geliştirme Başkanı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar, Tarım Reformu, Gıda ve Kontrol, Bitkisel Üretim, Toprak Mahsulleri Ofisi, Tarım İşletmeleri, İktisadi Sektörler ve Koordinasyon, Mahalli İdareler, Bütçe ve Mali Kontrol, Devlet Su İşleri, Orman, Meteoroloji, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele, Su Yönetimi, Çevre Yönetimi Genel Müdürleri ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi dekanı ve konu ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşacak. Kurul, gerektiğinde bakanlıkça yapılacak çağrı üzerine toplanacak.
     Tarımsal kuraklık yönetimi, kuraklığın etkilerini azaltmak üzere gerekli ölçümlerin yapılması, envanter ve rasat bilgilerinin toplanması, değerlendirilmesi, risk analizlerinin yapılması ve genel hidrometrik çalışmalar çerçevesinde su potansiyelinin belirlenmesi ile tarımsal kuraklık eylem planının yaptırılması ve uygulanmasını temin edecek.
     İlgili bakanlıklar, tarımsal kuraklıkla mücadele konusunda tarımsal kuraklık yönetimince öngörülen ve görev alanındaki konularda kısa, orta ve uzun dönem tedbirlere yönelik eğitim, plan ve projeleri yaparak kendi kurum ödenekleriyle yatırım çalışmalarını sürdürecek.
     İlgili bakanlıklar arasındaki koordinasyon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca sağlanacak.
     Tarımsal Kuraklık Yönetimi'nin görevleri ile çalışma usul ve esasları 6 ay içerisinde Bakanlıkça hazırlanacak yönetmelikle düzenlenecek.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir