Tarımsal faaliyette bulunanların prim borçları -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarımsal…

  • Yazı boyutu
Tarımsal faaliyette bulunanların prim borçları
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Tarımsal…

Tarımsal faaliyette bulunanların prim borçları -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedelleri üzerinden, prim borcu olmayan üreticilerden kesinti yapılmayacak" -"Prim borçları varsa kesinti yapılacak, ancak kesinti miktarı borç tutarını geçemeyecek"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, prim borcu olmayan tarımsal faaliyette bulunanların, satın aldıkları ürün bedelleri üzerinden kesinti yapılmayacağını bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, "Tarımsal Faaliyette Bulunanların Prim Borçlarının Sattıkları Tarımsal Ürün Bedellerinden Kesinti Yapılmak Suretiyle Tahsil Edilmesine Dair Tebliğ"in Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandığını hatırlattı.
     Tebliğin 2014 yılında yürürlüğe gireceğini ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Prim borcu olanlardan halen yüzde 1 oranında yapılan kesinti oranı, 2014'te yüzde 2 olacak. Kesinti yapmakla yükümlü olan gerçek ve tüzel kişiler, tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedelleri üzerinden prim borçlarına mahsuben ve borç tutarını geçmemek şartıyla yüzde 2 oranında kesinti yapacaklar. Bu kesintiyi yapmakla yükümlü olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından, tarımsal faaliyette bulunanlara ürün bedeline mahsuben veya hesaben yapılan ödeme ile avans verilmesi halinde, bu ödemelerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Verilen avansın veya hesabın kapatılması sırasında ürün bedelinin tamamı üzerinden borç tutarını geçmemek şartıyla yüzde 2 oranında kesinti yapılacak."
    
     -Kesinti muafiyet belgesi verilecekler-
    
     Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise tarımsal faaliyette bulunanların dışında kalanlara kesinti muafiyet belgesi verilmeye devam edileceğini belirten Bayraktar, kanuna göre gelir ve aylık alanlara (sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri/aylığı alanlar hariç), tarımsal faaliyette bulunanlar hariç diğer bentlere göre sigortalı olanlara kesinti muafiyet belgesi verileceğini kaydetti.
     Bayraktar, tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden, bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalaması, kanunda tanımlanan prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 katından az olanlara, (muafiyet belgesi almaya hak kazanmış, tarımsal kazancı düşük olanlara) ve tarımsal faaliyette bulundukları halde 65 yaşını dolduranlardan sigortalı olmak istemedikleri doğrultusunda talepte bulunanlara da kesinti muafiyet belgesi verilmesinin hükme bağlandığını hatırlattı.
     Bayraktar, "Bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birlikler personelinin malullük, yaşlılık ve ölümlerinde yardım yapmak üzere, tesis veya dernek olarak kurulmuş bulunan sandıklardan aylık alanlara da kesinti muafiyet belgesi verilecek" ifadesini kullandı.
    
     -Prim borçlarını taksitle ödeyecekler-
    
     Tarımsal faaliyette bulunanlardan, prim borçlarını taksitler halinde ödeme taahhüdünde bulunanlara, taleplerine istinaden taksitlerini düzenli ödeme şartıyla, sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerince bir yıl süre ile geçerli kesinti muafiyet belgesi verileceğini bildiren Bayraktar, "Tarımsal faaliyette bulunanlardan, kesinti muafiyet belgesini kimlik belgeleri ile birlikte alıcılara ibraz etmeleri halinde kesinti yapılmayacak" değerlendirmesinde bulundu.
     Bayraktar, kesinti muafiyet belgesinin, muafiyete esas şartların ortadan kalkması halinde geçersiz sayılacağını ve belge sahibi tarafından belgenin verildiği sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine iade edileceğinin altını çizdi.
    
    
    

Bu haberi 72 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir